Lojistik sürecinde farklı taşıma modları bulunmaktadır. Taşınacak yüke ve müşterinin talebine göre taşıma yöntemleri değişebilmektedir. İntermodal ve multimodal taşıma yöntemleri lojistikte tercih edilen profesyonel seçeneklerdendir. Güvenli ve sorunsuz bir lojistik hizmeti sunan intermodal ve multimodal taşımacılık kavramlarını daha iyi anlayabilmek için “İntermodal taşımacılık ve multimodal taşımacılık nedir?” sorusuna yanıt arayalım.

İntermodal Taşımacılık ve Multimodal Taşımacılık Nedir

Multimodal Taşımacılık Nedir?

Multimodal taşımacılık taşıma sözleşmesi çerçevesinde gerçekleşmektedir. Varış noktaları ve yükleme noktaları arasında kullanılmak üzere tek bir ulaşım anlaşması hazırlanmaktadır. Birden fazla taşıma metodu kullanılmaktadır. Her ne kadar farklı taşıma yöntemleri kullanılmış olsa da taşıma işleminin süreçlerinden lojistik şirketi sorumlu olmaktadır.

Multimodal taşımacılığın avantajları da bulunmaktadır. Örneğin bu taşımacılık modelinde deniz yolu konteynerları oldukça fazla yük taşıyabilmektedir. Üstelik intermodal taşımacılıkta yıl boyu daha uygun maliyetli olarak taşımacılık hizmetlerinden yararlanılabilmektedir. Bu taşıma modunun ekonomik ve çevreci olduğunu da söyleyebiliriz.

Taşıma modları arasında kullanılan multimodal taşımacılıkta birçok trafik sorunundan, sınır kapılarındaki yoğunluktan ve daha birçok prosedürlerden oldukça az etkilenmektedir. Böylelikle taşımacılık pratik ve hızlı şekilde devam eder.

Multimodal taşımacılıkta konteynerlar bir hayli önemlidir. Etkin bir şekilde kullanılan konteynerlar çoklu taşıma için gayet kullanışlıdır. Taşınacak yükler için ambalaj ve ulaşım aracı olarak kullanılan konteynerlar multimodal taşımacılık için olmazsa olmazdır diyebiliriz.

İntermodal Taşımacılık Nedir?

İntermodal taşımacılık avantajlı taşımacılık türlerinden biridir. İntermodal taşımacılıkta ikiden fazla taşımacılık yöntemi kullanılmaktadır. Bu modda yükün taşınacağı taşıma kabı değiştirilmemektedir. Taşıma kabı değiştirilmeden yük, farklı ulaşım sistemlerine aktarılmaktadır. Bu taşımacılık yöntemi de oldukça hızlı ve güvenlidir.

İntermodal taşımacılıkta toplama, taşıma, dağıtma süreçlerinde planlı bir çalışma yöntemi izlenmektedir. Böylelikle yüklerin teslimat süreçlerinde gerçekleşebilecek gecikmelerin de önüne geçilmesi planlanmaktadır.

Multimodal ve İntermodal Taşımacılık Arasındaki Farklar Nelerdir?

Multimodal taşımacılıkta tüm taşıma yöntemlerinden yararlanılabilir. Taşınacak yüke ve ihtiyaca uygun kombinasyondan yararlanılabilir. Bu taşımacılık türünde sevkiyata ait belgeler hazırlanırken teslimat adresi ve yükleme adresi arasında gerçekleşecek olan her lojistik hizmeti için farklı bir taşıma sözleşmesi düzenlenmektedir. Ama tüm nakliye sürecinden tek bir taşıyıcı sorumludur. Buna karşın intermodal taşımacılık modelinde taşıma kombinasyonu demir yolu, deniz yolu, kara yolu şeklinde düzenlenmektedir. Söz konusu taşıma yöntemlerinin hepsinden birden fazla taşıyıcı sorumlu olabilmektedir. Yükün teslim edileceği adres ve yükleme adresi arasındaki tüm lojistik hizmetleri için tıpkı multimodal yükleme yöntemindeki gibi birçok sözleşme hazırlanmaktadır. Bu sözleşmeler yükün tüm taşıma süreçlerini güvence altına almaktadır.

Multimodal ve İntermodal Taşımacılığın Avantajları Nelerdir?

Multimodal ve intermodal taşımacılık yöntemleri birçok avantaja sahiptir. Öncelikle iki taşımacılık türünün de güncel lojistik anlayışına uygun olduğu söylenebilir. Ayrıca iki taşımacılık türü de taşınan yüklerin, teslim edilmesi gereken zamanda ilgili adrese ulaştırmayı hedeflemektedir. Bu doğrultuda hem hızlı hem de pratik bir teslimat süreci planlanmaktadır.

İki taşımacılık türü, ülkeler arasındaki sınır engellerine takılmadan teslimat gerçekleştirmeyi sağlamak için çalışmaktadır. Bu konu zaman tasarrufu açısından da oldukça tasarruf sağlamaktadır. Eğer profesyonel lojistik şirketleriyle ve deneyimli kişilerle çalışılıyorsa, tüm lojistik süreçleri bu doğrultuda kusursuz bir şekilde işlemektedir. Multimodal ve intermodal taşımacılıkta hizmet ne kadar profesyonel bir kanaldan alınıyorsa sevkiyat süreçleri de bir o kadar sorunsuz ilerlemektedir. Profesyonel bir ekiple çalışmak ayrıca günümüzün gerektirdiği modern taşımacılığın da tüm özelliklerinden yararlanmayı sağlamaktadır. Üstelik operasyona dair olan tüm yükü azaltabileceğini gibi işin verimliliğini de arttırabilirsiniz. Sorunsuz bir taşımacılık deneyimi yaşamak için güvenilir çözümler sunan lojistik şirketleri sayesinde her zaman en iyi hizmeti alabilirsiniz.

ÇÖZÜME HIZLI, KOLAY VE GÜVENİLİR YOLDAN ULAŞIN!
Bizden Teklif Almadan Karar Vermeyin!