Çapraz sevkiyat, ürün tedarikçi firmalar tarafından kendilerine teslim edilen ürünler depoda stok olmaksızın ve istiflenmeksizin, paketli kutular halinde müşterilerin arz-taleplerine bağlı olarak sınıflandırılan ve hızlı bir şekilde müşterilere ulaştırılan tedarik zincirinin adıdır. Bu işlem çapraz sevkiyat olarak bilinir ve aynı zamanda pek çok müşterinin hayatını kolaylaştıran bir hizmettir.

Çapraz Sevkiyat Nedir?

Çapraz sevkiyat uygulandığında, yapılan işlemler başlıca şu şekilde sıralanabilir;

 • Firmanın hammadde ve ürün alım-satım işlemlerini düzenlemek
 • Müşterilerin arz ve taleplerini tespit edip, yapılan planlamaları hayata geçirmek
 • Envanter yönetiminin doğru bir şekilde yapılmasıdır.

İş gücünden ve depolama alanında tasarruf elde edilmesini sağlayan çapraz sevkiyat, sağladığı bu kolaylıklardan ötürü kurumsal şirketler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Çapraz sevkiyat yapılmadan önce yapılacak olan tüm işlemlerin önceden organize edilmesi, sonrasında pek çok gereksiz masrafın ortaya çıkmasını engelleyerek müşterilerin tasarruf etmesini sağlar.

Çapraz sevkiyat, sevkiyat sırasında yapılacak işlemin şekline bağlı olarak birden fazla kategori altında toplanır oluşturulmuş bu kategoriler, çapraz sevkiyat sırasında pek çok kolaylığı beraberinde getirir. Kategoriler baz alınarak hangi işlemin yapılacağı önceden belirli olduğundan, çapraz sevkiyat sırasında çok daha hızlı hareket edilmesini sağlar. Teknik bir takım farklılıklar ve yapım aşamalarından dolayı, çapraz sevkiyat kendi içinde üç ana grupta değerlendirilir. Bu gruplar ise şu şekildedir;

 • Sonradan tahsis edilen çapraz sevkiyat operatörü,
 • İlk etapta tahsis edilen çapraz sevkiyat operatörü,
 • Teslimat adresinin tedarikçi firmalar tarafından belirlendiği, öncesinde tahsis edilen tedarikçi konsolidasyonu

Çapraz Sevkiyat Avantajları

Çapraz sevkiyat, yukarıda da bahsedildiği üzere gereksiz iş gücünün ve firmaların sevkiyat sırasında maliyetlerinin düşmesini sağlayan son derece kullanışlı bir uygulama olarak bilinmektedir. Ancak çapraz sevkiyatın verimli ve stabil bir şekilde uygulanabilmesi için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. 

İlk olarak çapraz sevkiyata yönelen firmaların ortakları, bu süreci takip ve birbirinden bağlantı konusunda dikkatli olmalıdır. Bu durum çapraz sevkiyatın aksamadan, istenilen güvence altında işlemesini sağlayan en önemli aşamadır.

Üretici ve tüketici dahil olmak üzere tüm sürecin düzenli bir şekilde takip edilmemesi, stoklarda yığılma ve aksi halde azalmaya varan olumsuz durumların yaşanmasına yol açabilir. Bu süreçte yapılan satışlardan gelen olumlu ve olumsuz tüm geri dönüşler, ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmeli ve incelendikten sonra müşteri ile tedarikçi arasında bulunan bağın kuvvetlendirilmesi adına planlama sağlıklı bir şekilde yapılmalıdır. Çapraz sevkiyat sürecini sorunsuz şekilde yönetebilmek için yapılması gerekenler başlıca şunlardır;

 • Profesyonel yönetim kadrosu ile sıkı takip,
 • Yeterli iş gücü ve donanım desteği,
 • Firma içerisinde koordinenin kesintisiz bir şekilde yürütülmesi
 • Yaşanabilecek olası olumsuzluklara karşı hızlı çözüm sunabilme, işinde profesyonel tecrübeli idari personel

Bu maddeler rutin şekilde uygulandığı takdirde, son derece kullanışlı ve verimli bir çapraz sevkiyat yürütülecektir.

Çapraz sevkiyat uygulaması, işletmeler için pek çok avantajı beraberinde getirir. Bu sayede pek çok firma ve kuruluş kendi sektöründe ön plana rahatlıkla çıkabilir. Ürünlerin ambalajlı bir şekilde paketlenmesi, depolama ihtiyacının ortadan kalkması, iş gücünün büyük oranda azalması gibi faktörler, firmanın yüksek oradan tasarruf elde etmesini sağlar. Ayrıca arz ve talep ilişkilerinin bu noktada hızlanmış olması, depo kullanımını da olukça azaltır. Çapraz sevkiyatın sağladığı en önemli avantajlar ise;

 • Ürünlerin hızlı bir şekilde teslim edilir olması, ticarette arz ve talep ilişkisinde artış sağlar. Müşteri memnuniyetini kazanmak bu noktada talebi arttırır. Bu sayede firmanın üretim ve çalışma potansiyeli artış gösterir.
 • Tedarikçi firmanın, bu uygulama içerisinde büyük rol oynaması ödemeleri hızlandırır.
 • Tezgahta kullanıma hazır hale getirilen ürünler, anında paketleme işleminden geçirilir ve müşteriye gönderim için hazır bir hale getirilir. Böylece tüm ürünler alıcı tarafa çok daha hızlı ve kolay bir şekilde ulaştırılmış olur.
 • Ürünlerin depolarda bekletilmemesi, bekleme sürecinde oluşabilecek bozulmaların önüne geçer. Bu sayede tüm ürünler zarardan korunmuş olurken, firma bu anlamda da tasarruf sağlar.
 • Tedarikçi firmanın, üretim ve dağıtım konusunda belli bir oranda ivme elde etmesinden kaynaklı düzene giren satışlar ile siparişlerde verimlilik oranı artış gösterir.

Çapraz Sevkiyatta Oden Lojistik Kalitesi

Oden Lojistik, Lojistik hizmetleri söz konusu olduğunda, birbirinden farklı her ihtiyacınızda olduğu gibi, çapraz sevkiyat anlamında da en büyük destekçiniz olmaktadır. Lojistik firmalarıyla çalışmadan önce, kaliteli hizmet anlayışının benimsenmesi ve müşteri odaklı çalışıldığından emin olduğunuz Oden Lojistik farkını mutlaka deneyimlemelisiniz.

Firmamız dış ticarette ihracat ve ithalat süreçlerinizde, profesyonel kadrosu ile birlikte tüm süreçleri sorunsuz bir şekilde atlatabilmeniz için çalışmalarını sürdürmektedir. Güvenli ve kaliteli hizmet anlayışının yanı sıra müşteri memnuniyetini önemseyerek sürekli gelişmeye ve büyümeye devam eden Oden Lojistik uzun yıllardan beri verdiği hizmetlerle rakiplerini geride bırakmayı başarmıştır.

Hızlı ve sorunsuz sevkiyatlar, düzenli kontrollerle iş verimini arttıran firmamızla çalışma güvencesini bizzat yaşamak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Lojistikte yük ve mallarınızın güvenli bir şekilde sevk edilmesi ve dış ticaret alanında tüm organizasyonları büyük bir özveriyle sizin adınıza gerçekleştiren Oden Lojistik, daima sizinle. Oden Lojistik, dış ticarette kalitenin tek adresi olmaya devam ediyor.

ÇÖZÜME HIZLI, KOLAY VE GÜVENİLİR YOLDAN ULAŞIN!
Bizden Teklif Almadan Karar Vermeyin!