Antrepo kavramı, özellikle dış ticaret ile ilgili konularda sıklıkla gündeme gelmektedir. Gümrük gözetiminden geçen ürünlerin gözetim bitinceye dek korundukları depolara antrepo adı verilmektedir. Dış ticaret işlemleri tümüyle bitene kadar ürünler, antrepoda depolanmaktadır. Aynı zamanda antrepoya yerleştirilen ürünler için herhangi bir zaman kısıtlaması bulunmamaktadır. Ürünün antrepoda kalacağı süre gümrük işlemlerinin ne kadar süreceğine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Eşyalar, antrepoda gerekirse uzun süre boyunca muhafaza edilmektedir, fakat tüm süre için vergi ödemesi yapılması gerekmemektedir. Antrepoda kalan ürünler için vergi ödemesi yapılmaması, son derece ilgi çeken bir durumdur. Mallar satıldığı takdirde vergi ödemesi gün yüzüne çıkmaktadır. Antrepo kelimesinin kökeni, Fransızcaya dayanmaktadır. Gümrüklere iletilen eşyaların güvenli bir şekilde korunacağı alanların başında antrepo gelmektedir. 

Antrepo, ticari alanlarda sıklıkla karşımıza çıkan kavramlardan biridir. Antrepo içerisine alınan eşyalar da belirli kurallar dahilinde muhafaza edilmektedir. Aynı zamanda antrepolar kullanım amacına göre çeşitlilik göstermektedir. Depolanacak eşyanın türüne ve özelliklerine bağlı olarak farklı antrepo çeşitleri öne çıkmaktadır. Günümüzde, gelişen dünya ile birlikte antrepo çeşitleri de farklı özellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Detaylı bilgi sahibi olmak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz. 

Antrepo Çeşitlerinin Özelliklerini İnceleyelim

Antrepolar, kendi içerisinde farklı kategorilere ayrılmaktadır. Antrepo çeşitlerinin özellikleri de birbirinden farklıdır. Antrepolar; genel antrepo ve özel antrepo olmak üzere iki farklı şekilde karşımıza çıkmaktadır. Genel antrepo adından da anlaşılacağı üzere herkesin kullanımına açık olan depo çeşitleridir. Genel antrepoda hemen hemen bütün ürün çeşitleri kolaylıkla muhafaza edilebilmektedir. Ayrıca genel antrepolar da kendi içerisinde a tipi, b tipi ve f tipi antrepolar olmak üzere sıralanmaktadır. 

Özel antrepolar; c tipi, d tipi ve e tipi olmak üzere kendi içerisinde farklı gruplara ayrılmaktadır. Gümrükte gözetim altında olan ürünlerim depolanması için birbirinden farklı antrepo çeşitleri öne çıkmaktadır. Antrepo seçimi yapılırken ürünün çeşidine, sahip olduğu özelliklere dikkat etmek gerekmektedir. Firmamız üzerinden uzman ekibimizle iletişime geçerek antrepo çeşitleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. 

Özel antrepolarda yalnızca antrepo görevlisinin eşyaları depolanmaktadır. Vergi ödemesi bulunmayan antrepo çeşitlerinde yalnızca ardiye masrafı ödemesi yapılmaktadır. Ardiye masrafı ise çoğu zaman cüzi bir miktar olarak karşımıza çıkmaktadır. Firmamızı ziyaret ederek sunduğumuz hizmetleri ve kaliteli ürünlerimizi inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda antrepolar hakkında bilgi ve destek almak için de bizlere ulaşabilirsiniz. 

Antrepo Tipleri Nelerdir?

Antrepo tipleri, birbirinden farklı ve işlevsel özellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Genel antrepo çeşitlerinden olan a tipi antrepolarda, işletmeci tarafından kayıtlar tutulduğu hâlde eşyanın içeriğinde herhangi bir eksilme söz konusu olduğunda gümrük vergilerinin ödenmesi zorunlu hale gelmektedir. B tipi antrepoda ise antrepo beyannamesi kullanıcısı tarafından verilmektedir ve eşyadan kullanıcısı sorumlu tutulmaktadır. B tipi antrepolarda, antrepo işletmecisinin sorumluluk alanı daha dardır. 

Özel antrepo çeşitlerinden biri olan c tipi antrepolarda kullanıcı ve işletmeci aynı kişiler olarak karşımıza çıkmaktadır ve eşyanın sorumluluğu tamamıyla bu kişilere verilmektedir. D tipi antrepo çeşitlerinde de kullanıcı ile işletmeci aynı kişilerdir. D tipi antrepolarda vergi hesaplaması, eşyanın antrepoya yerleştirildiği zamandaki değerine göre yapılmaktadır. E tipi antrepoda da kullanıcı ile işletmeci aynı kişilerdir ve depolama alanı kalmadığında bile eşyaya antrepo kuralları uygulanmaktadır. 

Antrepo tipleri, eşyaların kaliteli ve güvenli bir şekilde depolanması adına oldukça önemli bir detaydır. Eşyanın türüne göre doğru antrepo tipi tercih edilmelidir. Eşyaların doğru bir şekilde muhafaza edilmesi için antrepo tipleri hakkında daha fazla fikir sahibi olabilirsiniz. Firmamız üzerinden bizlerle iletişime geçerek antrepo tipleri ve kullanım şekli ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. 

Antrepo ve Depo Arasındaki Farklılıklar

Antrepo ve depo arasındaki farklılıklar son zamanlarda sık sık gündeme gelmektedir. Bu iki kavram arasında gözle görülür farklar mevcuttur. Mesela antrepoda depolanan ürün için herhangi bir zaman kısıtlaması bulunmaz iken depolarda ürünler belirli bir süre boyunca korunmaktadır. Aynı zamanda antrepolara yerleştirilen ürünlere elleçme işlemi uygulanmaktadır, fakat depolardaki ürünler için çoğu zaman böyle bir uygulamaya başvurulmamaktadır. 

Firmamız üzerinden bizlerle iletişime geçerek antrepolar ve özellikleri hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Aynı zamanda internet adresimiz üzerinden sunduğumuz kaliteli hizmetleri inceleyebilir ve kolaylıkla faydalanabilirsiniz. Yıllara dayanan tecrübemize güvenerek bizleri tercih edebilirsiniz. 

ÇÖZÜME HIZLI, KOLAY VE GÜVENİLİR YOLDAN ULAŞIN!
Bizden Teklif Almadan Karar Vermeyin!