Paketleme, lojistik sektöründe yer alan en önemli noktalardan biridir. Normal paketleme işlerinin aksine lojistik paketleme işleri daha fazla ciddiyet gerektiren bir işlemdir. Bu işleme ambalajlama işlemi denilmektedir. Farklı materyallerden oluşabilen ambalajlama iki farklı şekilde yapılmaktadır Bunları birincil ambalaj ve ikincil ambalaj olarak sınıflandırabiliriz.

Birincil ambalaj doğrudan ürünü doğrudan korumaya yönelik yapılan bir işlemdir. Ürünün dış etkenlerden korunması, zarar görmemesi için atılacak ilk adımlardan biridir. Çünkü ürün taşıma esnasında da bir takım risklerle karşı karşıya kalabilir. Oluşabilecek darbeler bunlardan yalnızca bir tanesidir. Nakliye sırasında oluşabilecek bu olumsuz durumları aza indirgemek veya ortadan kaldırmak için paketleme mutlaka yapılmalıdır. Birincil ambalajlama ürünü içerisine alan ilk asıl ambalajdır diyebiliriz. Ürünü doğrudan içine alan ilk ambalaj, iç ambalaj olarak da bilinmektedir. Kısacası birincil ambalajlamanın ürünün korunması ile ilgili olduğunu söyleyebiliriz

Lojistik paketlemede önemi büyük olan bir diğer ambalajlama yöntemi ise, ikincil ambalajlamadır. İkincil ambalaj birincil ambalajı da koruyucu özelliktedir. Ayrıca ürün kullanılacağı zaman da atılan materyaldir diyebiliriz. İkincil ambalaj ürünün depolama, taşıma gibi aşamalarını kapsamaktadır. Bu aşamada söz konusu işlevlerini yerine getirirken gerek malzemeden gerek iş gücünden yani işçiden tasarruf edilmek amaçlanmaktadır. Özetle söyleyebiliriz ki; birincil ambalaj ürünü direkt içerisine alan ilk asıl iç ambalajdır. İkincil ambalaj ise birincil ambalajı korumaktadır.

Ambalajlama işleminin lojistik sektöründeki anlamın yanı sıra bir de pazarlamadaki işlevi bulunmaktadır. Pazarlama ile ilgili olan paketlemeyi, ürün hakkındaki bilgileri alıcıya iletme, ürünün reklamını yapmak ve hedefteki alıcıyı harekete geçirmek olarak tanımlayabiliriz.

Ambalajlama sayesinde ürün veya eşyalar hem darbelerden hem de olumsuz hava şartları gibi dış etkenlerden korunarak hasarsız bir şekilde gideceği yere ulaşmaktadır. Lojistik paketleme sayesinde hizmeti alan kişi veya kişiler üzerinde de olumlu bir izlenim bırakarak, müşteri memnuniyetini de arttırabilirsiniz. Ambalaj konusunda fiyat ayarlama detayı da önemlidir. Lojistik paketleme hizmetinin içerisindeki maliyetlerden biri de ambalaj maliyetidir. Ambalaj maliyeti iyi bir şekilde hesaplanmış olup, yeterince sağlam ambalaj seçimi yapılmalıdır.

Lojistikte Paketlemenin Önemi

Ürünü doğrudan içine alan ve darbe, kırılma gibi durumlara karşı ürünü koruyan ambalajlama işlemine paketleme denilmektedir. Taşıma işleminde eşyalar ulaştırılmak istenen yere kusursuz ve hasarsız olarak götürülmek istenildiği için paketlemesinde olduğu kadar, lojistiğinde de dikkat edilmesi gerekmektedir.

Evden eve nakliyat, yük taşıma, şehir içi ya da şehir dışı nakliyat gibi durumlarda kişiler çoğunlukla paketleme hizmetinden yararlanmak istemektedirler. Bu sayede eşyalar herhangi bir zarara uğramadan ve sağlam bir şekilde istenilen yere ulaşacaktır.

Lojistikte Kullanılan Ambalajlar Nelerdir?

En iyi ve kusursuz paketleme şüphesiz en doğru ve kaliteli ürünler kullanılarak yapılmaktadır. Ürünün şekli ağırlığı büyüklüğü gibi detaylar göz önünde bulundurularak en uygun paketleme malzemeleri tercih edilmelidir.

Paketlemede çoğunlukla koliler tercih edilmektedir. Koliler için olmazsa olmaz ambalaj da denilir. Koliler tabi ki koli bantları olmadan düşünülemez. Güvenli bir şekilde kolilere konulan eşyaların kolinin içerisinde iyi bir şekilde muhafaza edilebilmesi için mutlaka koli bandı da kullanılmalıdır.

Paketleme için kullanılan diğer malzemeler ise naylon ve jelatinlerdir. Naylon veya jelatine sarılan eşyaların çizilme ihtimali de aza indirgenmektedir. Naylonlar arasında en çok tercih edilenlerden biri balonlu patpat naylonlar olarak geçene seçeneklerdir.

Lojistik Paketlemeye Ne Zaman İhtiyaç Duyulur?

Lojistik paketleme aslında birçok kişi ya da kurumların ihtiyaç duyduğu bir hizmettir. İthalat ya da ihracat gerçekleştiriyorsanız, şehir içinde ya da şehir dışında taşımacılık yapmak istiyorsanız ve daha birçok noktada tüm olumsuz hava şartlarına rağmen ürün ya da eşyalarınızı en sağlam şekilde dilediğiniz yere ulaştırabileceksiniz. Gerek hafif gerek ağır, dilediğiniz tüm eşyalarınızı en uygun ambalajlarla paketletebilirsiniz.

Hava yolculuğu, deniz taşımacılığı, karayolu taşımacılığı…Lojistik paketleme birçok alanda kullanılabilir. Uygun paketleme tekniği ve ambalajlar kullanıldığı sürece son derece güvenli olacaktır.

ÇÖZÜME HIZLI, KOLAY VE GÜVENİLİR YOLDAN ULAŞIN!
Bizden Teklif Almadan Karar Vermeyin!