Nakliye sigortası, bir yerden başka bir yere mal sevkiyatı yapılacağı esnada ortaya çıkabilecek herhangi bir sorun ya da kayıp riskinin önüne geçen sigorta çeşididir. Nakliye sigortası sayesinde ticari anlaşma yapan taraflar arasında güvenilirlik sağlanmış olur. Bu sigorta çeşidi daha çok deniz ticaretinde öne çıkar. Bir yerden başka bir yere deniz yolları üzerinden taşınan mallar için nakliye sigortası yapılması hem alıcıya hem satıcıyı zarara uğramaktan kurtarır. 

Nakliye sigortası yalnızca nakliye şirketleri için güvence oluşturmakla kalmaz, taşımacılıktan yararlanan müşterilere de koruma sağlar. Özellikle deniz ticaretinde malların sıklıkla hasar gördüğü haberleri ile karşılaşabilirsiniz. Nakliye sigortası ile ortaya çıkabilecek olumsuz durumlara karşı mallar garanti altına alınmış olur. Bu sayede taraflar arasında herhangi bir tartışma ortamının oluşması da engellenir. Ticarette bazı sigortaları yaptırmak zorunluluk haline gelmiştir. Fakat nakliye sigortası zorunlu olarak yaptırılması gereken bir sigorta çeşidi değildir.

nakliye sigortası nedir, ne işe yarar

Nakliye sigortası yaptırmak zorunlu olmasa da malların garantiye alınması adına son derece önemli bir sigortadır. Bu sigortayı yapan nakliye şirketleri birçok avantajdan yararlanabilirler. Nakliye sigortasından faydalanmak için nakliye hizmeti almanız yeterlidir. Bu sigorta sayesinde oluşabilecek herhangi bir hasar durumunda mallarınızı güvence altına alabilirsiniz. Nakliye sigortası hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ve destek almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz. 

Nakliye Sigortası Çeşitleri Nelerdir?

Nakliye sigortası çeşitlerini üç ana başlık altında incelemek mümkündür. Nakliye sigortası çeşitleri ; emtia nakliye sigortaları, sorumluluk sigortaları ve tekne sigortaları olarak sıralanabilir. Emtia nakliye sigortası, diğer sigorta çeşitlerine göre çok daha detaylıdır. Emtia nakliye sigortası son derece özenli bir uygulama ve uzmanlık gerektiren sigorta çeşidi olarak karşımıza çıkar. Üç farklı poliçe türüne sahip olan emtia nakliye sigortasında daha titiz bir çalışma öne çıktığından sıklıkla tercih edilir. 

Nakliye sigorta çeşitlerinin ikincisi olan sorumluluk sigortaları; ülkemizde ve uluslararası karayollarında emtia taşımacılığı yapan şirketler ile birlikte marina ve tersane sahiplerinin, liman işleten kişilerin de gönül rahatlığıyla tercih edebileceği bir sigorta çeşidi olarak karşımıza çıkar. Sorumluluk sigortalarının alt başlıklarından biri olan Taşıyıcı Mali Mesuliyet Sigortası, ülkemiz karayollarında taşımacılık yapan kişilerin faydalandığı sigorta çeşididir. Uluslararası taşımacılık yapan şirketler ise C.M.R olarak bilinen öbür sigorta çeşidinden yararlanır. 

Nakliye sigorta çeşitlerinin sonuncusu olan tekne sigortaları ise aklınıza gelebilecek her türlü deniz aracı ile yapılabilecek olan taşımacılıkta sıklıkla tercih edilir. Denizlerde meydana gelebilecek riskli durumların yol açacağı hasar, bu sigorta çeşidi ile garanti altına alınır. Nakliye sigortası çeşitleri ve nakliye sigortasının ne işe yaradığı hakkında danışmanlık hizmeti almak için firmamızı ziyaret edebilirsiniz. İnternet adresimiz üzerinde sizler için sunduğumuz hizmetleri inceleyebilirsiniz. 

Emtia Nakliye Sigortası Hangi Üç Poliçe Türüne Sahiptir?

Emtia nakliye sigortasının hangi üç poliçe türüne sahip olduğunu inceleyelim;

  1. Direkt kati poliçe, üç poliçe türünün ilkidir. Mallar yüklenmeden önceki süreçte sigorta poliçesi adı altında bilinen bütün hususlarda, direkt kati poliçe devreye girer. 
  2. Emtia nakliye sigortası poliçe türlerinin ikincisi ise flotan poliçedir. Flotan poliçe, direkt kati poliçeden farklı olarak yükleme sonrasında karşımıza çıkar. Yani poliçe çatısı altında yer alan tüm hususlar yalnızca yükleme işlemi tamamlandıktan sonra netlik kazanıyorsa, flotan poliçe düzenlenir. Aynı zamanda bankadan akreditif açılması durumunda da malların garanti altına alınması amacıyla flotan poliçe karşımıza çıkabilir. 
  3. Emtia nakliye sigortası poliçelerinin sonuncusu ise abonman sözleşmesidir. Bir yıllık süreç içerisinde yapılacak olan bütün lojistik faaliyetler, bu faaliyetlerin getirdiği koşullar, fiyatları ve sigortacının sorumlulukları belirlendiği takdirde abonman sözleşmesi devreye girer. Bu poliçe türü, bir yıllık peşin sigorta ile ilerlediği durumlarda sıklıkla karşımıza çıkar. Aynı zamanda abonman sözleşmesi çoğunlukla sevkiyat kapasitesi standardın üstünde olan şirketler tarafından tercih edilir. Abonman sözleşmesinde yer alan bazı hususlara uyulması gerekse de bu poliçe türü son derece avantajlı bir poliçe olarak dikkat çeker. Çünkü abonman sözleşmesi, belirlenen limit düzeyinde sigortalıya otomatik teminat güvencesi sunar. Abonman sözleşmesinde yer alan bazı noktalara uyulduğu takdirde sigortalıya prim iadesi sağlandığı da sıklıkla rastlanılan bir durumdur.

Emtia Nakliye Sigortasının Fiyatlandırması Neye Göre Belirlenir?

Emtia nakliye sigortasının fiyatlandırmasının neye göre belirlendiği merak konusudur. Emtia nakliye sigortasının fiyatlandırmasında etkin olan hususları dört başlık altında birleştirebiliriz;

  • Fiyatlandırmada etkili olan hususların başında malın çeşidi, hangi şekilde taşındığı ve ambalaj türünün ne olduğu gelir. 
  • Yapılması planlanan lojistik faaliyetlerin hangi güzergah üzerinden yürütüleceği ( ülke içinde bir taşımacılık mı yoksa uluslararası mı ) 
  • Nakliye aracının çeşidi ve özellikleri ( gemi mi yoksa tır mı )
  • Teminatın neleri kapsadığı gibi hususlar emtia nakliye sigortasının fiyatlandırmasını belirler. 

Günümüzde nakliye sigortası alanında danışmanlık hizmeti veren firmaların sayısında ciddi bir artış görülüyor. Firmamız bu alanda rakiplerinden ayrılarak öne çıkar. Nakliye sigortasının ne olduğu ve nasıl işlediği ile alakalı detaylı bilgi sahibi olmak için uzman ekibimizle iletişime geçebilirsiniz. Aynı zamanda internet adresimizden üzerinden gerekli incelemeleri yaparak sunduğumuz hizmetler hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Bu alanda sahip olduğumuz tecrübeler ile müşteri memnuniyetini üst düzeyde sağlamayı hedefliyoruz. Ayrıntılı bilgi sahibi olmak için bizlere ulaşabilirsiniz. 

ÇÖZÜME HIZLI, KOLAY VE GÜVENİLİR YOLDAN ULAŞIN!
Bizden Teklif Almadan Karar Vermeyin!