Hesaplanan veriler aşağıda yer alacaktır.
m3:
0
m3
Havayolu:
0
kg
Karayolu:
0
kg
Denizyolu:
0
kg

Metreküp hesaplama ya da bilinen diğer bir adıyla lojistik hesaplama; uluslararası lojistik faaliyetlerinin en önemli unsurlarından biridir. Bir ülkeden diğerine lojistik faaliyetlerinin gerçekleştirilebilmesi adına hacim hesaplama işleminin yapılması zorunluluktur.

Yapılan hesaplamaların sonucunda taşıtmak istediğiniz yükün hacmi belirlenir. Hacim hesabı, taşıma maliyetinin ortaya çıkmasını sağlar. Bu sebeple m3 hesaplama işlemleri özellikle firmalar açısından oldukça önemlidir. Bu hesaplamanın özenle gerçekleştirilmesi, nakliye işlemlerinde yapacağınız ödemelerle, lojistik firması seçiminde önemli bir kıstas olacaktır.

Hacim hesaplama konusunda yapılacak olan küçük bir hata, ciddi mağduriyetlerin oluşmasına neden olabilmektedir. Bu durum firmaların büyük boyutlu maddi hasarlara uğramasının önünü açabilmektedir. Bu sebeple lojistik faaliyetler çerçevesinde taşınacak tüm malların hesaplamasının önceden doğru ve sağlıklı bir şekilde yapılması gerekir. Peki, bu hesaplama nasıl yapılır? Karayolu, denizyolu ya da havayolu gibi farklı taşıma yöntemlerinde kargo ücretleri nasıl belirlenir? Bu gibi soruların tüm yanıtlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Metreküp Nedir?

Hacim hesaplama lojistik faaliyetlerinin önemli unsurlarından biridir. Hacim hesaplama konusunda önemli konulardan biri ise metreküptür.

Metreküp ilgili materyalin tüm kenarlarının uzunluğu 1 metre olan ve küp hacmine eşit olan hacim ölçü birimine verilen isimdir. Metreküp birçok alanda kısaca m3 olarak ifade edilmektedir. Daha basit bir ifadeyle açıklamak gerekirse; metreküp en, boy ve yükseklik değerlerinin çarpımı sonucunda ortaya çıkan veridir.

Lojistik maliyet hesaplama konusunda, ürün ve yüklerin bedeli metreküp cinsinden ifade edilir. Nakliye, kargo ve kurye firmalarının tamamı bu hesaplama yöntemini kullanmaktadır.

Lojistik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Metreküp nasıl hesaplanır ya da lojistik nasıl hesaplanır gibi sorular, lojistik hizmet almak isteyenler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Bu konuda verilebilecek farklı cevapların bulunduğunu unutmamalısınız. Lojistik sektöründe çok farklı sayılarda ambalaj şekli bulunmaktadır. Bu sebeple hacim hesaplama işleminde de farklılıklar ortaya çıkmaktadır.

Kutu şeklindeki ürünlerin hacim bulma işleminde en, boy ve yükseklik çarpılarak sonuç elde edilir. Silindir şeklindeki ürünlerde ise çap ve uzunluk çarpılarak hesaplama yapılmaktadır. Aynı zamanda bir noktadan bir diğerine taşınacak ürün tartılmakta ve ağırlığı da hesaba katılmaktadır. Buna karşın özellikle büyük ebada sahip olan gönderilerde paketlerin ağırlıkları yerine metreküplerine daha fazla önem verilmektedir. Bunun temel sebebi, ağırlık açısından oldukça hafif olsa da, hacimce çok fazla yer kaplayan kolilerin bulunmasıdır.

Metreküp hesaplama konusunda, volume hesaplayan bir aracı kullanmak tüm işlemlerini basitleştirebileceği gibi aynı zamanda hata payını da minimum seviyelere indirecektir.

Metreküp, Lojistik Hesaplama Programı

Bir lojistik firmasıyla kargolarınızı göndermek istiyorsanız, öncelikle hacim hesaplama işlemini yapmanız gerekir. Bu işlemin sizin tarafınızdan yapılması, bütçenizi daha verimli kullanmanız konusunda yardımcı olacaktır. Özellikle birden fazla kargo gönderecekseniz, bu durum çok daha fazla önem kazanacaktır.

Metreküp hesaplama programına kargonuzun genişlik, uzunluk, yükseklik gibi değerlerin yanı sıra kap adedini de girdiğinizde size verileri otomatik olarak hesaplayacaktır. Yapılan hesaplamada sonuç metreküp cinsinden ortaya çıkacaktır. Bu durum ayrıca karayolu hacim hesaplama, denizyolu hacim hesaplama ve havayolu hacim hesaplama başlıklarıyla üç farklı şekilde karşınıza sonuç çıkaracaktır. Bu sonuç sayesinde kargonuzun maliyetlerini hesaplamanız çok daha basit bir hal alacaktır.

Oden Lojistik olarak sizler için sunduğumuz bu hesaplama programını kullanabilir, hangi yöntemle, kaç metreküp kargo yollayacağınızı hesap edebilirsiniz. Oden Lojistik sayesinde; hızlı, kolay ve güvenilir lojistik hizmetlerimizin keyfini çıkarabilirsiniz. Bizimle hemen iletişime geçerek, dilediğiniz yöntemle, dünyanın herhangi bir noktasına kargolarınızı ulaştırmak konusunda avantajlı tekliflerimizden yararlanabilir, uzman personelimizin sizin için yaratacağı esnek çözümlerimizden faydalanabilirsiniz.

ÇÖZÜME HIZLI, KOLAY VE GÜVENİLİR YOLDAN ULAŞIN!
Bizden Teklif Almadan Karar Vermeyin!