Serbest ticaret bölgesi, gümrük bölgesinin siyasal anlamda sınır içerisinde kalan ancak, dış ticaretin ve gümrük çalışmaları bakımından gümrük hattının dış kısmında kalan bölgelere ayrılan yerlerdir. Fiziki olarak ülkenin diğer sınırlarına dâhil olmasına rağmen, bulunduğu ülkede geçerli ticari mali ve iktisadi, hukuki ve idari düzenlemelerin uygulanmadığı veya kısmen uygulandığı bölgeler, aynı zamanda gümrük hattına da dâhil değildir.

Serbest Ticaret Bölgesi Nedir ve Hangi Amaçla Kurulur

Bu bölgeler, uluslararası liman ve havalimanlarına yakın olan, gümrük hattına dâhil olmayan serbest bölge olarak adlandırılır. 3218 sayılı serbest bölgeler kanunu gereği, bu bölgeler gümrük bölgesinin içine dâhil sayılmamaktadır.

Serbest bölgeler, yatırım ve üretimi teşvik etmek için ithal ve ticari ürünlerin gümrüğe gerek duymadan getirilmesine, üretim ya da farklı amaçlarla birkaç işlemden geçirilmesine, hukuki ve idari düzenlemelerin en aza indirgendiği özel yerlerdir.

Serbest Ticari Bölgeler Hangi Amaçla Kurulur?

Serbest bölgeler ülkede geçerli sanayi ve ticari işlemler konusunda değişik teşviklerin uygulanması için, bu anlamda ülkede yer alan dış ticaretin ve ihracata bağlı aktivitelerin, yabancı sermaye yatırımlarının ve buna bağlı döviz girişinin arttırılması amaçlanarak belirlenmiştir.

Bu bölgelerde yerli üreticilere, dünya piyasalarında geniş teşviklerin tanındığı avantajlar sunarken, diğer yandan da değişik iş faaliyetlerinin ortaya çıkması ve bu anlamda iş istihdamının artırılması hedeflenir. 

Bulunduğu alanın kültürel anlamda zenginleştirilmesi, ülke ekonomisinin olumlu anlamda gelişmesi, istihdamın ve yurt dışından döviz gelirinin artması, ithalatın ve ihracatın çoğalmasını amaçlayan serbest bölgeler, dış ticarette büyük önem teşkil etmektedir.

Özellikle Türkiye gibi iş bulmanın ve istihdam sağlamanın sıkıntı yarattığı, ekonomik dalgalanmaların yoğun yaşandığı ülkeler için serbest bölgeler, çok büyük avantajlar sağlamaktadır. Sadece bugün bile, Türkiye’den serbest bölgelerde iş imkânı sunulan kişi sayısı nerdeyse 46 binin üzerindedir. 

Uluslararası ticaret söz konusu olduğundan, Asya ve Avrupa arasında adeta köprü görevi gören ülkemiz, bugün neredeyse sayısı 21’i bulan serbest bölge sayesinde, coğrafi konumun sağladığı tüm avantajları da kullanarak ciddi şekilde ekonomik katkılar sağlamaktadır.  

Bu yüzden gelecek yıllar içinde serbest bölge sayısı arttırmak yerine, şuan aktif şekilde kullanılan serbest bölgelerin daha etkin bir şekilde kullanılmaya, verimliliğin ve kapasitenin maksimum seviyeye ulaştırılması hedeflenmektedir.

Serbest bölgelerin, ticari anlamda sağladığı pek çok avantaj vardır. Bu bölgeler sayesinde, uluslararası ticaretten kazanılan tüm gelire, ücretsiz ve hiçbir masraf ödenmeden transfer imkânı tanınır. Ayrıca gelir vergisi, gümrük vergisi, kurumlar vergisi ya da banka işlem vergilerinden tüm serbest bölgeler muaf tutulmaktadır.

Çevrilebilen her türlü döviz cinsi, serbest bölgelerde rahatlıkla kullanılabilir. Bununla birlikte yasal kısıtlamaların önüne geçerek, dış ticaret serbestliği sağlar. Bir ürünün, serbest bölge içerisinde kalma zamanında herhangi bir sınırlandırma söz konusu değildir.

Genel olarak serbest bölgelerde lokavt ya da grev yasağı bulunmamaktadır. Yabancı sermaye iştirakine hiçbir sınırlandırılma getirilmez. Bu bölgelerde, her firma sunulan haklardan hiçbir şart olmaksızın, eşit olarak yararlanır. Ayrıca serbest bölgeler çalışma koşulları son derece iyi, alt yapısı çekici gelen modern yerlerdir. Bu bölgeler sağladığı tüm bu avantajlar sayesinde, cazip iş imkânı olarak karşımıza çıkar.

Oden Lojistik Farkı

Oden lojistik, tüm ürünlerinizin sizin adınıza ihracat ve ithalat organizasyonlarını kendi bünyesinde gerçekleştiren profesyonel bir lojistik firmasıdır. Gerekli tüm resmi işlem ve prosedürleri, ayrıca dış ticaret personel masrafı gibi ek giderlerden sizi kurtarmayı hedefleyerek çalışmalarını sürdüren firmamızın ilk çalışma prensibi, müşteri memnuniyetini kazanmaktır.

Ürünlerinizin en doğru biçimde transfer edilmesi için, doğru firmaları sizin için buluyor, tüm ürün taleplerini analiz ediyoruz. Ardından kalite kontrolünden geçirip, sipariş edildikten sonra üretim, paketleme ve yükleme, sevkiyat, gümrük gibi tüm aşamalarında, kaliteden asla ödün vermiyoruz. Amacımız kısa sürede güvenli şekilde adrese teslim edilen tüm ürünlerinizi, gönül rahatlığıyla bize teslim edebilme güveninizi size sunmaktır.

Uzun yıllardır lojistik sektöründe müthiş bir özeriyle çalışmalarını sürdüren Oden Lojistik, tüm lojistik aşamalarından kalite standartlarından ve güvenilir hizmet vermekten asla taviz vermemektedir. Ürünlerinizi sizin için dilediğiniz adrese teslim eden Oden Lojistik, ihtiyacınız olan tüm gümrük transferi aşamalarını sizin için düzenler. Sizde hemen Oden Lojistik kalitesini ve yılların verdiği nitelikli hizmet anlayışını deneyimleyin.

ÇÖZÜME HIZLI, KOLAY VE GÜVENİLİR YOLDAN ULAŞIN!
Bizden Teklif Almadan Karar Vermeyin!