Lojistik sektöründe istifleme, çok önemli bir yere sahiptir. ‘’İstif’’ terimi, genel olarak bir nesne ya da ürünün depolanması anlamında kullanılır. İstifleme nedir sorusunun cevabı, bir çalışma alanında ürünlerin üst üste yığmak ve yerleştirmek anlamına geldiği söylenebilir.

İstifleme Nedir? Güvenli İstifleme Nasıl Olmalıdır?

Lojistik ve fabrika alanlarında ürünlerin depolanması için tercih edilen bu yöntemin sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için dikkat edilmesi gereken pek çok nokta bulunmaktadır. İstifleme faaliyeti sırasında stratejik adımlar atmanın yanı sıra, istif makineleri ve bu makineleri kullanan personelin pratik çalışma sisteminin olması işleri büyük oranda kolaylaştırır. İstifleme esnasında, istiflenen ürünün türüne göre istifleme yükseklik derecesi farklılık kazanıyor.

Güvenli İstifleme İçin Yapılması Gerekenler

İstifleme yapılmadan önce, istiflenecek ürünün depolama yöntemi mutlaka seçilmiş olmalıdır. Sonrasında istifleme sırasında uygulanması gereken genel kurallar göz önünde bulundurulması şarttır. Güvenli istifleme nasıl olmalıdır diye merak edenler için, güvenli istifleme için yapılması gereken adımlar başlıca şu şekilde sıralanabilir;

  • Yerleştirme ve Koruma Sistemi: istifleme için raf tasarımı, rafların binaya kesin olarak sabitlenmesi gerektiğinde, sadece yapı hesaplamaları (dayanıklılık, taşıyıcılık vs.) sonucu uygun olduğu belirlenen yapı parçalarının kullanılmasına dikkat edilmelidir. Yapılan raf sisteminin çarpma hasarlarından korunması amacıyla uygun koşullar elde edilmelidir. Kullanılan rafların sabitleme kayışları, takozları, taşıyıcıları gibi noktalarla alakalı belirtilen hususlar mutlaka dikkate alınmalıdır. Raf sisteminde uygulanan yapısal elemanlar, istiflenecek olan ürün ya da maddenin türüne ve ağırlığına uygun şekilde ayarlanmalıdır. Ayrıca bağlantı elemanlarının, istiflemek istenen malzemeyi sabitlemek amacıyla kullanılan kayışların yeterliliği sağlanmalı ve istiflenecek olan malzemenin dengesi bozulmamalıdır. Sonrasında istifleme şekli, istiflenecek maddenin yapısına uygun şekilde tercih edilmelidir. Kullanılan depolama sistemi, işyeri için tercih edilen taşıma ekipmanlarına uygun şekilde olmalıdır.
  • Çevresel Etkiler: istifleme yapılacak alanın yerleşimi, depolama için ayrılan mevcut bölgenin ebat olarak büyüklüğü göz önüne alınarak uygun depolama türü belirlenmesi gerekir. Açık alanlarda depolanmak istenen ürünler için yağmur, rüzgâr ya da buzlanma olasılıkları dikkate alınmalı ve bu durumlar için gerekli önlemler mutlaka alınmalıdır.
  • Zemin Kapasitesi ve İstifleme Şartları: depolama alanında zemin çok önemlidir. Depolanan malzemelerin devrilmemesi, çalışanların düşme ya da kayma gibi olumsuzluklarla karşılaşmaması için depolama yapılacak istif alanının güvenli hale getirilmesi ve zeminin düz olması sağlanmalıdır. Bununla birlikte zeminde olan ıslaklık, kayganlık ya da eğim gibi unsurların tamamen ortadan kaldırılması şarttır. Dış alanlarda istifleme yapılacaksa zeminin taşıma kapasitesinin, menfez, kanalizasyon ya da toprak zeminden etkilenmemesi için gereken destek sağlanmalıdır.
  • Boşaltma ve Yükleme Esnasında Kontrol: yükleme ve boşaltma, istifleme yönteminde en kritik nokta olarak bilinmektedir. İstifleme makineleri, tavan vinçleri ya da ağır yükleri taşıyan araçlar, yayalara çarpmaması için gereken tüm önlemler alınmalıdır. Bununla birlikte taşıma sırasında önce sürücü, sonrasında çevrede bulunan kişiler özel olarak ikaz edilmelidir. Depolama alanında ve araç trafik alanlarında, yükleme ve boşaltma sırasında gerektiği kadar doğal aydınlatma yöntemlerine başvurmak güvenlik açısından önem arz eder. Doğa aydınlatmanın yetersiz kaldığı taşıma, yükleme aşamalarında yapay aydınlatma ile ortamın desteklenmesi beklenir.
  • İstif Ekipmanları ve Yüklerin Alana Etkisi: depolama sistemlerinde üretici firmalar tarafından belirlenen yüklenecek malzemenin yapısı, güvenli yük miktarı, ideal olan yük miktarını gösteren uyarı levhalarının yer alması daha güvenli istifleme yapılmasını sağlar. Bu anlamda depolama sistemi, istifin olası düşme ve çökmelere karşı depolanan malzemenin depo alanı içerisinde kalabilmesi, devrilen ve dökülen maddelerin çalışma alanlarına dökülmesine engel olabilecek niteliklerde tasarlanmış olması önemlidir. 

Ayrıca depolanacak olan maddelerin en yüksek hacim ve tonajları, firma tarafından belirlenmeli ve bu yükleme nasıl erişim sağlanacağı en başından ifade edilmelidir. Depolanan maddenin fiziksel özellikleri (şekil, boyut, kütle, ağırlık merkezi vb.) istif yapıldığında toplam dengeyi nasıl etkileyeceği bilinmelidir. Toplama sistemlerinin rutin bakımı atlanmamalı ve kontrol ve sistem bakımı için düzenlemeler yapılmalıdır. Raf sistemlerinin parçaları hasar aldığı takdirde, nasıl değiştirilmesi gerektiğine dair prosedürler geliştirilmelidir.

Güvenli istifleme Yüksekliği

İstifleme işlemi bittikten sonra, güvenliği sağlamak ve ürünleri çok daha güvenli bir şekilde saklayabilmek için istifleme sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri istifleme yüksekliği olarak bilinmektedir. İstifleme sırasında taşınan yük, araçtaki dengeyi bozabilir. Yolda herhangi bir maddeye takılabilen, sivri çıkıntılar yüzünden oluşabilecek kazaların önüne geçmek için yükün bu şekilde yerleştirilmemesi önemlidir.

Sonrasında ise araç sürücüsünün görüş açısını kapatacak, aracın sürüş güvenliğini tehlikeye atacak, ayrım işaretlerini ve tescil plakaları, fren ve dönüş ışıklarını, yansıtıcı alanları kapatacak şekilde yükleme yapılmaması gerekir. Yani araç, arkadan 2 metre, önden ise 1 metreden fazla boyu aşacak biçimde yüklenmemelidir. İstifin yüksekliği ise 3 metreyi aşmayacak şekilde olmalıdır. Eğer iş gereği bu yüksekliğin aşılması gerekiyorsa, istifler kaymaya karşı özel olarak güvende tutulmalı, istiflerin ön bölgesine koruyucu şerit ya da perde gibi malzemeler çekilmelidir.

Güvenli istifleme için anlaşılır ve düzenli bir sistem oluşturulmalıdır ayrıca istiflerin üzerine ‘’dikkat kayabilir/devrilebilir’’ gibi çevrede bulunan kişileri uyarı niteliği taşıyan levhalar asılmalıdır. İş güvenliğini sağlayabilmek için yüksek istiflerden malzeme alınması gerektiğinde, bu alanlarda çalışma yapılacaksa uygun bir baş koruyucu baret takılmalıdır. Tüm bunlarla birlikte istif için malzeme çıkarılması gerektiği durumlarda, malzeme indirirken çalışma alanında kimsenin bulunmaması çok önemlidir.

İstifleme yapılacağı zaman, ilgili depolama alanında malzemelerin cinsine ve yapısına uygun bir düzen getirmek şarttır. Malzemelerin sınıflarına, cinsine ve kullanım alanlarında uygun kategori şeklinde sınıflandırma yapmak, depolama alanında alınması gereken malzemeye daha kolay erişim sağlar. Aynı zamanda güvenli bir kullanım alanı elde edilmiş olacaktır.

Güvenli istifler için ağır malzemelerin kaldırılması, istif haline getirilmesi ve taşınması için depolama alanına bu malzemeleri mümkün olduğunda mekanik araçlardan yardım alarak transfer sağlamalısınız. Depolama alanında bulunan raf sisteminin herhangi bir doğa olayından ya da darbeden etkilenmemesi güvenli saklama koşullarının gerektirdiği noktalar arasında yer alır.

Kullanılan ve istiflenen malzemelerin ( ilaç, temizlik ürünü, kimyasal, çözücü ya da yağ) olduğunu belirten güvenlik bilgi formlarını uygun bir şekilde kullanmak, sistemin güvenli ve sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesini sağlayacaktır.

Güvenli İstifleme Oden Lojistik Farkıyla

Uluslararası ticarette güvenilir olmak çok önemlidir. Oden Lojistik, bu anlamda kaliteli hizmete erişebileceğiniz son derece profesyonel bir firma olarak karşınıza çıkar. Dış ticarette çalıştığınız lojistik firmasıyla aynı bakış açısına sahip olmak, işlerinizin çok daha kolay bir şekilde yürütülmesine ve dış ticarette rakiplerinize karşı bir adım önde olmanızı sağlar.

Oden Lojistik, sektörün inceliklerini en iyi şekilde bilen, sizin ithalat ve ihracatta ihtiyaçlarınızı analiz edip, bu bağlamda sorunlarınıza akılcı çözümler sunan tek firmadır. Ticaret yapanlar için çalıştıkları lojistik firmasının nitelikli özelliklere sahip olması çok önemlidir. Geniş acente ağı sayesinde güvenli istifçilik imkânında da faydalanabileceğimiz firmamız sayesinde ticari alanda işler kolaylaşır.

Uzman kadrosuyla müşteri odaklı hizmet veren Oden Lojistik güvenli hizmet olanağını deneyimlemek için sizde hemen şimdi web sitemizde yer alan iletişim numaralarından bize ulaşabilirsiniz. Oden Lojistik, lojistikte kalitenin tek adresi olmaya devam ediyor.

ÇÖZÜME HIZLI, KOLAY VE GÜVENİLİR YOLDAN ULAŞIN!
Bizden Teklif Almadan Karar Vermeyin!