CPT teslim şekli, bir diğer ismi Taşıma Ödenmiş Şekli olarak bilinen, özellikle karma taşımacılıkla sıklıkla kullanılan bir sistemdir. Bu teslim şekli genel olarak yükle beraber tüm taşıma maliyetlerinin ödendiği, bununla birlikte sigorta ve diğer tüm masrafların ithalatçı firma tarafından karşılandığı bir teslim şekli olarak bilinir.

CPT (Carriage Paid To) Teslim Şekli Nedir, Nasıl Yapılır?

Carriage Paid To, İNCOTERMS 2010 kuraları gereğince tanımlanan 11 teslim şeklinden biridir. Kısa olarak bilinen ismi CPT’dir. CPT bu anlamda yalnızca denizyolu taşımacılığında kullanılan diğer teslim şekilleri ile kıyaslandığında çok daha esnek bir teslim şekli olarak görülebilir. Satıcıların ana nakliye maliyetini karşıladığı, ancak sigorta işlemleriyle ilgili herhangi bir duruma dâhil olmadıkları tüm dış ticaret işlemlerinde CPT rahatlıkla kullanılabilir.

INCOTERMS 2010 kuralları dâhilince, CPT teslim şekli tüm taşıma yöntemlerinde kullanılmak için uygun bir yöntemdir. Bu CPT teslim şeklinin havayolu taşımacılığında, denizyolu taşımacılığında, karayolu taşımacılığında ve hatta multimodal taşımalarda rahatlıkla kullanılabilir olduğu anlamına gelir.

CPT teslim şeklinde ihracatı uygulayan taraf tüm yükü hazırlar, bu sırada gümrük işlemlerini halleder, yükün ana taşıma aracı hangisi ise ona yüklenmesini sağlar ve bu ana taşıma aracının ücretini bizzat öder. Bu sayede yükün ana taşıma aracına yüklenmesinden sonra, ithalatçının tüm sorumluluğu bitmiş olur.

CPT tipi taşıma sisteminde mal ve yüklerin taşıma aracından teslim alınmasının ardından, alıcının sorumlulukları başlar. Bundan dolayı CPT teslim şeklinde gümrük, taşıma gibi tüm diğer masrafların sorumluluğu satıcıya ait iken teslim sonrası tüm olası riskler ve masraflar alıcıya ait kabul edilir.

Dış ticarette lojistik süreçler yürütülürken CPT teslim şeklinin kullanılması, özellikle çok araç kullanılan taşıma süreçlerinde sıklıkla tercih edilmektedir. Malların ilk taşıyıcıya teslim edilmesinin ardından, satıcı tüm sorumluluğu tamamlamış olur. Bundan sonraki aşamada tüm risk ve teslim sonrası yükle alakalı yaşanabilecek tüm ek maliyetler bu saatten sonra alıcı tarafın üstlenmesi gerekir.

CPT Teslim Şeklinde Satıcının Sorumlulukları

CPT teslim şeklinde satıcının başlıca sorumlulukları şu şekildedir;

Satıcı yani bir diğer ismi ile ithalatçı, yapılan satış sözleşmesi çerçevesinde ilk olarak yükü hazırlamaktan sorumludur. Alıcı tarafın ülkesine ait tüm talep edilen belgeleri dikkatli bir şekilde hazırlar. İhracatla alakalı olan tüm gümrük işlemlerini hallettikten sonra, oluşan giderleri karşılar. Sonrasında taşıma acentesi ile anlaşma yapar ve varış yerine kadar geçerli olan navlun bedelini öder. Bütün bu koşulları özenle uyguladıktan sonra satıcı, yükü ilk taşıyıcıya teslim eder ve bu dakikadan itibaren oluşabilecek risklerden ve masraflardan muaf bir hale gelir.

İthalatçı taraf yükü hangi tarihlerde taşıyıcıya teslim ettiğini, hangi tarihte tahmini olarak yükün teslim edileceğini alıcı tarafa bildirir. Bu noktada detaylandırılması gereken en önemli nokta, satıcının yüklerin ulaşacağı ülkede gerçekleştirilen tüm kontrollerden oluşabilecek masrafları (kalite kontrolü, sayma, ölçme vs.) ve bununla birlikte ihracat yapılan ilgili firmaların talep edecekleri yüklemeden evvelki muayene masraflarını karşılama mecburiyetidir.

CPT Teslim Şeklinde Alıcının Sorumlulukları

Alıcı yani bir diğer ismiyle ithalatı yapan taraf, satıcı ile aralarında imzalanmış sözleşme gereği yüke karşılık olan ücreti karşı tarafa öder. İthalatın doğru bir şekilde gerçekleşebilmesi için gerekli tüm gümrük belgelerini düzenler ve gümrük vergilerini öder.  Alıcı taraf eğer taşıma sözleşmesinde varış noktasında boşaltma masrafları ve liman ücretleri kendi üzerinde gözüküyorsa, bu ek masrafları en kısa sürede ödeyip malı teslim alması şarttır. Taşıma boyunca yükle alakalı olarak yapılmış navlun haricindeki tüm ek masrafları ödemek alıcının sorumluluğudur.

Alıcının ilgili yükle alakalı sorumluluğu, yükün satıcı tarafından ilk taşıyıcıya teslim edildiği an başlar. Bu dakikadan itibaren yükle ilgili tüm sorumluluk, doğabilecek masraflar ve riskler alıcı tarafa ait olur.

Sözleşme sırasında boşaltma masrafları genel navlun bedelinin içine dâhil edilmemişse, yükün boşaltma bedelini alıcı karşılar. Sonrasında ise acenteden cirolu konşimento belgesini teslim alır. Alıcı bu noktada ihracatı gerçekleştirdiği ülke kuralları gereği ortaya çıkabilecek masrafları (kalite kontrolünün yapılması, ölçme, sayma vs.) ve bununla birlikte ihracat yapılacak ülkede ki kurumların talep ettikleri yüklemeden önceki muayene masraflarından hariç diğer yükleme öncesi muayene masraflarını karşılamak mecburiyetindedir.

Uluslararası ticaret söz konusu olduğunda malların tesliminin nereye yapılacağı, bu sırada oluşan masrafları kimin karşılayacağı ya da iki taraf arasında nasıl paylaşılacağı, taşıma ve sigorta sözleşmelerinin yapılıp yapılmaması gibi önemli noktaların satıcı ve alıcı tarafından sorumlulukların net bilinmesi çok önemlidir.

Bu konuda çok faydalı ve alıcı ve satıcıya yardımcı niteliğinde olan, Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) tarafından yayınlanmış, INCOTERMS’dir. Bu anlamda INCOTERMS satıcı ve alıcı arasında yapılan sözleşmelerde kullanılan, satıcı ve alıcının sorumluluklarını net bir şekilde belirleyen uluslararası olarak kabul görmüş kurallar bütünü olarak bilinir. Bu kurallara uygun olarak hareket edildiğinde, dış ticarette karışıklığın önüne geçilirken iki tarafında hakları tam anlamıyla korunmuş olur.

Lojistikte Kalitenin Adı Oden Lojistik

Uluslararası ticarette tercih ettiğiniz lojistik firmasının her bakımdan güvenli bir hizmet vermesi çok önemlidir. Aksi takdirde tüm işlemleriniz aksamakla kalmaz, diğer yandan maddi olarak kayıp yaşayabilirsiniz. Bu yüzden işinin ehli, başarınızı kanıtlamış bir lojistik firmasıyla çalışmanızda fayda vardır.

Oden Lojistik, tüm mal ve eşyalarınızın sizin adınıza ithalat ve ihracat organizasyonlarını düzenleyen ve bu uygulamaları büyük bir profesyonellikle yürüten aradığınız kaliteli hizmet anlayışını bulabileceğiniz son derece nitelikli bir lojistik firmasıdır. Yük taşımacılığında gereken tüm resmi işlemleri sizin için hallederken, dış ticarette beklenmedik olası ek masrafları en aza indirgeyip, bu süreçte yaşayabileceğiniz sorunlara akılcı çözümler getirir. 

Bu yüzden Oden Lojistik için daima öncelikli olan müşteri memnuniyetidir. Müşteri odaklı çalışırken istek ve ihtiyaçlarınızı en doğru şekilde analiz edip, hizmet anlayışımızı her geçen gün buna bağlı olarak geliştirmeye devam ediyoruz. Bu yüzden Oden Lojistik farkını yaşarken, firmamız sayesinde aradığınız tüm hizmetlere üst düzey kalite standartlarında erişebilirsiniz.

Firma olarak yük ve mallarınızı sağlıklı bir şekilde bir yerden diğer yere transfer detaylarını planlarken en doğru firmaları sizin adına buluyor ve gerekli ürün taleplerinizi uzman kadromuz eşliğinde büyük bir özveriyle inceliyoruz. Ardından ürünle alakalı yükleme, paketleme, sevkiyat, üretim, gümrük işlemleri gibi detayları titizlikle ve güvenli bir şekilde uygularken, gerekli kalite kontrollerini asla ihmal etmiyoruz.

Sizlere lojistik hizmeti verirken amacımız, yüklerinizi kısa bir süre içerisinde güvenli olarak belirtilen adrese ulaştırılması olduğundan, yükleriniz hakkında gönül rahatlığına sahip olmanız bizim için çok önemlidir. Uzun yıllardan beri sektörde başarısı ve verdiği nitelikli hizmetleriyle ön plana çıkmayı başaran Oden Lojistik, bu yılların verdiği çalışma tecrübesini deneyimlemeniz için sizleri bekliyor.

Sizde bu güvenilir ve beklentilerinizi karşılayacak özelliklere sahip lojistik hizmetini Oden Lojistik güvencesi ışığında deneyimlemek ve mallarınızın belirtilen tarihte dilediğiniz adrese ulaştırırken, ticarette başarı merdivenlerini hızla tırmanmak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Oden Lojistik, tüm gümrük işlemlerini, mal ve yük transferlerini sizin için organize ederken size tecrübenin gönül rahatlığını yaşamak kalır. Oden Lojistik, lojistikte kalitenin adıdır.

ÇÖZÜME HIZLI, KOLAY VE GÜVENİLİR YOLDAN ULAŞIN!
Bizden Teklif Almadan Karar Vermeyin!