Pek çok taşımacılık yöntemi arasında tercih edilen ve taşımacılık söz konusu olduğunda farklı alternatif yollar arasında en dikkat çeken yöntemler komple ve parsiyel taşımacılık olarak karşınıza çıkar. Komple ve parsiyel taşıma arasındaki farklar, çoğu zaman merak konusudur. İki terimi tam anlamıyla kavramak ve buna bağlı olarak taşımacılıkta seçi yapmak avantaj elde etmeniz için son derece önemlidir.

Komple ve Parsiyel Taşımacılık Arasındaki Farklar

Taşımacılık sektörü, taşınacak yükün ya da hizmetin üretiminde çok önemli bir rol oynayarak, aynı zamanda ekonominin gelişimine ve katma değer oluşuma önemli oranda fayda sağlar. Lojistik sektörünün en önemli parçası olan taşımacılık konusunda büyüyen ülkelerin, ekonomi anlamında da çok önemli büyümeler gösterdiği söylenebilir. Bu büyümeler, dış ticaret yaparken hangi aşamaları tercih ettiğinizle doğru orantılıdır. 

Ülkemiz ise teknolojik imkânların çok fazla gelişme gösterdiği bu dönemlerde, lojistik ve taşımacılık yöntemini en doğru şekilde kullanabilen ülkeler arasında yer alır. Bu durumun ön plana çıkmasının en önemli sebebi, lojistik uygulamaların belli bir düzen içinde yol almasından kaynaklı denilebilir.

Komple ve parsiyel taşımacılığı en iyi şekilde anlayabilmek için, bu iki terimin anlamını çok iyi bilmek gerekir. Yurtdışından mal ithal eden kişiler ya da daha küçük firmaların tercih ettiği bir yöntem olan parsiyel sevkiyatta birden fazla kişiye ya da firmaya ait olan malların bir araya getirilip, tek bir araçla transfer edildiği söylenebilir. Eğer az parçadan oluşan bir yükünüz ya da eşyanız varsa daha az maliyete taşımacılığını organize etmek için parsiyel taşımacılık tercih etmelisiniz. Komple taşımacılıkta ise, bir kişiye ya da firmaya ait olan yüklerin, tek başına bir araç ila taşınmasını ifade eden bir taşımacılık modelidir.

Taşımanın daha avantajlı ve kişiler için verimli olabilmesi için hangi nakliye yönteminin avantaj sağladığı doğru şekilde bilinmelidir. Aksi takdirde yanlış seçimler yaparak maliyeti düşürmek yerine sebepsiz yere artmasına neden olabilirsiniz.

Taşınacak yükün, bir aracı doldurup dolduramayacak miktarda olduğuna hâkim olmak, komple ve parsiyel taşımacılık modelleri arasından hangisinin daha uygun olabileceğini bilmenizi sağlar. Taşınacak yükün tek bir aracı doldurabilecek miktarda olması, komple yük taşımacılığını sizin için daha avantajlı hale getirir. Eğer yük tek bir aracı dolduracak kadar fazla değilse, farkı kişi ve firmaların yükleri ile aynı güzergâh üzerinden gidecekse parsiyel sevkiyat modelini kullanmak çok daha avantajlıdır.

Komple ve Parsiyel Taşımacılık Avantajları

Parsiyel taşımacılıkta navlun bedeli, tonaj adet ve ölçüye göre ayrı ayrı hesap edilerek belirlenirken, komple taşımacılıkta direkt olarak araç kiralanır. Bundan dolayı taşınacak ürünün hacim ve miktarının daha az olması durumlarında, parsiyel taşıma komple taşımaya göre daha avantajlı bir hal alır. komple taşımacılık yük miktarı arttığında maliyet açısından fayda sağlamasına neden olacaktır.

Komple taşımacılık, çoğunlukla karayolu taşımacılığında tercih edilen bir taşıma modudur. Parsiyel taşıma ise çoğunlukla denizyolu ve karayolu taşımacılığında kullanılır. Denizyolu taşımacılığı gerçekleştirildiğinde, konteynerler paylaşılır. Karayolu taşımacılığında ise ardiye ve bekleme masrafları maliyet üzerinde etki eder. Özellikle parsiyel taşımacılığında teslim şeklinin maliyet üzerinde etkili olduğu bilinmelidir.

Eşyalarınız bir tırı ya da kamyonu dolduracak kadar fazla olduğunda, hangi şekilde taşımanın daha az maliyeti olduğunu merak ediyorsanız komple taşıma yöntemi sizin için en doğru tercih olacaktır. Birkaç tane eşya taşımanız gerektiği durumlarda parsiyel taşımacılığı daha uyguna mal olur.

Taşımacılık her zaman için çok önemli bir hizmet sektörü olarak bilinir. Özellikle dış ticaret yapıldığında, taşımacılığın önemi çok daha fazla olacaktır. Günümüzde sadece eşya ya da ticari mal değil pek çok ürünün taşımacılığı aktif olarak yapılmaktadır. Bu taşımacılıklarda çoğunlukla komple ya da parsiyel taşımacılık kullanıldığını gözlemleyebilirsiniz. Eğer taşınacak olan parça küçük ya da daha küçük ölçekli ise komple taşımacılık yerine parsiyel taşımacılık yöntemini kullanmanız daha mantıklı olacaktır.

Uluslararası ticaretin her geçen gün büyümeye devam etmesi, ticaret hareketliliği sırasında konsolidasyonu mecburi hale getirmiştir. Aksi takdirde ticaret yaparken istenmeyen durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Lojistik hizmetlerinin bazılarında konteynerin tamamen dolmadığı, taşımacılığın bu şekilde yapıldığı ifade edilmektedir. Bu durumlarda komple taşıma ve parsiyel taşımacılık arasındaki fark daha net bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Parsiyel taşımacılıkta bir araçta pek çok farklı kişi ve firmanın eşyası yer aldığından, taşıma ve teslimat sürecinin çok daha titiz bir şekilde yürütülmesi gerekir. Pek çok farklı adrese mal ya da yük teslim edilirken karışıklık yaşanması, lojistik firmaları için itibar kaybına sebep olabilir.

Lojistik firmalarının çok önemli bir kısmı parsiyel servis hizmeti ile müşteri odaklı olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Parsiyel taşıma yöntemi, ülkemizde diğer taşıma yöntemleri ile kıyaslandığında en çok avantaj sağlayan taşıma tipi olarak bilinmektedir. Komple ve parsiyel taşımacılık arasında dikkat çeken farklara maliyette dâhildir. Ayrıca tek bir güzergâh kullanarak başka müşterilere de hizmet verebilir olması, parsiyel taşıma tipine olan rağbetin artmasına neden olmaktadır. Özellikle parça nakliyesi ihtiyacı hâsıl olan durumlarda, parsiyel taşıma hayat kurtarır.

Lojistik Söz Konusu Olduğunda Oden Lojistik Farkı

Lojistik hizmeti almak istediğinizde, firma seçiminin ne kadar önemli olduğunu ve çalıştığınız firmanın ticaret hayatınız üzerinde ne kadar etkili olduğunu bilmenizde fayda vardır. Nitelikli olmayan firmalara yönelmek, uluslararası ticareti sekteye uğratır iken, aynı zamanda pek çok konuda zarar etmenize neden olabilir.

Oden Lojistik, bu anlamda uzun yıllardan beri üst düzey kalite standartlarında hizmet evren, son derece profesyonel bir firmadır. Denizyolu taşımacılığı, karayolu taşımacılığı gibi pek çok alanda geniş acente ağıyla farkını ortaya koyan Oden Lojistik, kapıdan kapıya, limandan limana tek bir muhatap mantığı ile yürüttükleri çalışmalarda eksiksiz çalışmayı hedeflemektedir.

İhracat ve ithalat söz konusu olduğunda dünya çapında, nitelikli hizmet sunan Oden Lojistik, bu alanda kusursuz faaliyet gerçekleştiren bir firma olmaya devam ediyor. Söz konusu uluslararası ticaret olduğunda sektörün tüm inceliklerine hâkim olan firmamız, ticaret yapan kişiler için pek çok avantajı beraberinde getirmektedir. Firma olarak lojistiğe dair depolama da dâhil olmak üzere konsolidasyon, dağıtma, dağıtım gibi pek çok hizmetle müşteri odaklı çalışmalar sürdürüyoruz.

Oden Lojistik için müşteri memnuniyeti herşeyden önceliklidir. Bu yüzden firma olarak sizlere dış ticarette lojistik hizmeti verirken istek ve ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde analiz edip, bu ihtiyaçlar doğrultusunda hizmet vermeye devam ediyoruz. Sorunlarınıza akılcı çözümler sunan firmamız, kaliteli hizmet alabileceğiniz bir Lojistik adresi olarak her geçen gün gelişmeye, değişmeye ve büyümeye devam ediyor.

Sahip olduğumuz küresel mevcut ulaşım ağından kaynaklı parsiyel ve komple taşımacılıklarda ayrıcalıklı hizmet almanızı sağlıyoruz. İhracat ve ithalat konusunda nitelikli çalışmalarıyla her zaman öncü marka olmayı başaran Oden Lojistik, bu anlamda farkını ortaya koyuyor. Sizde şimdi Oden Lojistik güvencesini bizzat deneyimlemek için web sitemizde yer alan iletişim numaralarımızdan uzman kadromuzla iletişime geçin, kalitenin sunduğu gönül rahatlığını tek tıkla deneyimleyerek dış ticarette ön plana çıkın. Oden Lojistik, lojistikte başarıyı hedefleyerek çalışmaya devam ediyor.

ÇÖZÜME HIZLI, KOLAY VE GÜVENİLİR YOLDAN ULAŞIN!
Bizden Teklif Almadan Karar Vermeyin!