Kargolarınızı hızlı, güvenli ve uygun maliyetli bir şekilde nakletmek isteyen işletmelerin son dönemdeki tercihleri arasında havayolu taşımacılığı hızla yükseliyor. Demiryolu ve karayolu gibi sınırları çizilmiş belli bir yol üzerinde gitmek zorunda kalmadan, hızlı ve güvenli bir şekilde ürünlerin sınır değişmesini sağlayan uçaklarla senelik 6.8 trilyon dolar değerinde ürün naklediliyor. Uluslar arası ticarette havacılığın payı ise yüzde 35'e tekabül ediyor.

Oden Lojistik olarak bizler müşterilerimizin bütçesi, beklenti ve ihtiyaçları doğrultusunda en uygun taşımacılık yöntemini belirlemesine yardımcı oluyoruz. Havayolu kargo taşımacılığı da hizmet verdiğimiz sektörler arasında yer alıyor. Rehberimizin devamını okuyarak siz de havayolu taşımacılığı hakkında merak ettiklerinize cevaplar bulabilirsiniz.

Havayolu Kargo Taşımacılığı Nedir?

İsminden de anlaşılacağı üzere havayolu kargo taşımacılığında ürünler yolcu veya kargo uçaklarıyla taşınarak bazen şehirler, bazen de ülkeler arası yer değiştirir. Uluslar arası tedarik zincirinin çok kritik bir parçası olarak tanımlayabileceğimiz bu sektör sayesinde uzun mesafeler arasında ürün nakliyatı çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilebiliyor.

Dünyanın en ücra köşelerine dahi kargo transferinin hem uyguna hem de zamanında sağlanabiliyor olması, havayolu taşımacılığını tercih sebebi haline getiriyor. Hal böyle olunca havacılığın günümüz lojistik sektörünün en önemli bileşenlerinden biri olması pek de şaşırtıcı sayılmaz. Üretici, tedarikçi ve tüketicileri birbirine bağlayan bu sektörün ülkemizdeki en büyük temsilcisi ise Turkish Cargo'dur. Uluslar arası ölçekte pazar payını sürekli büyüten Turkish Cargo, en fazla ülkeye uçan bayrak taşıyıcı firmamız THY'nin bir iştirakidir.

Deniz, kara ve demiryoluyla kıyaslanmayacak kadar hızlı ve dakik bir nakliye çözümü sunan havayolu kargo taşımacılığının en büyük dezavantajı rakiplerine kıyasla biraz daha pahalı olmasıdır. Ancak toplu olarak ürün naklederseniz veya kıymeti çok yüksek ürünleri sapasağlam bir şekilde transfer etmeniz gerekiyorsa, havayolu taşımacılığının rakipsiz olduğunu söyleyebiliriz. Veya kargoda çok uzun zaman geçirmeye dayanamayacak hassas ve raf ömrü kısa ürünleriniz varsa da yine tercihiniz havayolu olmalı.

Hava Kargo Yük Türleri Nelerdir?

Hemen her sektörün üretimini veya satışını gerçekleştirdiği ürün havayoluyla taşınabilir. Ancak genel kargo tiplerini incelediğimizde karşımıza aşağıdakilerin çıktığını söyleyebiliriz.

Genel Kargo

Uçaklarla en çok taşınan yükleri bu kategoriye dahil edebiliriz. Birçok farklı sektörün ve ürünün eklemlenebileceği bu alt kategori kapsamında elektronik ürünler, kıyafet ve tekstil malzemeleri, makine ekipmanları, tıbbi malzemeler ve daha nicesi sıralanabilir. Taşıma ve elleçleme esnasında özel muamele istemeyecek, depolanması için ekstra bir önlem alınması gerekmeyen ürünler bu kategoriye dahildir.

Ürünlerinin hızlı ve zamanında nakledilmesini isteyen birçok farklı sektörden üretici ve işletmeler genel havayolu kargo yük türü kapsamında gönderim gerçekleştirir.

Özel Kargo

İsminden de anlaşılacağı üzere "özel" olan, bu sebeple elleçleme, depolama veya nakliye esnasında özel bir takım gereksinimleri olan ürünler bu kategoride sıralanabilir. Pahalı tablolar gibi sanat eserleri, tıbbî ilaçlar, hassas makine ekipmanları veya eğlence etkinlikleri için gönderilmesi gereken müzik aletleri buna dâhildir.

Yapısı gereği bu ürünler taşıma esnasında özel ilgi ve alakaya ihtiyaç duyarlar. Ek güvenlik önlemleri alınır, sıcaklığı sürekli kontrol altında tutulur veya özel tasarım konteynerlerde depolanırlar.

Müze ve galeriler, aşı gibi soğuk tutulması gereken ilaç veya tıbbî malzemelerin üreticileri ve etkinlik organizatörleri özel kargo hizmeti satın alarak kıymetli kargolarını güvenle ve emniyetle nakledebilirler.

Taşıma esnasında riskleri en aza indirmek ve kıymetli ürünlerin başına herhangi bir olumsuzluğun gelmemesini sağlamak için kargo şirketleri gereken önlemleri almak zorundadırlar. Oden Lojistik olarak bizler bu alanda da hizmet veriyor ve özel kargolarınıza özel ilgi gösteriyoruz.

Tehlikeli Kargo

İnsan sağlığına ve çevreye zarar verme potansiyeli bulunan tüm ürünler tehlikeli kargo sınıfındadır. Tahmin edebileceğiniz üzere tehlikeli kargoları taşırken özenli olmak, azamî dikkat göstermek, hem hava kargo personelinin hem de uçağın güvenliğini temin etmek şarttır.

IATA tarafından yayınlanan tehlikeli madde düzenlemesi (DGR) kapsamında yüklemesi sağlanan bu tür yükler genelde aşağıdaki kategorilere göre sınıflandırılır:

 • Patlayıcı
 • Yanıcı gaz
 • Yanıcı sıvı
 • Yanıcı katı madde
 • Zehirli ve bulaşıcı
 • Radyoaktif
 • Aşındırıcı
 • Oksitleyici

Her bir kategorideki malzemelerin nasıl yükleneceği, üzerine yapıştırılacak uyarı etiketleri gibi dikkat edilmesi gereken birçok detay IATA tarafından DGR düzenlemesi şeklinde paylaşılmıştır.

Kimyasal ve tıbbî ilaç üretimi gerçekleştiren birçok firma tehlikeli madde kategorisinde gönderim yapar.

Değerli veya Kırılabilir Kargo

Kırılması veya zarar görmesi durumunda maddî kaybın ortaya çıkabileceği değerli malzemeler bu kategoride yer alır.

 • Resim ve tablolar
 • Lüks malzemeler
 • Son teknoloji elektronik ürünler
 • Pahalı müzik aletleri
 • Kıymetli metal (altın) ve pırlantalar

Tüm bunların elleçleme, depolama ve uçağa yüklenme aşamasında gerekli güvenlik önlemleri alınmalıdır. Hava kargo şirketleri bu noktada tam sorumludur. Gözetleme, güvenliği sağlama ve hatta bazen kargolara eşlik etme gibi hizmetleri sağlamakla yükümlüdürler.

Bu kategorideki ürünlerin hava kargo sektöründeki payı çok düşüktür. Ancak bazı sektörler ve müşteriler sürekli bu kategoride gönderim yapma ihtiyacı duyarlar.

Bozulabilir Kargo

Uçaklarla kargoların çok daha hızlı taşınabildiği bir gerçek. Yapısı gereği kısa sürede bozulabilen ürünlerin havayoluyla nakledilmesi bu yüzden sıkça tercih ediliyor. Varış noktasına mümkün mertebe hızlı ulaşması gereken bu ürünler arasında genellikle taze meyve ve sebzeler, çiçek ve bitkiler, et, deniz ürünleri ve sıcaklığa karşı duyarlı tıbbî malzemeler yer alır.

Düzgünce paketlendikten ve nakliye esnasında sıcaklık kontrolü sağlandıktan sonra bu tür ürünleri hiçbir bozulma ve zarar görme yaşamadan hedefe taşıyabilmek mümkündür.

Isı Kontrollü Kargo

Nakliye süreci boyunca sıcaklığı belli bir seviyede tutulması gereken hassas ürünler bu kategoriye dahil edilir. Burada amaç ürünün bozulmasını engellemek ve hedef noktasına sorunsuz bir kondisyonda ulaşmasını sağlamaktır.

Bu kategorideki ürünlerin göndericilerine baktığımızda ise karşımıza genelde ilaç firmaları, kimyasal ve gıda üreticileri çıkıyor. Donmuş balık gibi gıda ürünleri veya aşı gibi sıcaklığa karşı hassas ürünler en çok gönderilenler arasında yer alıyor. Hassas malzemelerin nasıl taşınması gerektiğine dair IATA'nın yine bir düzenlemesi mevcut.

Posta Kargo

Her ne kadar posta gönderimi azalmış olsa da günümüzde tebligatların yanı sıra gazete ve dergi gibi basılı yayın organlarının şehirlerarası nakliyesi uçaklarla sağlanabiliyor. Her sene dünya çapında 328 milyar adet mektup ve 7.4 milyar adet posta paketi havayoluyla taşınıyor.

Bunun yanı sıra küçük kargo poşetlerindeki e-ticaret gönderilerinin de zaman zaman uçaklarla taşındığı bir gerçek. İnsanlar ve işletmeler arasındaki mesafeyi azaltan uçaklar e-ticaret sektörünün de işini çok kolaylaştırıyor böylece.

Havayolu Kargo Taşımacılığının Avantajları Nelerdir?

Uçakla kargo taşımanın birçok avantajı olmakla beraber öne çıkan en önemli artıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Dünya üzerindeki en hızlı nakliye yöntemidir. Özellikle uzun mesafeler için ideal taşımacılık çözümüdür. Sadece ülkeler değil, kıtalar arasında bile saatler içerisinde ürün nakliyesi sağlanabilir.
 • TIR'lar, kamyonlar veya trenler gibi belli bir altyapıya ihtiyaç duymazlar. Kargo uçaklarının iniş yapabileceği bir havalimanının varış noktasında olması yeterlidir. Ki bugün dünyanın hemen her yerinde havalimanı bulabilmek mümkün. Bu da havayolu taşımacılığını "erişilebilir" kılıyor.
 • Bozulabilir, hassas ürünlerinizi kargolamanın en güvenli yoludur. Isı kontrolü imkânı vardır.
 • Uçakları havadayken herhangi birisi kolaylıkla takip edebilir. Böylece ürünlerinizin nerede olduğunu anlık görüntüleyebilmeniz mümkündür.

Havayolu Kargo Taşımacılığının Dezavantajları Nelerdir?

Gelelim biraz da havayolu taşımacılığının dezavantajlarına.

 • Ürünlerinizi A noktasından B noktasına göndermenin en pahalı yöntemi havayolu taşımacılığı olabilir. Çok pahalıdır!
 • Uçaklar teknik arıza verebilir, hava şartları kötü olabilir, grev ve lokavt gibi olumsuzluklar ürünlerinizin nakliyesini sekteye uğratabilir. Havayolu kargoculuğu bu tür şeylerden çok kolay etkilenir.
 • Taşıma kapasitesi düşüktür. Dökme yük taşıyamazsınız.
 • Kapıdan kapıya nakliye imkânı yoktur. Uçak varış noktasına indikten sonra asıl hedefe ulaşması için karayolunu kullanmanız gerekecektir.
 • Varış noktasında havalimanının olması şarttır.
 • Diğer taşımacılık yöntemleri kadar çevre dostu değildir.

Tüm artı ve eksilerini gördünüz. Artık havayolu kargo taşımacılığının sizin için ideal mi yoksa başka bir seçenekten yana mı karar kılmanız gerekiyor, tercih sizin. Bu noktada herhangi bir yardıma ihtiyacınız olursa Oden Lojistik'in alanında uzman müşteri temsilcilerinden yardım alabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

ÇÖZÜME HIZLI, KOLAY VE GÜVENİLİR YOLDAN ULAŞIN!
Bizden Teklif Almadan Karar Vermeyin!