GTİP kelimesinin açılımı, gümrük tarifesi istatistik pozisyonu olarak karşımıza çıkmaktadır. GTİP, uluslararası alanda genel geçer kabul edildiği için dikkat çekmektedir. GTİP, dış ticaret ile alakalı her konuda öne çıkmaktadır. Rakamlardan oluşan bu tarife sistemi, uluslararası ticarette büyük kolaylık sağlamaktadır. GTİP sayesinde dış ticarette ürünlerin tanımlanması ve ayırt edici özelliklerinin belirlenmesi daha kolay bir hâl almaktadır. 

GTİP, armonize sistem temelli olarak ortaya çıkmaktadır. Armonize sistemde 12 haneli bir sayı bulunmaktadır ve bu sayının ilk 6 hanesi dünyanın her yerinde aynıdır. GTİP ile ilgili düzenlemeler, Dünya Gümrük Örgütü’nün sorumluluğunda gerçekleşmektedir. Ülkemiz çapında ise bu uygulamadan sorumlu olan kurum Gümrük Ve Ticaret Bakanlığı olarak bilinmektedir. 

GTİP dış ticarette diğer kavramlardan ayrılmakta ve öne çıkmaktadır. GTİP, gümrük kodlarının belirlenip hesaplanmasında oldukça etkilidir. İhracat rakamlarının belirlenmesinde de GTİP kodlarının ne olduğu etkili olmaktadır. GTİP kodu, dış ticaret için son derece gereklidir. Firmamız üzerinden uzman ekibimizle iletişime geçerek GTİP kavramının ne olduğu ve GTİP kodunun ne işe yaradığı ile ilgili detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Dış ticarette etkin olmak için firmamızı ziyaret edebilir ve bizlerden destek alabilirsiniz.

GTİP Neye Göre Belirlenir?

GTİP kavramının neye göre belirlendiği sıklıkla gündeme gelen sorulardan biridir. GTİP 12 haneli bir kod olarak öne çıkmaktadır. GTİP kodunun ilk 6 hanesi dünyanın hemen hemen her yerinde ortaktır ve değiştirilmesi mümkün değildir. Bu kodun ilk 8 hanesi ise Avrupa Birliği ülkeleri arasında ortak olarak kabul edilmektedir. GTİP kodunun kaç haneli olduğu, ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Gümrük tarife cetvelinin 12 haneli olduğu tek ülke Türkiye olduğundan gümrük sistemi diğer ülkelerden farklı işlemektedir. 

GTİP kodlarının her ülkede farklı olması ülkelerin durumları ile yakından alakalıdır. Her bir ülke kendi gereksinimlerini dikkate alarak uygun bir tarife sistemi ortaya koymaktadır. Bu kodların kaç haneli olacağı belirlenirken ürünlerini kategorize etme detay, gümrük vergileri ile ilgili düzenlemeler ve istatistiksel olarak ortaya çıkan veriler dikkate alınmaktadır. Her ülkenin gümrük düzenlemeleri birbirinden farklı olduğundan GTİP kodlarının hane sayısı da değişiklik göstermektedir. 

GTİP kodlarının belirlenmesi, ülkemizde son derece dikkatli ve hassasiyetle yapılan bir iştir. Ülkemizde bu sistem son derede detaylıdır. Gümrük işlemlerinde aksaklık yaşanmaması ve gereken hesapların doğru bir şekilde yapılabilmesi için GTİP kodlarının oldukça gerekli olduğu unutulmamalıdır. Firmamız üzerinden bizlere ulaşarak GTİP kodları hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Aynı zamanda internet adresimiz üzerinden sunduğumuz kaliteli hizmetleri inceleyebilirsiniz. Hizmetlerimizden ve avantajlarımızdan yararlanmak için firmamızı ziyaret edebilirsiniz. 

GTİP Hakkında Bilinmesi Gerekenler

GTİP hakkında bilinmesi gereken birçok husus bulunmaktadır. Öncelikle GTİP kodlarının ürünün tanımı ile ilgili detaylı bilgi verdiği unutulmamalıdır. GTİP kodları sayesinde ürünün özellikleri daha belirgin bir hâle gelmektedir. Ürünlerin taşınması sırasında oluşabilecek tehlikeli durumlara karşı bazı önemler alınmaktadır. Bu önlemler GTİP kapsamına girmektedir. Aynı zamanda taşınan ürünlere konulan vergiler de bu kapsamda değerlendirilmektedir. 

Gümrük tarifesi beyanı için çoğu zaman işinde uzman kişilerden destek alınması tavsiye edilmektedir. Gümrük uygulamaları son derece dikkat ve titizlik istediğinden gümrük müşavirlerinin desteği ile uygulamaların yürütülmesinin daha doğru olacağı düşünülmektedir. Son yollarda gümrük hizmetlerinin gelişmesi ile birlikte gümrük müşaviri sayısında artış yaşanmaktadır. Alanında uzman ve tecrübe sahibi müşavirlerinin desteği ile gümrük işlemleri profesyonel bir şekilde yürütülebilmektedir. 

Firmamız gümrük tarifesi beyanı ile ilgili gerekli uzman desteğini sunmaktadır. Firmamız bünyesinde yer alan uzman ekibimiz ile iletişim kurarak daha detaylı bilgi edinebilir ve destek sağlayabilirsiniz. Firmamızın desteği ile GTİP kodlarından etkin bir şekilde yararlanabilirsiniz. Yıllara dayanan tecrübemize güvenerek bizleri tercih edebilirsiniz. 

GTİP Kodu Nasıl Alınır?

GTİP kodu alınması için birçok site bulunmaktadır. Sitelerin birçoğu İngilizce olsa da Türkçe siteler de vardır. Ülkemizde GTİP kodu veren en ünlü sitelerden biri TÜİK olarak bilinmektedir. TÜİK sitesine giriş yapıldıktan sonra ürünün adı aratılarak hangi kategoride olduğu belirlenmektedir. Daha sonra ise ‘ara’ butonuna basılıp sonuçların sıralanması sağlanmaktadır. Ortaya çıkan sonuçlar arasında ürün için en uygun olan tarife seçilmektedir. 

GTİP kodu seçimi yapılırken son derece dikkatli olunmalı ve ince eleme yapılmalıdır. Ürün için en uygun kodun seçilmesi gerekmektedir. Ürün kodu seçildikten sonra internet üzerinden aratılarak teyit edilebilmektedir. GTİP kodu alınması ile ilgili alanında uzman ekiplerden destek de alabilirsiniz. Ürünlerin tanımlanması ve farklı kategorilere ayrılması için gerekli olan GTİP kodlarının doğru belirlenmesi oldukça önemlidir. 

Firmamız üzerinden bizlerle iletişime geçerek GTİP kodlarının nasıl alınacağı ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. İnternet adresimiz üzerinden sunduğumuz hizmetleri ve avantajlı fiyatlarımızı inceleyebilirsiniz. Her bütçeye hitap eden fiyatlara kaliteli hizmet alabilirsiniz. GTİP kodlarının belirlenmesi noktasında uzman ekibimizden destek alarak daha kaliteli bir ihracat ağı oluşturabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için firmamızı ziyaret edebilirsiniz. 

ÇÖZÜME HIZLI, KOLAY VE GÜVENİLİR YOLDAN ULAŞIN!
Bizden Teklif Almadan Karar Vermeyin!