İhracat bir ülkenin dış ticaret dengesini oluşturan unsurdur. Dışsatım, yurt dışına satış anlamlarına da gelen ihracat bir malın ülke gümrük sınırları dışına satışa çıkması demektir. Yurt dışına satış gerçekleştirildiği için uluslararası ticaret kuralları ihracatta geçerlidir. Yani ihracat yapacak kişi ya da firma, uluslararası ticaret kurallarını bilmeli ve olabilecek tüm sorunlara öncesinde önlem ve çözüm bulmalıdır. Oden Lojistik, dış ticaret ile ilgili tüm sorularınıza yanıt vererek sizleri karşılaşacağınız sorunlara karşı hazır ve donanımlı konuma getirmektedir.

İhracatta Takip Edilmesi Gereken Adımlar

İhracat yapılırken izlenmesi gereken belirli adımlar vardır. Öncelikle yapılmak istenen taşımacılık türüne, transfer çeşidine göre evrak çeşitleri vardır. Bu evraklar sizin ihracatı kurallarına ve prosedüre uygun olarak yapacağınızın göstergesidir. Ayrıca ihracat sadece kurumsal olarak değil, bireysel olarak da yapılabilmektedir. Bunun için gereken, ihracat yapmak isteyen şahısların doğrudan şirket sahibi olmak yerine vergi dairelerinden kendilerine özel vergi numarası almaktır. Bu numarayı almak için gereken tek şey T.C. numarasıdır. Ardından şahıs bir muhasebeci ile anlaşarak ya da bir gümrük müşavirine yetki vererek ihracat işlemlerini tamamlayabilir.

Bunlara ek olarak ister bireysel ister şirket olarak ihracat yapılsın fark etmeksizin, ihracatı yapılacak ürün ile alakalı bir ihracatçı birliğine kayıt olunması gerekir. Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir nokta daha vardır. Bireysel ihracat yapacak kişiler yaptıkları ihracatın büyüklüğüne göre şirket üzerinden ihracat yapmak durumunda kalabilirler. Şirket olarak ihracat yapmanın farklı avantajları da vardır. Öncelikle karşı tarafa bir şirket olmak daha çok güven verecektir. Bu durum devamlılığı sağlayabilir ve işinizi daha garanti bir hale getirebilir.

KDV indirimleri de bu avantajlara ek olarak gösterilebilir. Gümrük işlemleri ve vergi ödemeleri esnasında şirket olarak ihracat yapan kişilerin daha avantajlı olduğu gözükmektedir. Bu indirimlerle ürünlerinize daha çok bütçe ayırabilir, karınızı arttırabilirsiniz. 

İhracat Yapmak İçin Gerekli Belgeler

Resmi prosedür gerektiren her işte olduğu gibi ihracatta da gereken belirli belgeler vardır. Bu belgeler sayesinde gümrük işlemleri sırasında eşyalar, yüksek daha hızlı transfer edilebilir, fatura işlemleri hızlandırılır ve dolayısıyla müşteri memnuniyeti arttırılır. Gereken ilk belge, ihraç edilecek ürünün ülke dışına çıkabilmesini için gereken ilk ürün, e-faturadır. Faturanın orijinal hali ile ürün gümrükte işlem görebilir. Buna ek olarak bu faturanın İngilizce tercümesi de evraklar arasında yer almalıdır.

Bu belge ile beraber ihracatı yapılan ürünün araçlara yüklenebilmesi için gereken çeşitli belgelerin de tamamlanması gerekir. Eşyaların gümrükten dışarı çıkabilmesi için bu sırada gümrük müşavirinin ATR, EUR1 gibi çeşitli belgeleri vermesi gerekmektedir. Bu belgede ürüne dair tüm detaylar yer almalıdır.

Taşımacılık Türüne Göre Belge Çeşitleri

Gümrüğe teslim edilen eşyalar taşımacılık türüne göre farklı belgeler gerektirmektedir. Örneğin transferi denizyolu veya havayolu ile yapılacak ürünlerin konşimentolarının hazır olması gerekir. Fakat taşımacılık karayolu ile yapılacaksa konşimento değil CMR belgesi hazırlanmalıdır.  Bu evraklar direkt olarak lojistik firması tarafından hazırlanır ve evrak türüne ek olarak firma ve eşya bilgileri de eksiksiz olarak girilmelidir.

İhracatı yapılacak herhangi bir ürünün belgesinin eksik olması, ürüne ya da şirkete dair bilgilerin evraklarda yer almaması ya da paketlenme türü, paketin içeriği veya paketin adet sayısının belirtilmemesi gümrük ve transfer esnasında sorun oluşturabilmektedir. Bu sorunlar doğrudan müşteri memnuniyetsizliği olarak yansıyacağından göz ardı edilemeyecek kadar önemli bir konudur.

Özetle, gerekli belgeleri tamamlayan, yasal işlemleri gerçekleştiren ve kendini maddi manevi olarak ihracata hazır hisseden kişiler bu işe başlayabilir. Oden Lojistik olarak dış ticaret, ihracat danışmanlığı hizmetimizle tüm bu süreçlerde yanınızda olarak sizlere en doğru yolu göstermeyi hedefliyoruz.

ÇÖZÜME HIZLI, KOLAY VE GÜVENİLİR YOLDAN ULAŞIN!
Bizden Teklif Almadan Karar Vermeyin!