Lojistik sektörü geliştikçe buna bağlı olarak karşımıza yeni terimler çıkmaktadır. Depolama ve tedarik de bunlardan biridir. Lojistikte depolama ürünlerin korunaklı ve güvenli bir şekilde muhafaza edilmelerini sağladığı için oldukça önemlidir. Üstelik depolama sayesinde ürünler hızlı bir şekilde aktarılabilmektedir. Tedarik ise ürün ve hammadde temin edip, temin edilen hammaddelerin dağıtıma çıkarılmasıdır. 

Lojistik Depolama Nedir?

Tedarik zincirinin bir kolu olan depolama lojistik hizmetlerinin olmazsa olmazlarındandır. Lojistik depolama başarılı ve güvenli bir şekilde yapılmazsa bu hem olumsuz bir şekilde yapılan işe yansıyabilir hem de müşteri sadakati açısından sorun yaratabilir. Bu yüzden depo yönetimi konusu profesyonellik ve ciddiyet gerektirmektedir. Dolayısıyla depolama hizmeti almak istiyorsanız Oden Lojistik gibi profesyonel ve iyi hizmet veren, alanında uzmanlaşmış şirketleri seçmelisiniz. 

Lojistik depolama bir noktadan gelen ürünlerin veya yüklerin farklı noktalara gönderilmek üzere muhafaza edilmesidir. Bu aşamadan kullanılacak olan depolar, yüklerin veya ürünlerin muhafaza edileceği depolama süresine göre değişiklik gösterebilmektedir. Depolama hizmetlerinde kısa süreli depolama imkanı da sunulabilmektedir. Kısa süreliğine depolama hizmeti verilecekse eğer, ürünlerin ya da yüklerin muhafaza edildiği yerlere depo değil, aktarma ya da dağıtım merkezi denilmektedir. Yüklerin teslim alınıp belirli süre içerisinde teslim edilmesi dikkat edilmesi gereken önemli ayrıntılar arasındadır. Kapsamlı bir işlem olan depolama işleminde çalışan elemanların hatta taşıma aracının bile önemi bulunmaktadır. Yük taşıma aracının depoya ürünleri sorunsuz olarak taşıması gerekmektedir. 

Lojistik depolama hizmeti farklı aşamalardan oluşmaktadır. Her aşaması kritik olan depolama hizmeti hem ürünün sahibi olan kişi için hem de hizmeti veren lojistik şirketi için oldukça önemlidir. Özetleyecek olursak, ciddiyet gerektiren işlerden biri olan depo hizmetinde ürünleri muhafaza etmek, aktarımını başarılı bir şekilde gerçekleştirmek ve zamanında ulaştırmak önemlidir.

Lojistikte Depolama Hizmetleri

Lojistikte depolama hizmeti, depolanacak ürünün özelliğine, depolama süresine göre farklılıklar gösterebilmektedir. Örnek olarak gösterecek olursak gıda, sanayi, e-ticaret gibi birçok sektör depolama hizmetine ihtiyaç duyabilmektedir. Kimi şirket depolama hizmetini kendi içerisinde yapabilse de, birçok şirket bu hizmeti profesyonel olarak dışarıdan da alabilmektedir. Depolama hizmetleriniz içerisine ürünün teslim alınması başta olmak üzere, ürünün depoya yerleştirilmesi, kontrol edilmesi ve gerekirse sayımının yapılması gibi işlemler de dahil olabilmektedir. 

Depolama hizmetinin her aşamasında düzenli bir şekilde çalışmak gerekmektedir. Belli bir sistemde çalışılan depolama hizmetlerinde müşteri memnuniyeti ve verim de aynı doğrultuda yüksek olmaktadır. Oden Lojistik olarak müşteri memnuniyetini ön planda tutuyor ve müşterilerimizin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak, ürünlerine göre hizmet sunmaktayız. 

Her sektörde önemi büyük olan depolama hizmetinin özellikle e-ticaret sektöründe de ciddi bir yeri vardır. E-ticaret sektöründe ürünler online olarak satıldığı için ürünler alınıp belirli bir süre bekletilebilmektedir. Ne zaman satılacağı belirli olmayan bu ürünler de mutlaka iyi bir şekilde muhafaza edilmelidir. Online alışverişler söz konusu olduğunda süreç biraz daha farklı ilerleyebilmektedir. Mümkün olan en iyi şekilde sürecin yönetilmesi gerekmektedir. Bu, şirketlerin gelişmesi ve büyümesi için de önemli olan faktörlerden birisidir. Doğru stok takibi, sorunsuz ürün teslimatı gibi konular tüm firmaları ciddi bir şekilde etkilemektedir. 

Depolama Hizmeti Türleri

Depoların çeşitleri olduğu gibi depolama hizmetlerinin de çeşitleri bulunmaktadır. Gerek depolanacak ürüne gerek sunulan hizmete bağlı olarak bu hizmet farklılık gösterebilmektedir. Depolama çeşitleri bu ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak kendi içerisinde farklılıklar gösterebilmektedir. 

Lojistik depolama hizmetlerinde açık hava, kapalı hava ve soğuk hava depoları olmak üzere üç farklı depo seçeneği bulunmaktadır. Kullanılacak üründe depo seçimi yapılmadan önce hava ile teması edip etmediği göz önünde bulundurulmalıdır. Genellikle gıda ürünleri ya da bozulabilme imkanı yüksek olan ilaçlar gibi ürünler söz konusu ise soğuk hava depolarından yararlanılmaktadır. 

Depolama hizmetlerinde yurt dışına gönderilecek olan ürünler için farklı depolama hizmetleri de sunulmaktadır. Bunun için de dilerseniz Oden Lojistik’ten hizmet almak için bilgi alabilirsiniz. Yurt dışına transferi yapılacak olan ürünler için genel ya da özel antrepo hizmetleri sunulmaktadır. 

Üreticiler, dağıtıcılar, tedarikçiler ve hatta müşteriler için önemli olan depolama hizmetini Oden Lojistik’ten almak isterseniz bizimle dilediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz. Profesyonel ekibimiz sayesinde ürünleriniz iyi bir şekilde korunacak ve transfer edilmeye hazır bir halde bekleyecek. Güvenilir taşımacılık ve depolama hizmetleri için Oden Lojistik kalitesiyle tanışabilirsiniz. 

ÇÖZÜME HIZLI, KOLAY VE GÜVENİLİR YOLDAN ULAŞIN!
Bizden Teklif Almadan Karar Vermeyin!