House Bill of Lading, Türkçe kelime anlamı ‘’ara konşimento’’ olarak bilinen ve aslında bir Freight forwarder firmasının kendi formunda, söz konusu olan firmanın taşımacılık sırasında kullanılması gereken önemli bilgi ve taşıma sözleşmesi şartlarının yer aldığı önemli bir taşıma belgesi olarak karşınıza çıkar. Lojistik işlemlerinde, dış ticareti sorunsuz bir şekilde yürütebilmek için malların alıcıdan son noktaya teslim edilene kadar süreç içerisinde, bu malların güvenliğini sağlamak ve alıcı ile gönderici arasındaki bilgileri resmi bir şekilde kayıt altında tutmak gerekir.  Bu yüzden denizyolu taşımacılığı ya da havayolu taşımacılığı gibi önemli işlemlerde, iki tarafı aynı anda koruma özelliği bulunan konşimentolar olmazsa olmazdır.

Lojistik sektöründe bir taşıma senedi olarak işlem gören konşimentoların; üzerinde alıcı, yükleyici ve ihbar merciinin bilgileri başta olmak üzere, dış ticaretle ilgili olan birçok önemli bilginin yer aldığı kıymetli bir evrak olduğunu söylemek mümkündür. Mal ve eşyaları kabul ettiği andan itibaren, varış noktasına kadar olan süreç içerisinde taraflar arasından kabul edilmiş olan bir sözleşme olarak kabul edilen bu evrak; malların teslim aldıktan sonra, teslim edene kadar olan zaman aralığında nakliye firması tarafından ihracatçı firmaya gönderilir. Bu konşimento, taşıyıcı firma tarafından düzenlenmelidir. Alıcı, gönderici ve taşıyıcıya verilmek üzere en az 3 tane asıl belge düzenlenmesi gerekirken, aynı konşimento tipinden birden fazla düzenlenmesi gerektiğinde, her bir konşimentoya ‘’konşimento nüshası’’ ismi verilir.

Uluslararası taşımacılıkta önemli bir yer olan, sahip oldukları ya da kiraladıkları taşıma araçları ile beraber taşıma işlemlerini yürüten firmaların ismi gerçek taşıyıcıdır. Konteyner taşımacılığı yapan bir firmanın, direkt olarak hizmet verdiği müşterilerine, acenteler aracılığı ile konşimento belgesi düzenlemesi gerekir. Bu konşimento çeşitlerine yükleyici olan firma, direkt olarak ihracatı yapan firma olarak bilinir. Bazı özel durumlarda ise ihracatçılar direkt olarak gemi sahipleri ile birlikte çalışmak istedikleri için, freight forwarder olarak isimlendirilen yük komisyoncuları arasında bir sözleşme düzenlenmesi gerekir.

Yük komisyoncuları, bilinen herhangi bir taşıma aracına sahip değildir. Ancak komisyonla taşıma hizmeti sunan firmalar olarak bilinir. Bu kişiler aynı zamanda uluslararası taşımacılıkta sözleşmeli taşıyıcı olarak nitelendirilir. Freight forwarder firmalarının herhangi bir konşimento düzenlemesi yapabilmesi için, yapılması hedeflenen taşıma işlemini gerçek bir taşıyıcıdan almış olmaları gerekir. Bu aranan en önemli şartlardan biri olarak olmazsa olmazdır. Örneğin; İstanbul havalimanından Almanya limanına yapılması istenen bir taşımayı, İstanbul’da bulunan bir freight forwarder aracılığı ile planlaması gerektiği takdirde, aracı firma ile beraber çalışmalarını sürdüren taşıyıcılarla iletişim kurarak bu işleme dair bir fiyat araştırması yapılır. Bu noktada yapılması gereken, ihracatçı firmanın verdiği nakliye fiyatını analiz ettikten sonra, gerekiyorsa transit süresi ve aktarma yapılıp yapılmayacağına dair detayları dikkate alarak forwarder firmanın işlettiği teklifler arasından bir seçim yapmaktır.

House Bill of Lading Neden Önemlidir?

Freight forwarder firması, kendisine ait olan matbu formunu oluşturduktan sonra, yine aynı şekilde kendi firmasının taşıma sözleşmesi şartlarını içeren konşimentoya İngilizcede ‘’House Bill of Lading’’, Türkçe ’de ise ‘’Ara konşimento’’ ya da ‘’Forwarder Konşimentosu’’ ismi verilir. Bu firmalar, düzenledikleri konşimentoları kendi adına imzalarken, taşıyıcı firma acentesi olmadıkları için taşıyıcı adına konşimento düzenleme hakları yoktur. Söz konusu forwarder firmaları, ihracatçı firmalara konşimento düzenleyebilmek için taşıma işlemini yapması hedeflenen taşıyıcı firmalarla bir taşıma sözleşmesi imzalar. Sonrasında ise bu anlaşma sonucunda, taşıyıcı firmalardan kendi isimlerine düzenlenen bir konşimento alma gerekliliği vardır.

House Bill of Lading, forwarder firmaları aracılığı ile ihracatçı için düzenlenen önemli bir konşimento türüdür.

Bu konşimentonun bilinen özellikleri ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Forwarder firmaların matbu formları üzerine baskı yapılması gerekir,
  • Bu sözleşmenin forwarder firmalar tarafından imzalanması şarttır,
  • Forwarder firmalar tarafından ihracatçı firmanın verdiği bilgiler dikkate alınarak, buna uygun bir şekilde düzenlenir,
  • Forwarder firmaların taşımayla ilgili belirlediği tüm kurallar geçerliliğini korumaya devam eder.

House Bill of Lading, yük ve eşyaların gemiye yüklendiği ve bu yükün sorunsuz bir şekilde taşındığına dair önemli belgelerden biri olarak kabul edilir. Bu belge sayesinde, ihracatçı ya da yük sahibi olan kişi tarafından hazırlanan ve gemiye yüklenen mallar, her parsel için ayrı ayrı hazırlayabilme imkanı bulur. Bu belgenin, yük sahibi ve taşıyıcı arasında bir sözleşme olarak kabul edildiği göz önünde bulundurulmalı ve taşıma koşulları, ödeme planı, teslim tarihi gibi her bir ayrıntının yer aldığı bilinmelidir. House Bill of Lading, gemi limandan harekete geçeceği andan itibaren, limana indirileceği ana kadar geçen tüm taşıma süresi içerisinde geçerliliğini koruyan bir belgedir. Bu nedenle yükün alıcısına güvenli ve sorunsuz bir şekilde, belirtilen zaman aralığında teslim edilmesi gerekir.

Konşimento düzenleme işlemi, her zaman özen ve dikkat gerektiren bir işlem olmuştur. Belgenin eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulması iki tarafın ve malların güvenliği açısından son derece önemlidir. Konşimento belgesini düzenleme işlemi genel olarak taşımayı planlayan nakliye firması tarafından gerçekleştirilir. Ancak konşimento formu doldurularak özenli bir şekilde hazırlandığında, ve tüm bilgiler eksiksiz ve doğru şekilde yazıldığında, konşimento basılmak için hazır hale gelmiş anlamına gelir.

Bu yöntemi kullanmak isteyen kişiler, gönderim yapacağı nakliye firması ile iletişime geçerek belgenin hazırlanması konusunda gerekli desteği alması gerekebilir. Konşimento doldurma işlemi sırasında, internette bulunan konşimento örneklerinin kullanılmasında bir sakınca yoktur. Bu noktada en önemli olan detay, belgenin bulunma aşamasında güvenilir ve eksiksiz bilgilerle doldurulmasıdır. Bu sayede belge geçerli olacağı için, kullanılmaya uygun duruma gelir.

Dış Ticarette Oden Lojistik Kalitesi Sizi Bekliyor

Dış ticaret söz konusu olduğunda, işlemlerin prosedüre uygun ve eksiksiz şekilde yürütülebilmesi için birlikte çalıştığınız lojistik şirketinin alanında uzman ve kaliteli hizmet odaklı çalışması gerekir. Aksi takdirde, beklentilerinize yanıt veremeyen lojistik firması yüzünden zamandan ve nakitten aynı anda zarar etmek kaçınılmaz olacaktır. Bu konuda her zaman beklenti odaklı çalışan ve alanında uzman şekilde hizmet vermeye devam eden Oden Lojistik, lojistik işlemlerinize akılcı çözümler sunan nitelikli bir firmadır. Sahip olduğu geniş kapsamlı lojistik ağı sayesinde öne çıkan Oden Lojistik, dış ticarete dair tüm istek ve ihtiyaçlarınıza yanıt niteliğinde çalışmalar yapmaya devam eder.

Gümrükleme, tedarik zinciri, depolama çözümleri, uluslararası taşımacılık gibi birçok konuda nitelikli hizmet veren firmamız için öncelikli olan daima müşteri memnuniyetini kazanmaktır. Karşınıza çıkan sorunlara sunduğu akılcı çözümlerle Oden Lojistik, sektörde rakiplerinizden hep bir adım önde olmanızı sağlar.

Firmamız müşteri potansiyelinin sahip olduğu lojistik ihtiyacının çok farkındadır. Bu nedenle gelişmiş teknolojik imkanlardan sonuna kadar faydalanarak, alanında uzman kadrosuyla beklentileri karşılamaya yönelik hizmet prensibini sürekli geliştirir. Verimli ve etkili çözümler sayesinde, müşteriler için üst düzey kalite standartlarında hizmete erişmek çok daha kolay hale gelir. Uzun yıllara dayanan çalışma tecrübesi, zamanında teslimat ve rekabet odaklı fiyatlandırma sayesinde güçlü iş ortaklarıyla iş birliği yapan firmamız, güvenilir işlere imza atmanızı sağlar. Sizde Oden Lojistik kalitesini deneyimlemek için web sitemizde yer alan iletişim numaraları ile bize ulaşarak, güvenli ve sorunsuz bir dış ticarete imza atabilirsiniz.

ÇÖZÜME HIZLI, KOLAY VE GÜVENİLİR YOLDAN ULAŞIN!
Bizden Teklif Almadan Karar Vermeyin!