Deniz taşımacılığı, lojistik sektöründe günümüz şartlarında uluslararası ticaret akışlarının sağlanması için en temel taşıma modu olmaktadır. Ticareti yapılan malların hacmi de 4 kat arttı. Korona virüs salgınının etkisi de deniz taşımacılığını büyük oranda etkilemektedir. Deniz ticareti 2020'de sadece %3,8 küçüldü ve 2021'e göre %4,3 toparlandı.

UNCTAD'a göre 2022 ile 2026 arasında yıllık %2,4 oranında büyümeye devam etmesi gerekiyor. Günümüzde uluslararası deniz taşımacılığının temel işlevleri ticari yaşam için son derece gereklidir. Bu noktada Oden Lojistik hizmetleri de büyük ölçüde fayda sağlamaktadır.

Deniz Taşımacılığı Nedir?

Deniz taşımacılığı, malların gemi ile taşınması ile meydana gelen ticari bir taşıma şekli olmaktadır. Genel olarak karayolu, demiryolu ve hava taşımacılığından ayrılmaktadır. Deniz taşımacılığı, dünyanın bütün su kütlelerini çaprazlayan ticaret yollarını kullanmaktadır.

Denizler, okyanuslar, aynı zamanda nehirler, kanallar ve büyük göller gibi pek çok alandan geçmektedir. Bu taşıma modu, dökme yükler ve ticaret hacmi bakımından şu anda en sık kullanılan yük türü olmaktadır.

Ana taşıyıcı kategorileri tipik olarak yolculuk başına 500 ila 3.000 konteyner kapasiteli konteyner gemileri olarak ro-ro olarak da adlandırılan gemileri baz alabilirsiniz. Bunlar; araba, otobüs ve kamyon gibi farklı tipte haddeleme ve çekme yüklerine uygundur. Tüm bu gemi çeşitleri Oden Lojistik farklı ile en uygun fiyatlar ile sunulmaktadır.

Deniz Taşımacılığı Kategorileri

Hem konteynerleri hem de tekerlekli yükü taşıyan karma gemiler veya con-ro; cevher ya da tahıl gibi dökme malzemelerin taşınması için özel olarak donatılmış dökme yük gemileri bulunmaktadır. Belirli gıda maddelerinin ve bozulabilir maddelerin soğuk zincire uygun bir şekilde taşınması için de gerekli olan frigorifik gemiler bulunmaktadır.

Bunların dışında kapasiteye göre sınıflandırılmış ham petrol ve rafine ürünler için petrol tankerleri de uygun şekilde taşınmaktadır. Bütan, metan ve sıvılaştırılmış doğal gaz dahil olmak üzere doğal veya sıvı haldeki tüm gazlar için LNG taşıyıcıları da çok kolay bir şekilde taşınmaktadır.

Kimyasal ve tehlikeli ürünlerin, ayrıca örneğin şarap gibi alkollü içeceklerin taşınmasına uygun kimyasal tankerler de dünya genelinde taşınmaktadır. Bu noktada Oden Lojistik size en uygun ulaşım hizmetini sağlamaktadır.

Deniz Taşımacılığının Avantajları

Deniz taşımacılığı, malların bir ülkeden diğerine deniz yoluyla nakliye konteynırlarında taşınması olarak tanımlanır. Uluslararası eşya taşımacılığı için en önemli ve avantajlı ulaşım aracıdır. Aynı zamanda dünyadaki eşya taşımacılığının %80'ini temsil eder.

Bir şahıs veya şirket iseniz, kolilerinizin deniz yoluyla nakliyesini ve teslimatını talep edebilirsiniz, bu da bir dizi avantaj sunar. Oden Lojistik tüm bu avantajlı özellikleri uygun fiyatlar ile sunmaktadır.

Dünya çapında ticareti yapılan malların yaklaşık %80'i en azından kısmen deniz yoluyla transit geçiş tercih edilmektedir. Konteynerler, toplam hacmin %90'ı ile deniz kargo taşımacılığında büyük miktarda en büyük paya sahiptir.

Genelde denizyolu taşımacılığının pek çok avantajları bulunmaktadır. Bu bağlamda düşünecek olursak hem maddi anlamda hem de güvenilir olarak çok büyük fayda sağlamaktadır. Deniz yolu taşımacılığının avantajları şu şekilde olmaktadır:

Ekonomik Bir Ulaşım Şekli Olan Deniz Taşımacılığı Fiyat Avantajları

Deniz taşımacılığı Oden Lojistik hizmetleri, küresel ekonomik aktivitede yaşanan dalgalanmalarla açıklanabilecek güçlü değişimlere tabidir. Bununla birlikte, söz konusu hizmet diğer ulaşım türlerinin ücretlerinden daha düşüktür.

Örnek verecek olursak, sağlık krizinden önce, Avrupa ile Asya arasında olan demiryolu taşımacılığının maliyeti, eşdeğer miktarda olan mal için deniz taşımacılığının maliyetinden üç kat daha yüksek olmaktaydı. Başka bir taraftan hava taşımacılığı da herkesin bildiği gibi en pahalı taşıma sistemi olmakta ve malların çoğu için de karsızdır.

Malların güvene alınması için ürünler genel olarak nakliye konteynırlarında paketlenir. Aynı zamanda da ürünün çeşidine bağlı olarak standartlaştırılmış ve kullanımı kolay diğer formatlar da düşünülebilir.

Bunlar; torbalar, kutular, paletler ve variller şeklindedir. Genelde farklı tipteki yük gemileri çoğu mala uyum sağlar ve hatta yükü kontrollü sıcaklıkta tutarak tam geçiş sağlayabilmektedir.

Pratik Bir Nakliye Türü Denizyolu Taşımacılığı

Çok uzun mesafelerde, denizyolu taşımacılığı sektöründe nakliye, birden fazla boşaltma ve yeniden yükleme olmadan kapıdan kapıya sağlanabilir. Ek olarak, birçok uluslararası liman, verimli mal ticareti ve liman elleçlemesini sağlayan kaliteli liman hizmetlerine de sahiptir.

Güçlü uyarlanabilirlik ve farklı gemi türleri, farklı yük türlerine kolayca uyum sağlamaktadır. Bu şekilde deniz taşımacılığı, uluslararası pazarda ticareti yapılan hemen hemen tüm mallar için uygun bir taşıma modu haline gelmektedir.

Güvenilirlik Deniz Taşımacılığı Avantajı

Düzenlilik ve güvenlik bakımından deniz yolu taşımacılığının önemli garanti hizmetleri sunulmaktadır. Deniz taşımacılığı için iki tür pazar bulunmaktadır. Tramping yani; müşterinin talebi üzerine ve belirli bir süre için gemi kiralamaktan ibaret olmaktadır. Düzenli hatlar, bütün ithalatçı ve ihracatçı müşterilere açık rezervasyonlarla, sabit günlük gemi kalkışları sunmaktadır.

2018-2020 döneminde denizyolu taşımacılığında teslim terminlerine ve koşullarına uyum oranı ortalama %70'e kadar ulaşmıştır. Sonrasında yaşanan sağlık krizi taşımacılığı sektöründe çok büyük bir durgunluk yaratmış ve uzun süre sekteye uğratmıştır.

Normalleşme sürecinde denizyolu taşımacılığındaki güvenilirlik 2021 ile 2022 arasındaki gemi sayısını %3,6 artırarak %40'a ulaştırmıştır. Bu noktada Oden Lojistik hizmetleri de büyük talep almaya başlamıştır.

Çevre Dostu Deniz Taşımacılığı

Genel olarak, deniz taşımacılığının, eşdeğer miktarda olan mallar için, karayolu taşımacılığından 5 kat ve hava taşımacılığından 13 kat daha az CO2 ürettiği tahmin edilmektedir. Uluslararası Denizcilik Örgütü, 2018'de deniz taşımacılığından kaynaklanan sera gazı emisyonlarını azaltmak için bir strateji başlatmıştır. Hedef, 2030'a kadar 2008'e oranla %40 ve 2050'ye kadar %50'lik bir toplam azalma elde etmek olmaktadır.

Deniz Taşımacılığı Fiyatları

Korona virüs krizi sebebi ile yüksek enflasyonun da sonrasında deniz navlun fiyatları çok daha uygun seviyelere dönmüştür. 40ft'lik bir konteynerin ortalama fiyatı Aralık 2022'de 2.500$ civarı iken, Eylül 2021'de hala 11.000 dolar seviyelerindeydi. Oranlardaki bu ortalama düşüş, özellikle küresel ekonomik aktivitede yıl sonunda gözlemlenen göreli yavaşlamadan kaynaklanıyor.

Deniz taşımacılığına olan küresel talepteki düşüş, halen aktif olan ithalatçı ve ihracatçılara doğrudan fayda sağlıyor. Trend değişmezse, deniz taşımacılığının maliyeti yakın gelecekte düşmeye devam edebilir. Bu bakımından Oden Lojistik fiyatları ithalat ihracat yapan firmalar için de büyük avantaj sağlıyor.

Deniz Taşımacılığında Çeşitlilik Avantajları

Genelde farklı türde olan ürünler için çeşitli tipte gemiler vardır ve tüm konteyner seçimi veya birkaç farklı yük arasında çeşitli nakliye seçenekleri sunulmaktadır. Bu konuda Oden Lojistik, mal tipine ve esnekliğine göre uygun seçenekler sunmaktadır. Bu noktada deniz taşımacılığının önemli bir avantajını ortaya çıkmaktadır. Birkaç tür malın toplu olarak taşınması güvenilir olmayabilir.

Ya da hava yoluyla taşınamayan bazı tehlikeli malların (lityum, aşındırıcı vb.) taşınması gerekebilir. Büyük depolama kapasitesine sahip, çok büyük hacimli uzun mesafeler, teslimat ve çeşitli kargo boyutları, çeşitli ticari destinasyonlardan ihracat veya ithalat olasılığına ek olarak deniz taşımacılığını şiddetle tavsiye edilmektedir.

Denizyolu Taşımacılığında Emniyet

Deniz taşımacılığı konteynerleri, çok iyi bir altyapıya sahip olduklarından mal taşımacılığında güvenilirlik ve düzenlilik sunmaktadırlar. Oden Lojistik hizmetleri de güvenlidir ve mallar hermetik olarak paketlenir ve taşınan ürüne uyarlanır.

Denizyolu taşımacılığının çeşitli avantajları vardır ve uluslararası ticarette çok büyük önem taşımaktadır. Avrupa'dan ya da Çin'den gönderilecek bir paketiniz var ise sık tercih edilen Oden Lojistik ile iletişime geçebilirsiniz.

Denizyolu Taşımacılığında 2 Ana Sevkiyat Türü Avantajı

Bir ihracatçının tek bir dolu konteynerde taşıyacak malları olduğunu ve ardından kargosunu doldurmak için doğal olarak bir FCL rezervasyonu yapacağı zaman denizyolunda pek çok seçenek sunulmaktadır. Dolayısıyla bu, FCL konteynerindeki tüm malların tek bir nakliyeciye ait olduğu anlamına gelmektedir.

Bir FCL'de nakliye maliyetleri konteyner sahibi tarafından hesaplanır ve nakliyecilerden tam konteyner başına sabit bir ücret alınır. Bu dolu konteyner yükleme avantajlarından biri olmaktadır. Bunun yanında başka bir seçenek de kısmi konteyner yükleme olmaktadır. Bu durumda bir nakliyecinin, tamamen dolu bir konteyneri taşımak için ihraç edecek kadar kargoya sahip olması gerekmez.

Bunun için de kargosunu rezerve edebilecek bir konsolidasyon görevlisi ile anlaşmak zorunda kalacaktır. Bu, konsolidatörün mallarını diğer tarafları bir konteynırda göndererek yerleştirmeye çalışacağı anlamına gelmektedir.

Malları bir konteynerin tamamını doldurmadığından ve konteyner alanı diğer gönderilerle paylaşılacağından, nakliyecilerden metreküp başına ücret alınır. Bu noktada kişi Oden Lojistik ile az maliyet ile fazla yükünü ya da az yükünü denizyolu ile kolayca sevk etmektedir.

Deniz Taşımacılığının En Önemli Avantajları

Deniz taşımacılığı, mal ve emtiaların, özellikle tüketim mallarının uzun mesafeler boyunca ithal ve ihraç edilmesinde popüler bir yöntem olmaktadır. Aynı zamanda Oden Lojistik hizmetlerinin de önemli avantajları da şu şekilde olmaktadır:

Denizyolu taşımacılığı hem ağır hem de büyük yükler için oldukça uygun maliyetli bir taşıma yöntemidir ve hava taşımacılığına göre neredeyse 4-6 kat daha ucuzdur. Oden Lojistik fiyatları uygu şekilde ilerlemektedir.

Deniz taşımacılığı kullanıldığında, gümrük vergileri ve KDV, her zaman toplam mal maliyeti artı varsa ihracat maliyetinin bir yüzdesi olarak hesaplandığından, hava taşımacılığından çok daha ucuzdur. Oden Lojistik deniz taşımacılığı, bir konteynerin tamamını taşımayı veya birkaç farklı yük arasında bölmeyi içeren birkaç farklı nakliye seçeneği sunar. 

Oden Lojistik en büyük avantajları, deniz yoluyla mobilya ve hatta araç dahil olmak üzere daha büyük öğeleri gönderebilmenizdir. Mallar, uzman operatörler aracılığıyla herhangi bir varış noktasından sevk edilebilir. Bununla birlikte, deniz taşımacılığı ihracat için en uygun yöntem gibi görünmektedir, ancak aynı zamanda bazı doğal dezavantajları da vardır.

Denizyolu Taşımacılığı Dezavantajları

Denizyolu taşımacılığının dezavantajları mallarınızı taşımak birkaç hafta sürdüğü için nakliye uzun zaman alabilir. Küçük yükleri ihraç veya ithal etmeniz gerektiğinde sunulan fiyatın daha az avantajlı olması da mümkündür. Bu durumda hava taşımacılığı veya hatta kurye hizmeti daha verimli bir yöntem olabilir.

Hava taşımacılığı ile karşılaştırıldığında, deniz taşımacılığının taşıma sırasında hasara daha duyarlı olabileceği söylenebilir, ancak bu tür olayların meydana gelme olasılığı çok düşüktür. Deniz veya hava yoluyla en iyi taşıma modunu seçerken büyük ölçüde ihraç edilecek malların türüne bağlıdır. Aynı zamanda seçim, ihraç edilecek malların boyutu ve ne zaman ihraç edileceği gibi tüm ana faktörlere dayanmalıdır.

Deniz taşımacılığı, uluslararası mal taşımacılığının en eski şekli olmaktadır. Her türlü mal büyük gemilerle büyük konteynerlerle taşınır. Tüm bu yükler, çeşitli büyük limanlardan bir gemi tarafından alınır ve daha sonra belirli nakliye şeritleri aracılığıyla yurt dışına taşınır. Bu süreçte Oden Lojistik hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bizimler iletişime geçebilirsiniz.

ÇÖZÜME HIZLI, KOLAY VE GÜVENİLİR YOLDAN ULAŞIN!
Bizden Teklif Almadan Karar Vermeyin!