Günümüzde yapılan ticari faaliyetlerde söz konusu ürün satışı olduğunda, bu ürünlerin nereden ve nasıl tedarik edildiği çok önemli bir konudur. Bu nedenle getirilen ürünlerin satın alındığı yerler; ürünün sahip olduğu özellikler, kalite, fiyat ve diğer özellikleri bakımından birbirinden çok farklı olabilir. Ürün fiyatlarının kıyasla daha düşük olması ve birçok sayıda ürün çeşidine sahip olmasından kaynaklı, son dönemlerde Çin’den ürün getirip satış yapmak yeni girişimcilerin en çok tercih ettiği yöntem olarak karşınıza çıkar. Dolayısıyla Çin’den ürün getirirken nelere dikkat edilmesi gerektiği merak edilen soruların başında gelir.

Çin’den İthalat Nasıl Yapılır

Çin, söz konusu ticari faaliyetler olduğunda ticaretle ilgilenen kişilerin en önce tercih ettiği ülke olarak karşınıza çıkar. Ürün çeşitliliğini artırmak, genel maliyetleri azaltmak ve dolayısıyla başarıyı yakalayarak daha fazla müşteriye hitap etmek için Çin’den ürün getirip satmak çok doğru bir adım olabilir. Bu adım aslına ticari hayata olumlu katlı sağladığından, uzun vadede Çin’den toptan mal getirmek gibi bir hedefi olan girişimciler için önemli bir yol açar.

Son dönemde yurtdışından ürün getirerek ülkemizde bu ürünlerin satışını yapan firma sayısı çok daha fazla artmış durumdadır. Ticarette farkını ortaya koymayı başarmış olan Çin, yurtdışından ürün almak söz konusu olduğunda listenin her zaman başında gelir. Çin’den ürün getirerek ülkemizde satış yapmanın artmasının en önemli sebebi, son yıllarda Çin’de yaşanan bazı değişikliklerdir. Çin’den getirilerek satışı yapılan ürünlerle ticari olarak avantaj elde ederken, Çin’in işletmeler için sunduğu ayrıcalıklar şu şekildedir:

 • Uzun yıllar boyunca Çin’in farklı stratejiler geliştirerek, ürün tedariği ve üretim konusunda her geçen gün kendisini daha fazla geliştirmesi ve bir üretim devi olarak nitelendirilebilecek konumda yer alması,
 • Kalabalık nüfusundan kaynaklı Çin’den çok daha ucuz iş gücüne ulaşılabilir olması,
 • Bir üretim devi olan Çin’in, getirilen ürünlerin gümrüğe girişi ve gümrük süreçlerinde daha ucuz maliyetlerde üretime imkân verdiğinden, buna bağlı olarak satılan ürünlerin daha ucuz tedarik edilebilir olması,
 • Üretimde büyüklüğünü ispat eden Çin’in, yurtdışı satışında artış yaşanacağını ön görerek daha ucuz ve hızlı bir sevkiyat sistemi oluşturması
 • Neredeyse bütün ürünlerin Çin’de üretilebilir olmasının yanı sıra, bu ürünlerin en uygun fiyatlı olarak bu ülkeden alınabilir olması.

Ticari faaliyetlerle ilgilenen işletmelerin, Çin’den ürün getirerek ülkesinde satış yapmak da herhangi bir sakınca yoktur. Ancak farklı sitelerde ya da mağazada satmak üzere Çin’den ürün getirebilmek için, ilgili olan devletlerin belirlediği ve uyulması şart olan bazı kurallar vardır. Bu kuralların doğru şekilde bilinmesi ve takibinin yapılması, satın almak istediğiniz ürünlerin daha kısa süre içerisinde, sorunsuz bir şekilde elinize ulaşabilmesi için son derece önemlidir. Bu durumda yurt içine girişi yasak olan ürünlerin, Çin’den satın alınarak ülkemize getirilip satılması mümkün değildir. Çin’den mal getirmek ve satışının yasak olduğu ürünler şu şekildedir:

 • Toprak, benzin ve gübre,
 • Kozmetik ürünler,
 • Canlı hayvanlar,
 • Kumarla ilgili olan alet ve makineler,
 • Hayvan ve kürk gibi deriler,
 • Patlama olasılığı olan kimyasal ürünler.

Bu ve bunun gibi birçok ürün Çin üzerinde Türkiye’ye girişi güvenlik ve farklı devlet politikaları sebebiyle yasaktır.

Çin’den Ürün Getirmek ve Gümrük Süreçleri Nasıl İşler?

Çin’den ürün getirebilmek için bazı şartları karşılıyor olmak çok önemlidir. İlk olarak getirilmesi hedeflenen ürünlerin sayısı çok değilse ve bu ürünleri satmak hedeflenmiyorsa, az sayıda ürünlerle alakalı olan platformlar ve satış siteleri üzerinden çok kolay bir şekilde ülkemize getirilebilir.

Ancak Çin’den toptan ürün getirmek ve bu ürünlerin satışını sorunsuz bir şekilde ülke içerisinde gerçekleştirebilmek için ilk olarak bir şirkete sahip olmak gerekir. Bu şirketle alakalı olan ürün maliyetlerinin faturasını kesmeli ve gerekli olan vergileri devlete ödemesi gerekir. Bundan kaynaklı satış siteleri ve ilgili platformlar üzerinden Çin’den getirilen ürünlerin siparişini verdikten sonra bu ürünler için fatura kesme mecburiyeti vardır. Bu işlemden sonra, ülkemize getirilen ürünler Türkiye gümrüğüne gelecek ve ülkemizin gümrük müşavirliğinde hiçbir sorun yaşamadan kolayca elinize ulaştırılabilir.

Çin’den toptan ürün getirmek konusunda akıllarda soru işareti bırakan bir diğer konu ise gümrük süreçlerinin nasıl işlediğidir. Gümrük sürecine olması gerektiği gibi hâkim olamayan girişimciler, her zaman sipariş edilen ürünlere hayal ettiği süre zarfında ulaşamayabilirsiniz. Çin üzerinde bir ürün siparişi oluşturduktan sonra, tercih edilen ürünlerin kategorisine göre ortaya bir gümrük vergisi ortaya çıkar. Ürün özelliklerine göre değişkenlik gösterirken, Türk Gümrük Tarife Cetveline göre tespit edilir.

Ürün siparişi oluşturduktan sonra, ilgili gümrük müdürlüklerine bir gümrük beyannamesi vermek şartı vardır. Bu beyannamenin detaylı bir şekilde incelenmesinin ardından, Gümrük İdaresi bildirdiğiniz beyanname ile ürünleri karşılaştırarak ortada herhangi bir sorun olup olmadığının tespit edilir. Bu bildiriyle ürünler arasında herhangi bir uyuşmazlık olmaması durumunda, ürünlerin ülkeye girişi yasak olan ürün barındırmaması halinde sorunsuz şekilde ülkeye girişi gerçekleştirilir ve bu konuda ithalat danışmanlığı veren firmalara başvurabilirsiniz.

Çin’den ithalat Yapmak İçin Gerekli Olan Belgeler

Ticari bir faaliyet yürütmek için Çin üzerinden bir ürün getirmek istediğinizde, bir takım belgelere sahip olmak gerekir. Bu belgelerden bir ya da bir kaçının eksik olması halinde, Çin üzerinde gelen sevkiyat sistemi aksama yaşarken, ticari faaliyet genel olarak zarar görecektir. Bu durumda işletmenin yurt içinde herhangi bir sorun yaşamdan, sorunsuz şekilde faaliyet göstermeye devam edebilmesi için bazı belgelere ihtiyaç vardır. Çin’den ithalat yapabilmek için gerekli olan bir takım belgeler ve belge özellikleri şu şekildedir:

 • Ticari fatura ve proforma: Satın alma işlemi sırasında kullanılması gereken ön faturanın ismi proforma fatura olarak da bilinir. Ticari fatura ise ürün adedi, ürün kategorisi ve ürün satış fiyatı hakkında gerekli detayların yer aldığı faturayı kapsar,
 • Koli listesi ve paketleme: Özellikler ve renkler gibi farklı ürün özelliklerinin yanında, kilo ve boyut gibi detaylı bilgileri içeren bir listedir,
 • Ödeme dekontu: Çin’den alınan ürünlerin, alıcı firma tarafından ücretinin ödendiğine dair olan bir banka belgesi olarak bilinir,
 • Konşimento: Çin’den getirilen ürünler, denizyolu aracılığı ile getirildiği için konşimento ismi verilen bir deniz ulaşım belgesine sahip olması gerekir,
 • Sağlık sertifikası: Getirilen ürünlerin insan, hayvan, bitki sağlığını olumsuz olarak etkilemediğini ispat eden bir belge niteliğindedir,
 • Menşe şahadetnamesi: Ürünün üretilmiş olduğu ülkeyi ve ilgili ticaret odasına bildirilmesini sağlayan belgedir.

Çin üzerinde mal getirerek, bulunduğunuz ülke içerisinde bu ürünlerin satışını gerçekleştirmek için ilk olarak hızlı ve kolay bir şekilde işlem olarak bilinebilir. Ancak bu işlemin detaylı şekilde araştırılarak ilerletilmesi, sürecin sorunsuz ilerlemesi açısından gereklidir. Yapılan detaylı araştırmanın temel nedeni ise ekonomik şartlardır. Çin üzerinden getirilen ürünleri özellikler yurt içinde daha kolay tedarik edebilme şansı varsa, iki sevkiyat türü arasında ne kadar fiyat farkı olduğunu ve hangi yöntemin daha makul olduğunu bilmeniz gerekir. Çin’den ithalat yapma siteleri bu konuda yardımcıdır. Bu siteler sayesine Çin’deki ürünlerin fiyatlarını rahat bir şekilde öğrenirken, yurtiçi fiyatlarla kıyaslama yaparak bir karar verebilirsiniz.

Lojistikte Akılcı Çözümler Oden Lojistik’te

Lojistik süreci, bir eşya ya da ürünün başka bir ülkeden transfer sürecinin tamamını kapsayan çok önemli bir süreçtir. Dış ticarette firmaların rakiplerin ön plana çıkması ve büyüme göstermeye devam edebilmesi için sorunsuz bir lojistik deneyimi yaşanması şarttır. Tercih edilen lojistik firmasının kalitesi ve ihtiyaçlarınızı analiz ederek buna yönelik bir hizmet geliştirmesi çok önemlidir. Bu noktada her bakımdan beklentileri karşılayan Oden Lojistik, üst düzey kalite standartlarında hizmet anlayışı ile beklentileri karşılarken, her geçen gün büyümeye ve gelişmeye devam eder.

Mal ve eşyaların transfer sürecinde lojistik konusunda karşınıza çıkabilecek her türlü soruna akılcı çözüm önerileri Oden Lojistik’te sizi bekliyor. Uzun yıllara dayanan çalışma tecrübesi ve istek ve ihtiyaçlarınızı göz önünde bulunduran çalışma prensibi ile Oden Lojistik farkını deneyimlemek için web sitemizde yer alan iletişim numaralarını kullanarak hemen bize ulaşabilirsiniz. Lojistik sektöründe sorunsuz işlemlerle zamandan ve nakitten tasarruf Oden Lojistik ile artık çok kolay.

ÇÖZÜME HIZLI, KOLAY VE GÜVENİLİR YOLDAN ULAŞIN!
Bizden Teklif Almadan Karar Vermeyin!