Kuru yük nedir sorusunun cevabı uluslararası ticaretin yaklaşık yüzde 80’i deniz yolu ile gerçekleştirilir. Bu ticaretin büyük çoğunluğunu ise “kuru yük” olarak adlandırılan, çeşitli niteliklerde hammaddelerin taşınması oluşturur.

Nakledilen bir ticari malın “kuru yük” sınıfına girmesi için aşağıdaki kriterlerde olması beklenir:

 • Katı bir madde olmalıdır. Parça, granül veya blok şeklinde olabilir. Sıvı yükler “kuru yük” olarak kabul edilmez.
 • Adet yerine toplu parçalar halinde nakledilmelidir.
 • Ağırlığı detveyt tonaj (dtw) ile ölçülür.
 • Paketlenmemiş halde yüklenir ve transfer edilir.
 • Daha sonra üretim aşamasında kullanılmak üzere işlenmemiş, hammadde olması gerekir.

Dökme Yük Taşımacılığı Nedir?

İsminden de anlaşılacağı üzere dökme yük taşımacılığında hammaddeler, gemilerde görmeye aşina olduğumuz konteynerler yerine doğrudan gemi ambarına kepçeler yardımıyla dökülür. Varış noktasına ulaşıldığında da boşaltma işlemi yine kepçeler vasıtasıyla gerçekleştirilir.

Türkiye en çok dökme yük gemisine sahip ülkeler sıralamasında ilk 15 içerisindedir.

Kuru Yük Taşımacılığı Nedir?

Yukarıda tanımını yaptığımız kuru yüklerin devasa büyüklükteki dökme yük gemileriyle taşınması işlemine kuru yük taşımacılığı denir. Bu gemiler taşıyacağı yükün miktarı ve cinsine göre 10 bin dwt ile 400 bin dwt arasında kapasiteye sahip, çeşitli büyüklükte olabilirler.

Kuru Yük Taşımacılığı

Ülkeler arasında gerçekleştirilen ticarette büyük payı olan kuru dökme yük taşımacılığı olmasa, günümüzdeki modern sanayinin bu kadar ilerlemesinin mümkün olmayacağını pekâlâ söyleyebiliriz. Örnek vermek gerekirse kuru yük taşımacılığı olmasa fırında basit bir poğaça yapmak bile imkânsız olurdu. Neden mi?

 • Poğaça hamurunu yapmak için gerekli olan buğday
 • Fırının metal bileşenlerini imal etmek için ihtiyacımız olan alüminyum ve demir
 • Fırının elektriğini üretmek için santrallerde kullanılacak kömür

Tüm bunlar ve sayamadığımız daha birçok hammadde, kuru yük taşımacılığı ile ülkeler arasında el değiştirir ve günlük hayatımızı kolaylaştırır.

Denizyolu ile Kuru Yük Taşımacılığı

İstatistikleri paylaşmadan önce deniz yolu ile kuru yük taşımacılığında en çok hangi hammaddelerin taşındığına kısaca bir değinelim.

Kuru yük gemilerinin taşıdığı yüklere baktığımızda çoğunlukla aşağıdaki dört hammadde karşımıza çıkar:

 • Buğday
 • Demir filizi
 • Kömür (Elektrik santrallerinde kullanılan termal kömür ve sobalarda kullandığımız taş kömürü)
 • Hububat (Pirinçten tutun çavdara, arpadan mısır ve yulafa kadar akla gelebilecek her türden tahıl ürünleri)

Özellikle son maddede yer alan hububat taşımacılığında Çin başı çeker. Öyle ki kıtalar arası gerçekleşen tüm tahıl ticaretinin çeyreği, dünyanın en büyük tahıl üreticisi olan Çin çıkışlıdır.

Birleştiği zaman da bu dört hammadde dünya üzerinde gerçekleşen tüm kuru yük taşımacılığının yüzde 67’sine tekabül eder. Geri kalan yüzde 33’lük kısım ise görece daha küçük kargolardır ve aşağıdaki hammaddelerden oluşur:

 • Çimento
 • Gübre
 • Hurda metal (Taşıması risklidir. Radyoaktif olabilir, yağmurdan etkilenir, yükleme esnasında gemiye zarar verebilir ve yangın riski taşır)
 • Kum (İnşaat, yol yapımı, cam üretimi gibi alanlarda kullanılır)

Kuru Yük Taşımacılığının Avantajları Nelerdir?

Günümüzde birçok ihracatçı firma ürünlerini dünyanın dört bir yanına güvenli ve uygun maliyetli bir şekilde ulaştırmak için kuru yük taşımacılığından faydalanabilir. Bunun sebebi kuru yük gemilerinin dayanıklı, görece hızlı ve aynı anda çok yüksek hacimli malzeme nakledebilmeye olanak sağlamasıdır.

Lojistik sektöründe en çok tercih edilen bu yöntem, hava ve kara yolu taşımacılığına kıyasla daha uygun fiyatlı olmasıyla da öne çıkıyor.

Ek olarak kuru yük gemileriyle taşınan ürünlerin yükleme ve boşaltma işlemlerinin hızlı ilerlemesi, firmaların son dönemde bu yöntemi sıkça tercih ediyor olmasının diğer sebepleri arasında yer alıyor. 

Kuru Yük Taşımacılığı Firmaları

Kuru yük taşımacılığında sektörün öncü firmaları arasında yer alan Oden Lojistik’in deneyimli uzmanları, ihtiyacınız olan çözümü size sunmak için bir tık kadar uzağınızda. Zorlu yasal prosedürleri ve gümrükleme işlemlerini hızlıca çözümleyebilen müşteri temsilcilerimiz, kuru yük kargolarınızı A noktasından B noktasına en verimli şekilde ulaştırmanızı sağlayacaktır.

Türkiye’nin en büyük ihracat kalemleri arasında yer alan beyaz eşya, otomobil parçaları, tekstil ürünleri, hammaddeler ve aklınıza gelebilecek daha birçok türden kargoyu kuru yük gemileriyle düşük maliyetle nakletme noktasında Oden Lojistik’e güvenebilirsiniz.

Geniş acente ağımızla dünyanın dört bir yanına gemilerle kuru yük taşımacılığı hizmeti sunarak yerel oyuncuların dünyaya açılmasına katkı sağlamaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Siz de mutlu müşterilerimiz arasındaki yerinizi bir an önce alabilirsiniz.

Kuru Yük Gemisi ile Nasıl İhracat Yapılır?

Hammadde ihracatı gerçekleştiren firmalar için büyük hacimli malzemeleri güvenli ve uygun maliyetle varış yerine nakletmek için kuru yük taşımacılığından faydalanır. Kum, kömür, tahıl ve hurda metal başta olmak üzere toplu olarak ihracatını gerçekleştirmek istediğiniz tüm ürünler için kuru yük gemilerinden faydalanabilirsiniz.

Oden Lojistik olarak bizler, müşterilerimizin ihtiyaçlarına en uygun kuru yük taşımacılığı hizmetini sunmak için aşağıdaki soruların cevapları doğrultusunda hareket ederiz. Her müşterinin farklı istek ve ihtiyaçlarına uygun çözümler üretebilmek de bu sayede mümkündür.

Taşınacak kargonun büyüklüğü nedir?

Sektörde Panamax ve Capesize olarak adlandırılan, 200 bin dwt hacme sahip, Panama kanalından geçmeye uygun, devasa büyüklükteki kargo gemileri hacimli nakliyeler için idealdir. Öte yandan daha küçük siparişleriniz için Handymax adı verilen küçük kapasiteli kuru yük gemilerinden faydalanılabilir.

Firmamızdan teklif alırken belirtmiş olduğunuz kuru yük miktarına uygun geminin ayarlanması gibi detayları Oden Lojistik uzmanları sizin yerinize halledecektir.

Tehlikeli bir kargo mu taşınacak?

Eğer taşınmasını istediğiniz kargo “tehlikeli madde” kategorisinde ise güvenli bir şekilde depolayıp nakliyesini gerçekleştirmek için gerekli önlemleri alırız.

Taşınacak ürün yiyecek kategorisinde mi?

Yasal düzenlemelere göre yiyecek kategorisindeki sebze ve meyve gibi ürünlerin depolanacağı konteynerler daha önce kimyasal veya zararlı ürünlerin depolanmasında kullanılmamış olmalıdır. Oden Lojistik’le çalıştığınız takdirde varış limanında sorun yaşamanıza yol açabilecek bu gibi detaylarla uğraşmamış olursunuz.

Kargo “değerli” sınıfında mı?

Taşımak istediğiniz kargo ilaç, mücevher, elektronik, sanat eserleri ve hatta hassas belgeler olabilir. Oden Lojistik bünyesindeki uzman personel değerli ürünlerinizi yüksek güvenlik önlemleri altında, özenle nakletmek için gerekli prosedürleri yerine getirir.

Sektörde uzun süredir faaliyet göstermenin bir getirisi olarak Oden Lojistik, hayli geniş bir uluslararası acente ağına sahiptir. Varış noktası neresi olursa olsun, kuru yük gemileriyle ülkeler ve hatta kıtalar arası nakledilmesini istediğiniz her türden ürün için firmamıza ulaşarak fiyat teklifi alabilirsiniz.

Kuru Yük Taşımacılığında Güvenilir Adres: Oden Lojistik

Görüldüğü üzere kuru dökme yük taşımacılığı birçok yasal prosedürün işlediği, oldukça girift bir alan. Bu noktada Oden Lojistik gibi tecrübeli personellerin çalıştığı, kurumsal bir firmadan yardım almanızı öneriyoruz. Temelleri 1995 yılında atılan ve 2012’den beri deniz taşımacılığı alanında faaliyet gösteren firmamız, tüm ticaret yolları üzerinde taşınmasını istediğiniz tüm ürünlerin güvenle ve en uygun maliyetle taşınmasını sağlayabilir.

Gerek WhatsApp üzerinden, gerekse telefonla bizleri arayarak fiyat teklifi alabileceğinizi ve aklınıza takılan sorulara cevap bulabileceğiniz de belirtelim. Müşteri temsilcilerimiz mesai saatleri içerisinde size yardımcı olmaktan memnuniyet duyacaktır.

ÇÖZÜME HIZLI, KOLAY VE GÜVENİLİR YOLDAN ULAŞIN!
Bizden Teklif Almadan Karar Vermeyin!