Uluslararası ticarette konteynerde yükün uzak veya yakın mesafeye gönderilmek üzere FCL ve LCL tip şeklinde iki farklı yük taşımacılığı sistemi karşınıza çıkar. İki tip yükleme arasındaki farkları bilmek, söz konusu konteyner taşımacılığında ürünlerin taşınmasına kolaylık sağlayacaktır. FCL ve LCL yük taşımasını birbirinden ayıran özellikler söyle sıralanabilir.

FCL ve LCL Nedir? FCL ve LVL Yük Taşıması Farkları Nelerdir?

Konteyner taşımacılığı, yaş olan meyve ve sebze gibi ürünlerin, çok daha yüksek tonaja sahip malların taşınma işleminde oldukça işlevseldir. Bu yüzden hemen her malzemenin ideal olan koşullar altında bir yerden bir yere taşınabilmesi için farklı ölçülere sahip konteynerler bulunmaktadır. Dolayısıyla FCL ve LCL tip konteyner taşımacılığı, denizyolu taşımacılığı söz konusu olduğunda çok fazla duyuna kavramlardır. İki kavram zaman zaman karıştırılsa bile, lojistik ve taşımacılık için oldukça önemli bir yere sahip olduğu söylenebilir. Bu kavramlar aslında bakıldığında birbirinden çok farklı hizmet sunmaktadır. Bu sebeple profesyonel anlamda uluslararası ticarette, taşımacılık hizmeti arayışında olanlar için bu kavramları detaylı şekilde bilmek çok büyük önem arz eder.

LCL (Less Container Load) Yük Taşımacılığı Nedir?

Uluslararası ticaret söz konusu olduğunda, kullanılan tüm konteynerler standarttır. Bu yüzden malınızı ya da yükünüzü 20’lik ve 40’lık olarak kullanılan standart konteynerlere yükleyip dilediğiniz her yere taşıyabilirsiniz. Ama bazı hallerde yüklediğiniz yük tek bir konteynerde taşınmayacak kadar az olabilir. Bu yükler parsiyel olarak değerlendirilmektedir.

Bu gibi durumlarda tercih etmeniz gereken yükleme tipi LCL tip yük taşımacılığıdır.. Açılımı Less Container Load olan LCL tip yük taşımacılığı, konteyner doldurmayacak kadar az olan yüklerin, başka firmalardan gelen diğer bütün yüklerle birleştirilip tek bir konteynerde taşınma işlemidir. Türkçeye çevrildiği takdirde ortaya Parsiyel Konteyner Yükü gibi bir ifade çıkmaktadır. Bu işlemin diğer bir ismi ise konsolidasyondur.

Bu uygulama sayesinde ürünlerinizi uygun fiyat aralıklarında, konteyner taşımacılığı gibi güvenilir bir yöntemle istediğiniz her yere taşıma konforunu yakalayabilirsiniz. Özetle LCL tip yük taşımacılığı ile yükün standart bir konteyneri dolduracak kadar fazla olmasına gerek duyulmaksızın, her an taşıma işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Anlaşmış olduğunuz firma yükünüzü teslim alır ve kendi deposunda diğer teslim edilen yüklerle bir araya getirir. Son olarak konteynere yükleyerek gideceği yere gönderir. Bu durumda yükün tüm sorumluluğu firmaya aittir. LCL yükleme ile FCL yüklemenin bir yükü taşıma süreleri genellikle aynı olmaktadır.

FCL (Full Container Load) Yük Taşımacılığı Nedir?

 FCL açılımı Full Container Load olan standart şekilde 20’lik ve 40’lık konteynerlerin tamamını dolduracak kadar fazla yükü bulunan kullanıcıların tercih ettiği bir taşımacılık yöntemidir. FCL taşımacılıkta yükün bütün sorumluluğu tamamen size aittir. FCL komple konteyner taşımacılığında, hacim olarak çok büyük olan gönderilerinizi bütçeye uygun fiyatlarda dilediğiniz her yere gönderebilme imkânı yakalayabilirsiniz. 

Özellikle yükünüz 20’lik konteynerlerin yarısında fazlasını kaplayacak kadar çok ise (yaklaşık 6 paletlik yükünüz mevcutsa) FCL tipi yük taşımacılığı sizin için son derece uygundur. Bu taşıma sisteminde konteynerin tamamını kiraladığınızdan dolayı, bu konteynerin tamamını kullanmak maliyet bakımından sizin için daha uygun fiyatlara mal olacaktır.

Denizyolu taşımacılığında hem parsiyel yük şeklinde hem de konteyner olarak tercih edebilme imkânını bulunan, LCL tipi yük taşımacılığı genellikle hava kargodan çok daha uygun fiyatlara denk gelmektedir. Ayrıca eğer yükünüz LCL yükleme yapılan bir konteynere en son dâhil olan bir yük ise, sizin yükünüz çok daha kısa bir zaman zarfında belirttiğiniz adrese ulaşacaktır.

FCL ve LCL yük taşımacılığı, uluslararası ticarette taşımacılık konusunda kullanıcıya pek çok avantajı beraberinde getiren bir sistemdir. Özellikle havayolu taşımacılığı ile kıyaslandığında çok daha makul fiyatlara, mal ve yükünüzü dilediğiniz adrese gönderebilme imkânı tanır. Nitekim LCL ve FCL tipi yük taşımacılığı arasındaki farkları bilmek, taşımacılık hizmeti almak istediğinizde doğru seçimi yapabilmenizi sağlar. Günümüzde FCL ve LCL taşımacılığı, uluslararası taşımacılık sektöründe çok önemli bir yere sahiptir.

Uluslararası Ticarette Oden Lojistik Farkı

Uluslararası ticarette lojistik hizmet firmalarının önemi çok büyüktür. Bu anlamda kaliteli, güvenilir ve işini titizlikle yapan firmalara yönelmek çok daha rahat mal ve eşyalarınızı transferini yapmanızı sağlar.

Denizyolu taşımacılığında sunduğu hizmetle tüm gerekli işlemlerinizi, limandan limana üst düzey kalite standartlarında gerçekleştiren Oden Lojistik için öncelikli olan daima müşteri memnuniyetidir. Bu sayede geniş acente ağına çok daha kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Sektörün çalışma prensibine yeterince vakıf olan firmamız, ticaret ile uğraşan firmalara pek çok avantajı beraberinde getirir. Lojistik şirketi arayışına girdiğinizde, sorunlarınıza akılcı çözümler sunan ve uzman kadrosuyla tüm yük ve eşyalarınızın transferini doğru bir şekilde organize eden Oden Lojistik tecrübesini mutlaka deneyimlemelisiniz.

Oden Lojistik uzun yıllardan beri ürünlerinizin taşımacılığı konusunda, gerekli organizasyonları kendi bünyesinde gerçekleştiren son derece profesyonel bir firmadır. Gerekli tüm resmi işlemleri ve prosedür detaylarını sizin adınıza yürütür ve ürünlerinizin transferini sağlamak için en doğru firmaları sizin adınıza bulur. Kalite kontrolünden geçen yüklerinizin paketleme, depolama, üretim, sevkiyat, gümrük gibi tüm aşamaları Oden Lojistik bünyesinde kısa süre içerisinde halledilir.

Çalışırken amacımız güvenli bir şekilde bize teslim ettiğiniz yükleri ve eşyaları, güveninizi boşa çıkarmadan en sağlam şekilde belirttiğiniz adrese teslim etme konusunda size destek verebilmektir. Gümrük transfer işlemlerinize kaliteli bir dokunuş yapıp gönül rahatlığıyla dış ticaret yapabilme rahatlığını deneyimlemek için, sizde hemen şimdi Oden Lojistik web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Oden Lojistik, dış ticaret ve lojistik anlamında nitelikli hizmetin, akılcı çözümlerin ve ayrıcalıklı özel fırsatların tek adresi olmaya devam ediyor.

ÇÖZÜME HIZLI, KOLAY VE GÜVENİLİR YOLDAN ULAŞIN!
Bizden Teklif Almadan Karar Vermeyin!