Ağır nakliyat, standart dışı olan yüklerin özel ekipmanlar ve araçlar yardımıyla güvenli bir şekilde varış noktasına taşınmasına verilen isimdir. Bu operasyonlar aynı zamanda montaj, demontaj, sigorta ve depolama gibi hizmetleri de içermektedir. Ağır nakliyat operasyonlarının son derece hassas ve özenli bir şekilde yürütülmesi gerekmektedir. Bu sebeple bu tip bir operasyonun güvenli bir şekilde tamamlanması için profesyonel bir ekibe ihtiyaç vardır.

ağır nakliyat nedir nasıl yapılır

Hangi Yükler Ağır Nakliyat Kapsamındadır?

Ağır nakliyat kapsamına; normalin üzerinde, ölçü dışı ve standart üstü ağırlıklara sahip olan yüklerin montajı, bir yerden bir yere taşınması ve demontajı girmektedir. Ağır nakliyat kapsamında birçok farklı yük, özel ekipmanlar ve araçlar yardımıyla taşınabilmektedir. Bu yükler arasında en yaygın olanları şu şekildedir;

 •         Konteyner
 •         Yat ve tekne
 •         Türbinler
 •         TIR
 •         Silolar
 •         Santraller
 •         Fuar stantları
 •         İş makineleri
 •         Ağır araçlar
 •         İnşaatlarda kullanılan makineler
 •         Vinç malzemeleri
 •         Köprü kirişleri
 •         Boru hatları
 •         Çelik konstrüksiyonlar
 •         Trafo ve jeneratörler

Tüm bu yüklerin taşınması ağır yük taşımacılığı kapsamına girmektedir. Bu tip standart ölçüler dışında ve ağır yüklerin taşınması son derece zor operasyonları içermektedir. Bu tip yüklerin taşınmasında, sökülmesinde ve takılmasında mühendislik hesaplamalar gerekmektedir. Bu nedenle bu operasyonları yürüten firmaların deneyimli ve profesyonel olması ekstra önem kazanmaktadır.

Lowbed Taşımacılık

Lowbed taşımacılık, Türkçeye ölçü dışı taşımacılık olarak geçmiştir. Bu terim aynı zamanda ağır nakliyat anlamına da gelmektedir. Bu taşımacılık türünde kamyon ya da TIR gibi araçlarla taşınamayacak ölçüdeki yükler lowbed araçlar yardımıyla transfer edilmektedir. Lowbed araçlar genel olarak yarı römork olarak da adlandırılmaktadır.

İş makineleri ya da tank gibi araçlar, yolun yapısını bozmaktadır. Bunun yanı sıra bu araçların hızları da son derece düşüktür. Bu sebeple bu tip ağır araçlar lowbed taşımacılık kapsamında değerlendirilmektedir. Bu römorklar sayesinde hem taşımacılık işlemi hızlı bir biçimde yapılır hem de yolun stabilizasyonu korunmuş olur.

Ağır Nakliyatta Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Lowbed araçlar sayesinde, ağır taşımacılık sektöründe yer alan yük kapasitesi, manevra sorunları, yükleme ve boşaltma işlemleri, yükseklik sınırı gibi önemli problemler çözüme kavuşmuştur. Taşınacak olan yükün ağırlığı, boyutu, şekli ve uzunluğuna göre römorklar da farklı şekillerde ayarlanabilmektedir.

Römorklarda bulunan hidrolik kayar rampa ve benzeri özellikler manevra özelliklerini artırmaktadır. Bu da standart dışı yüklerin hızlı ve hasarsız biçimde taşınmasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra farklı yük çeşitleri için tasarımları değişen lowbed araçlar kullanılabilmektedir.

Ağır nakliyat operasyonlarında dikkat edilmesi gereken birçok unsur vardır. Yükün taşınması konusunda güvenlik her zaman dikkat edilmesi gereken öncelikli konudur. Bu sebeple araç kullanıcısından, eskortlara, mühendislerden söküm yapan işçilere kadar tüm personelin uzman olması gerekir. Araç kullanıcısının güzergâh hakkında bilgisinin olması da önemli faktörlerden biridir. Bunun yanı sıra yol analizlerini doğru yapan ve sigorta hizmetleri sunan bir firma ile çalışmanız, operasyonların başarısı açısından önemlidir.

Ağır nakliyat kapsamında bir lojistik hizmet almak istiyorsanız, firma seçimi son derece önemlidir. Firmanın ağır nakliye araçlarının prosedürlere uygun, personelinin eğitimli ve deneyimli olması; operasyonun sağlıklı bir şekilde tamamlanması açısından olmazsa olmazdır. Oden Lojistik olarak; deneyimli, profesyonel ve eğitimli ekibimizle ağır nakliyat lojistik hizmetleri konusunda başarılı çözümleri hayata geçiriyoruz. Siz de ağır nakliyat konusunda daha fazla bilgi almak ve avantajlı tekliflerimizden faydalanmak için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

ÇÖZÜME HIZLI, KOLAY VE GÜVENİLİR YOLDAN ULAŞIN!
Bizden Teklif Almadan Karar Vermeyin!