Konşimento, uluslararası taşımacılıklarda kullanılan taşıma sözleşmesine verilen isim olarak karşınıza çıkar. Söz konusu taşıma belgeleri, uygulama olarak sahip oldukları farklı özelliklerden kaynaklı birbirinden çeşitli amaca hizmet etmesiyle bilinir. Bu anlamda Master Bil of Lading olarak düzenlenen konşimento çeşidinin, dış ticarette sağladığı avantajlardan kaynaklı çok önemli bir yeri bulunur.

Master Bill of Lading, Türkçe kelime anlamı ana konşimento ve hat konşimentosu olarak kabul edilen önemli bir sistemdir. Özellikle uluslararası denizyolu ticaretinde, konteyner taşımacılığının yeri olmazsa olmazdır. Dünya genelinde, konteyner taşımacılığı ile dış ticaret işlemlerini yürüten birçok armatör firma vardır. Bu büyük firmalar için öncelikli olan daima kendilerine ait olan konteyner gemilerini kullanarak taşımacılık işlemlerini yürütmektedir. İhracatçı firmalar, eğer konteyner taşıyıcı olarak hizmet veren bir firma aracılığı ile işlem yapma girişiminde bulunursa, taşıyıcı firmanın çalışmalarını beraber yürüttüğü taşıyıcı firmanın acentesi ile iletişim kurarak nakliyeye dair lojistik organizasyonunun yapılması beklenir.

Nakliye organizasyonu sorunsuz bir şekilde ayarlandıktan sonra, konteyner yükleme yapılan geminin yükleme limanından ayrılması üzerine konteyner taşıyıcı firmanın ihracatçı firmaya, acente tarafından imzalanan bir konşimento ibraz etmesi şartı vardır. Bu konşimento ile taşıyıcı acentesi tarafından taşıyıcı firmanın adına imzalanmasından kaynaklı, taşıyıcı firmanın matbu konşimento formunda basıldığından dolayı, bu firmanın sorumluluğunda tanzim edilmiş olduğunu ifade eder. Direkt olarak taşıyıcı ve taşıyıcı acentesi tarafından basılan konşimentolara ise ‘’Master Bill of Lading’’, Türkçe kelime karşılığı ‘’Ana Konşimento’’ ve ‘’Hat Konşimentosu’’ adı verilir.

Master Bill of Lading, söz konusu dış ticarette işlemleri sorunsuz yürütmek olduğunda taşıyıcıları taşıma ile ilgili olarak direkt sorumlu tuttuğu için en güvenilir ve en doğru konşimento çeşidi olarak nitelendirilebilir. Bu yüzden akreditifli işlemlerde, bankalar tarafından özellikle hat konşimentosu ibrazı talep edilir. Taşıma işlemleri için komisyoncular, genellikle denizyolu taşımacılığı yöntemlerinde yaygın bir şekilde alıcı ve göndericiyi tanımlayan kendi konşimento çeşitleri olan (House Bill of Lading/ Ara Konşimento) düzenlenmesi gerekir. Bu gibi durumlar ile karşılaşan taşıma işlemleri komisyoncusu ara konşimento için (Master Bill of Lading) alıcı- gönderici olarak tanımlanması gerekir.

Master Bill of Lading Konşimentosu Özellikleri Nelerdir?

Ana Konşimento olarak nitelendirilen Master Bill of Lading’in dikkat çeken özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Gönderici olan kişi, genellikle gemi işletmesi olmayan taşımacılık şirket, freight forwarder tarafından ya da gönderici ait acentesi olur,
  • Alıcı ise genel olarak varış yeri olarak kabul edilen acente ya da bu acentenin ortakları, gemi işletmeyen taşımacılık şirketi ya da freight forwarderler olur,
  • Ayrıca alıcı kişinin belirtmiş olduğu adres, yine asıl alıcı olan kişinin bulunduğu adres olarak belirtilebilir.

House Bill of Lading ve Master Bill of Lading’de alıcı ve gönderici, eğer adres konusunda herhangi bir değişiklik söz konusu ise; konteyner sayısı, yük tanımı, geminin sefer numarası, yük ölçüsü ve ağırlığının aynı olmasını gerektirir. Bu bilgilerde herhangi bir değişiklik ya da eksiklik olması durumunda, bu konşimentonun kabul edilebilir olması mümkün değildir.

Akreditifli olan satışlar için eğer herhangi bir aksi durum ya da belli yerler için ibraz edilmediği sürece, House Bill of Lading, aynı zaman içerisinde devredilebilir bir belge ya da ciro olarak kullanıma uygun kabul edilir. Ancak bu konşimento çeşidini, devredilebilir bir belge olarak kullanmak isteyen firmaların dikkatli olması gerekir. Çünkü House Bill of Lading ile Master Bill Of Lading aynı şekilde karşı tarafa teslim edildiği takdirde, bu aynı kargo işlemi için iki farklı kuruluş tarafından teslim edilen iki set konşimentonun ortaya çıktığını gösterir. Bu durum ise dış ticarette taşımalarda kullanılırken, istenmeyen sorunlara neden olabileceğinden özen gösterilmesinde fayda vardır.

Dış ticarette komple bir konteyner yüklenmesi gerektiği durumlarda, parsiyel olarak bir yükleme yapılacağı için Master Bill of Lading ve House Bill of Lading birlikte hazır hale getirmelidir. Bu durum gönderici ve alıcı, alıcının adres bilgileri hariç iki çeşit konşimentonun birbirinin aynısı olacak şekilde hazırlandığını gösterir.

Dış ticarette lojistik, herhangi bir ürünü kaynağından en son adres olan tüketiciye kadar olan tedarik zincirinin, her anının planlı bir şekilde uygulanması ve sonrasında kontrol edilmesi anlamına gelen kompleks bir süreçtir. Bu süreç içerisinde birçok prosedür ve belgenin kullanılması güvenilir bir transfer açısından olmazsa olmazdır. Konşimento, bu lojistik sürecinde çok aktif bir şekilde kullanılması gereken önemli belgeler arasında yer alır.

Taşıma işlemleri sırasında kullanılan bir konşimento, taşıyıcı ile teslimat işlemini gerçekleştirecek olan alıcının haklarını ve tüm sorumluluklarını tanımlayan bir sistemdir. Bu belge ile taşıma sözleşmesinin bir kanıt niteliğinde kullanılması için ve taşıma işlemi sırasında herhangi bir sorun yaşanmaması için çok önemli kolaylıklar sağlar. Ayrıca bu belge, aynı zamanda yük ve malların varış noktasına ulaşarak alıcı kişiye sorunsuz ve eksiksiz bir şekilde teslim edildiğinin bir ispatıdır. Bu şekilde bir konşimento düzenleyerek taraflar arasında bir güven ortamı oluşturmak, dolayısıyla olası riskleri en aza indirmek mümkün olur. İki konşimento türünün de ihracat ve ithalat yapan firmaların işlemlerinde vazgeçilmez bir yeri olduğu ifade edilebilir.

Lojistikte yükleme talimatını doğru şekilde vermek, lojistik sürecinin önemli bir parçasıdır. Düzenlenen bu konşimento belgesi ile malların en doğru şekilde taşınmasını ve adresine teslim edilmesini sağlama işlemlerini oldukça kolaylaştırır. Bununla birlikte kullanılan konşimento belgesi, yük sahibinin hakları ile taşıyıcı firmanın sahip olduğu sorumlulukları belirleme konusunda oldukça başarılıdır. Kullanılan yükleme talimatı belgesi, lojistik sürecine dair birçok farklı avantajı beraberinde getirirken, aynı zamanda iletişim kurma konusunda kolaylıklar sağlar. Yükler bu şekilde sorunsuz bir şekilde adresine ulaştırılır.

Oden Lojistik Kalitesi Sizi Bekliyor

Düzenlenen konşimento belgesi, lojistik sürecinin en başından son noktasına kadar olan süreçte, ticari hayatı olan işletmelerin birçok avantaj elde etmesini sağlar. Bu avantajlardan faydalanırken ve güvenilir bir transfer süreci sonrasında ticari anlamda işletmenize nitelikli bir dış ticaret deneyimi sunabilmek için söz konusu konşimentolarının tamamı eksiksiz bir şekilde düzenlenmelidir. İki tarafın haklarını korumak ve sorumluluklarını yerine getirdiğinin teyit etmek, bu konşimentoların düzenlenmesi ile mümkündür. Konşimento belgelerini sizin adınıza düzenleyen bir lojistik firması ile çalışmak, işletmenizin ayrıcalıklı olması ve başarıyı yakalaması için gereklidir.

Bu anlamda Oden Lojistik, her zaman üst düzey kalite standartlarında hizmet anlayışı ile sektörde iz bırakmanızı sağlayan profesyonel bir firma olarak farkını ortaya koyar. Eşyaların transfer sürecine en yakından hâkim olabilmek için gerekli belgeleri sizin adınıza düzenleyen firmamız için öncelikli olan daima müşteri memnuniyetidir. Lojistik sürecine yakından hâkim olarak, bu konuda sorunlarınıza akılcı çözümler sunan Oden Lojistik, bu sektörde kaliteyi deneyimleyebilmeniz için her geçen gün büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Sizde işletmenize kaliteden bir dokunuş yaparak dış ticarette fark yaratmak, sağlam adımlar atarak köklü bir işletme olabilmek için web sitemizde yer alan iletişim numaralarını kullanarak hemen bize ulaşabilirsiniz. Oden Lojistik, lojistikte kalitenin, güvenin ve hızlı çözümlerin tek adresi olmaya devam ediyor.

ÇÖZÜME HIZLI, KOLAY VE GÜVENİLİR YOLDAN ULAŞIN!
Bizden Teklif Almadan Karar Vermeyin!