Dış ticaret yapan ülkeler için yapılan sözleşme önemli olduğu kadar malların yüklenmesi de önemlidir. Özellikle deniz yolu üzerinden taşınacak mallar yüklenirken maksimum özen gösterilmelidir. Konteyner yükleme yöntemi hem deniz yolunda hem de karayolunda sıklıkla tercih edilen bir taşımacılıktır. Çünkü konteyner yüklemede malların hasar görme oranı oldukça düşüktür. Konteyner yükleme, tek tip bir yöntem değildir. Taşınacak malların çeşidine göre yükleme farklılık gösterebilir.

Taraflar arasında yapılan anlaşmaya göre tercih edilen sevk şekli dikkate alınarak yükleme ve iniş kuralları birbirlerinden farklı olabilir. Mesela deniz ticaretinde konteyner yükleme yapılacağı sırada navlunun tonajı, hacmi LCL ve FCL son derece önemli hususlar olarak dikkat çeker. LCL halk arasında parsiyel taşımacılık olarak bilinirken FCL ise tam yük anlamını karşılar.

konteyner yükleme, limanda konteyner yükleme

Konteyner yüklemenin nasıl yapılacağı sorusunun cevabı için öncelikle konteyner boyutu dikkate alınmalıdır. Konteynerin boyutuna göre liman ilk yükleniş alanında mallar için en uygun koşullar oluşturulur ve sonrasında yükleme gerçekleşir. Konteyner yükleme yapılırken en çok dikkat edilmesi gereken nokta, konteynere kapasitesinin üzerinde yükleme yapılmaması gerektiğidir. Konteyner taşımacılık sektöründe adını duyuran ve kaliteli hizmet sunan firmamız üzerinden profesyonel ekibimizle iletişime geçerek detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Konteyner İstifleme Nedir Ve Konteyner Yüklemesi Nasıl Yapılır?

Konteyner istifleme, önceden belirlenmiş olan malların konteynere en özenli ve uygun bir biçimde yerleştirilmesi olarak tanımlanır. İstifin kelime anlamı ise birbirinden farklı malların oluşturduğu yığın olarak karşımıza çıkar. İstifleme kelimesi terim olarak lojistik alanında yaygın olarak kullanılır. LCL yani parsiyel taşıma yönteminde konteynerin birbirinden farklı mallar ile doldurulmasıdır. 

Konteyner yükleme yapılırken malın hasar görme riskini en aza indirmek amaçlanır. Konteyner yükleme esnasında mallar özenli ve sistematik bir şekilde konteynere yerleştirilir. Mallar konteynere yüklenirken palet, forklift gibi bazı yardımcı malzemeler ve aletler kullanılır. Mallar konteynere yükleneceği zaman konteynerin tabanına, yanına ve arkasına sabitlenmesi gerekir. Yük sabitlendikten sonra malların güvenliğini arttırmak için halat kullanımı da oldukça yaygındır. Konteyner yüklemede en fazla dikkat edilmesi gereken noktalardan biri kapıların kolaylıkla kapanabilmesi ve sonrasında kapıya mühür vurulmasıdır. 

Konteynerlerin çeşitli olması firmalar için en uygun taşımacılığın önünü açar. Yükün cinsine, boyutuna göre özel tasarlanmış konteynerler de mevcuttur. Konteyner taşımacılığı yapılırken bilgi sahibi olmak son derece önemlidir. Malların güvenliği için en özenli ve uygun taşımacılık hizmeti veren firmamızla iletişime geçebilirsiniz. Böylelikle mallar en güvenli taşımacılıkla bir yerden başka bir yere taşınabilir. Konteyner taşımacılık sektöründe tecrübeleri ile öne çıkan firmamızı ziyaret edebilirsiniz.

Konteyner Yükleme Yapılırken Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Konteyner yükleme yapılırken birbirinden farklı ve son derece işlevsel malzemeler kullanılır. Kullanılan malzemelerin çeşitli ve işlevsel olması malların güvenliği açısından fazlasıyla önem arz eder. Dış ticarette taşımacılık yapılırken borular, çubuklar, çelik levhalar ve profiller yaygın olarak tercih edilir. Fakat bu malzemeler kullanılırken uluslararası standartlara uygun olup olmadığına dikkat edilmelidir. Aynı zamanda kullanılan malzemelerin boyutları, mallara da uygun olmalıdır. 

Lojistik sektöründe kullanılan araçlar son derece çeşitlidir. Örneğin; 

 • Rampalar
 • Forkliftler
 • Tırlar
 • Birbirinden farklı ambalaj çeşitleri
 • Halatlar
 • Zincirler
 • Astarlar bu sektörde kullanılan araçların bazılarıdır.

Tekstil ürünlerinin taşıması yapılırken daha çok askılı taşıma yöntemi öne çıkar. Sıvı yükler taşınırken ise variller kullanılır. İnşaat sektöründe kullanılan bazı ürünler ve halılar ise rulo şeklinde konteynerlere yüklenerek güvenli taşıma adına en doğru adımlar atılmış olur. Alıcı ya da satıcı yükün çeşidini dikkate alarak yükleme malzemesi tercihi yapmalıdır. Yük için seçilen en doğru malzeme ve yükleme yöntemi malların güvenilir bir şekilde taşınmasında yüksek oranda etkilidir. 

Konteyner Yükleme Çeşitleri Nelerdir?

Konteyner yükleme çeşitleri günümüzde son derece fazladır. Malların güvenliği amaçlanarak çeşitlenen yükleme çeşitlerini inceleyelim;

 1. Paketler: Paketleme denildiğinde akla genellikle küçük ürünler gelse de konteyner yüklemesine de paketleme denildiği unutulmamalıdır. Paketleme yapılırken önemli olan malların boyutuna uygun paketlemenin yapılmasıdır.
 2. Variller: Varille taşıma yöntemi çoğu zaman akışkan ürünlerde tercih edilir. Sıvı ürünler varille taşınırken son derece dikkatli bir şekilde konteynere yüklenmelidir. Variller sıvı malların taşınmasında en güvenli ve en yaygın yöntem olarak bilinir.
 3. Kutular ve Kartonlar: Kutu ve kartonlar ile çepeçevre sarılan mallar her anlamda korunur. Bu malzemeler kullanıldığında ürünlere zarar gelmesi çok düşük bir ihtimaldir. Özellikle kırılabilecek mallar kutulara konulduğunda yüksek koruma sağlanır.
 4. Sandıklar: Sandıklar malların çeşidine ve boyutuna göre özel bir şekilde tasarlanır. Çoğu zaman kiloca ağır olan malların taşınmasında sandıklar öne çıkar. Sandıklar, konteynere yüklenirken halat tarzı malzemeler yardımıyla sabitlenir. 
 5. Torbalar: Torbalarda daha çok kahve, kakao gibi ürünlerin taşındığı görülür. Bunun nedeni ise bu ürünlerin torbalarla daha rahat taşınmasının yanı sıra hijyen koşullarının üst düzeyde olmasıdır. Ürünler için uygun ebatlarda torbaların seçilmesi son derece önemlidir. Torbalar sayesinde dökülmeye meyilli olan bu ürünler uzak mesafelere dökülmeden, rahat bir şekilde taşınabilir.
 6. Streç Film: Kaplama yapılacağı zaman ilk tercih streç film olur. Streç film ürünü komple sararak taşıma esnasında zarar görmesini engeller.  
 7. Rulo: Çoğunlukla halı, kilim benzeri ürünler taşınırken rulo kullanılır. Bu ürünlerin boyutuna ve şekline en uygun rulolar seçilerek güvenli taşıma ortamı oluşturulabilir. Rulolar hem yatay hem de dikey bir şekilde rahatlıkla taşınabilir. 
 8. Astarlar: Daha çok tahıl grubundaki ürünlerin taşınmasında kullanılan, bir nevi kese niteliğinde olan malzemedir. Astarlar konteynere sabitlenirken uçlarından duvara tutturulması gerekir. Fakat astarlar çoğu zaman hava koşulları iyi iken tercih edilir. Çünkü olumsuz hava koşullarına karşı dayanımları düşüktür. 
 9. Makaralar: Bu malzemeler daha çok sabitleme noktasında öne çıkarlar. Aynı zamanda yükleme esnasında ağırlık çekilirken de makaraların kullanıldığını söyleyebiliriz. 

Firmamız üzerinden bizlerle iletişim kurarak güvenli konteyner taşımacılığı ile ilgili destek alabilirsiniz. Bu alanda sahip olduğumuz tecrübelerimiz sonucu sizlere en kaliteli hizmeti sunmayı hedefliyoruz. Konteyner taşımacılığı ile ilgili ayrıntılı bilgi sahibi olmak ve destek almak için bizlere ulaşabilirsiniz. Kaliteli ve güvenilir konteyner taşımacılığı hizmetlerimizi sitemiz üzerinden inceleyebilirsiniz.

ÇÖZÜME HIZLI, KOLAY VE GÜVENİLİR YOLDAN ULAŞIN!
Bizden Teklif Almadan Karar Vermeyin!