İhraç veya ithal ettiğiniz malların yer değiştirmesi için başvurabileceğiniz 4 ana farklı lojistik türünden bahsedebilmek mümkündür. Taşıdığınız ürünün niteliği, niceliği ve alıcının kurumsal veya bireysel olması gibi farklı kriterleri göz önüne bulundurup size en uygun taşıma yöntemini tercih edebilirsiniz. Rehber niteliğindeki bu yazıda karayolu, denizyolu, demiryolu ve havayolu şeklindeki bu yöntemlerin avantaj ve dezavantajlarından bahsedeceğiz. Böylece işletmeniz için ideal lojistik seçeneğine kendiniz karar verebilirsiniz.

Lojistikte Taşıma Türleri

İşin güzel tarafı, lojistikte sadece bu yöntemlerin birine bağlı kalmanız gerekmiyor. Intermodal lojistik dediğimiz yöntem sayesinde ürünlerinizi naklederken birden fazla lojistik yönteminden faydalanabilmeniz mümkün. Mesela havayolu ile hedef ülkeye ulaştırdıktan sonra yolun geri kalanını kara veya demiryolu ile tamamlayabilirsiniz.

Kafa karışıklığı yaşayabileceğiniz kadar farklı yol ve yöntemlerle kargolarınızı gönderebilme imkânı olduğu için bir uzman görüşü almak isterseniz, Oden Lojistik olarak bir telefon kadar uzağınızda olduğumuzu bilmeniz gerek.

Lojistikte Taşıma Modları

Ürünlerinizi en kısa sürede ve en sağlıklı şekilde alıcıya ulaştırmak, müşteri memnuniyetini pekiştireceği için rakiplerinizin önüne geçmenize ve kârlılığınızın artmasına yardımcı olacaktır. Kalite ve güvenlik gibi kriterlerden ödün vermeden gönderilerinizin sınır değiştirmesini istiyorsanız, aşağıda listeleyeceğimiz lojistik yöntemlerinden size uygun olana gelin beraber karar verelim.

Alanında uzman ve tecrübeli müşteri temsilcilerimiz Oden Lojistik sizleri de kaliteli, hızlı ve güvenli taşımacılık hizmetleriyle tanıştırmaya hazırdır.

Denizyolu Taşımacılığı

İnsanlar ve eşyalar bir coğrafi noktadan diğerine denizyolu ile taşınmaya yüzyıllardır devam ediyorlar. Bilinen en eski lojistik yöntemleri arasında yer alan denizyolunda ürünler tekne, bot, konteyner veya ro-ro gemisi gibi deniz taşıtları ile nakledilirler.

Cruise gemileri insanları tatil beldelerine taşırken ticari tarafta devasa büyüklükteki gemiler kullanılır. Tek seferde diğer taşımacılık yöntemleriyle kıyaslanmayacak kadar faydalı yük taşıyabilen bu gemiler, yavaş olmalarına karşın çok güvenlidir. Yağ tankerleri, konteyner gemileri, tekerlekli araç taşımacılığında kullanılan ro-ro gemileri gibi farklı sektörlere hitap eden çeşitli gemi türleri vardır. Bu durum denizyolu taşımacılığını benzersiz ve rakipsiz kılar.

Denizyolu taşımacılığının avantajları

 • Dökme yük ve konteyner taşıma kapasitesi olarak diğer tüm taşımacılık yöntemlerini geride bırakır. Öyle ki bir konteyner gemisi 165 bin dwt'e kadar faydalı yük taşıyabilir.
 • Denize sınırı olan ve coğrafi olarak birbirine çok uzak iki nokta arasında ağır yük taşımak için kullanılabilecek en mantıklı seçenektir.
 • Birçok ülkede otoban ağının genişlemesi sonucu Intermodal taşımacılık yaparak kargolar yolun önemli kısmını denizyolu ile tamamladıktan sonra şehirlerarası veya şehir içinde karayoluyla taşınabilir.
 • Farklı sektörlerin ihtiyaç ve beklentilerini karşılayacak onlarca farklı gemi tipi vardır. Böylece hemen her tipten, farklı ağırlık ve ebatlardaki kargolar denizyolu ile taşınabilir.

Karayolu taşımacılığı

Dünya üzerinde en çok kullanılan bir diğer taşımacılık yöntemi de karayolu taşımacılığıdır. Şehir içinde kapalı kasa kamyonetlerle, şehirlerarasında ise uzun TIR'larla gerçekleştirilen karayolu taşımacılığı kısa mesafeler için vazgeçilmezdir. Genelde aynı ülke veya aynı bölge içerisinde taşınacak yükler karayolundan nakledilir. Uluslararası ticarette ise hava veya deniz yoluyla gönderimi sağlanan malların yolun geri kalanına karayoluyla devam etmesi yöntemine sıklıkla başvurulur.

Türkiye üzerinden örnek vermek gerekirse, Edirne sınırından ülkemize giriş yapan bir TIR'ın yolun büyük çoğunluğunda var olan otoban ağını kullanarak Kars'a kadar ulaşabilmesi mümkündür. Böylece daha ucuza daha fazla kargonun nakledilmesi sağlanmış olur.

Karayolu taşımacılığının avantajları

 • Kapıya teslimat yapabilmeniz mümkündür. Diğer hiçbir taşımacılık yönteminde böyle bir imkân yoktur.
 • Ürünlerinizi TIR'la göndermek havayoluyla göndermekten daha ucuza mal olacaktır. Ancak karayolu taşımacılığının demiryolundan daha pahalıya mal olacağı da bir gerçek.
 • Tehlikeli malzeme ve yüklerin yanı sıra sıvı ve gaz gibi farklı nitelikteki ürünlerin güvenle nakliyesi karayoluyla gerçekleştirilir. Cam gibi kırılabilir hassas malzemeler de genellikle karayoluyla taşınır.

Havayolu taşımacılığı

20. yüzyıl itibariyle teknolojide yaşanan hızlı gelişimle hayatımıza giren ve görece yeni kabul edebileceğimiz havayolu taşımacılığı, tahmin edebileceğiniz üzere en hızlı nakliye yöntemidir. Saatte 900 km hız yapabilen uçakların kargo ambarına yüklenen ürünler saatler içerisinde ülke değiştirebilir. Zaten sırf bu avantajı sayesinde son dönemde uluslararası ticarette havayolu taşımacılığının payı bir hayli yükseldi.

Uçakların iniş ve kalkış yapabilmesi için düz bir zemine, yani piste ve havalimanına ihtiyaç duyması bu yöntemin en büyük dezavantajı. Haricinde ise kargo uçaklarıyla tonlarca yükün gerektiğinde kıta bile değiştirebiliyor olması müthiş bir şey. Bu yüzden birçok ticari havayolu firması son dönemde kargo uçaklarını filosuna katarak bu pazardan pay kapmaya gayret ediyor.

Havayolu taşımacılığının avantajları

 • Diğer tüm alternatif yöntemlerden daha hızlı ve güvenlidir. Kaza yapma riski çok düşüktür. Sigorta masrafları da bu doğrultuda daha azdır.
 • Karayolu ve denizyolunun aksine bir yola veya limana ihtiyaç duyulmaz. Varış noktasında ufak da olsa bir pist olması yeterlidir.
 • Birçok havalimanında kargo antrepoları mevcuttur. Uçaklarla nakledilen kargolar buradan yolun kalanına karayolu ve demiryoluyla devam edebilir. Havayolu taşımacılığı intermodal nakliyeciliğe elverişlidir.
 • Çabuk bozulabilen sebze, meyve, çiçek, aşı gibi tıbbi ürünler ve medikal malzemelerin hızlıca taşınabilmesini sağlar.
 • Yolcu uçaklarında da kargo taşınabilir.

Demiryolu taşımacılığı

Sanayi devrimiyle hayatımıza giren demiryolu günümüzde çevreyi en az kirleten ve iklim değişikliğine karşı tercih edilen ulaşım araçlarının başında geliyor. Ekolojik açıdan değerlendirdiğimizde demiryolunun gerçekten de egzoz emisyon salınımının en az olduğu nakliye yöntemi olduğunu görüyoruz.

Ancak bu yöntemin tercih edilmesinin tek sebebi iklimsel kaygılar değil elbette. Şehirlerarası ve bazen de ülkeler arası konteyner taşımacılığını en hızlı olmasa da en güvenli ve uygun maliyetle gerçekleştirmek isteyen firmalar, tercihini demiryolundan yana kullanıyor.

Güzergâh ve rota planlamaları en başından belli olduğu için gemi veya uçaklardaki gibi gecikmeler söz konusu olmaz. Keza TIR'larla ürün nakletmektense tek seferde birden fazla konteyneri aynı trene yükleyebilmeniz mümkündür.

Demiryolu taşımacılığının avantajları

 • Yüksek miktarda, büyük ebatlı kargolar demiryolu ile uzak mesafelere güvenle taşınabilir.
 • Diğer taşımacılık yöntemlerinden daha ucuza daha fazla miktarda kargoyu nakledebilirsiniz.
 • Dünyanın en esnek taşımacılık yöntemi demiryollarıyla gerçekleştirilir. Dökme yüklerden tutun konteyner ve kolilere kadar akla gelebilecek hemen her türden malzeme demiryoluyla taşınabilir.
 • Diğer yöntemlere nazaran daha düşük kaza riskine sahiptir. Baktığınız zaman TIR'ların kaza yapma sıklığı ile trenlerin kaza yapma oranı kıyaslanamaz bile. Aynı zamanda ürünlerinizin taşınırken zarar görme ihtimali de düşüktür.
 • Trafik ve yolların kapanması gibi durumlar demiryolu taşımacılığında söz konusu değildir. Hedefe varış her zaman planlanan sürede tamamlanır.

Yukarıda bahsi geçen taşımacılık yöntemlerinin artı ve eksilerini çoğaltabilmek mümkün. Taşıdığınız üründen tutun hedef ülke veya şehre göre hangisini seçeceğinize hep birlikte karar verebilmemiz için bizimle irtibat kurabilirsiniz. Sizin için ideal olan taşımacılık yöntemine alanında uzman, bilgi birikimine sahip lojistik yöneticilerimizle beraber karar vererek zamandan ve nakitten tasarruf edebilmeniz mümkündür. Gelin, siz de Oden Lojistik müşterileri arasındaki yerinizi alın ve rakiplerinizin önüne geçmek için ilk adımı atın!

ÇÖZÜME HIZLI, KOLAY VE GÜVENİLİR YOLDAN ULAŞIN!
Bizden Teklif Almadan Karar Vermeyin!