Serbest ticaret bölgesi, bulunduğu ülke sınırları içerisinde yer alan ancak buna rağmen gümrük bölgelerinin kapsamları dışında sayılan alanlara verilen isimdir. Bu bölgeler ihracata yönelik yatırım ve üretimi teşvik etmek için tasarlanmıştır. Gümrük bölgelerinde yer alan ekonomik, finansal ve ticari alanlarda geçerli olan idari ve yasal düzenlemelerin bu serbest bölgelerde uygulanmadığı ya da kısmen uygulandığı alan serbest bölgelerdir. 

Serbest Ticaret Bölgesi Nedir, Avantajları Nelerdir?

Bu bölgeler, bir ülke için geçerli olan ticari, mali ve iktisadi alanlara dair hukuki ve idari tüm düzenlemelerin uygulanmadığı ya da kısmen uygulandığı, sınai ve ticari faaliyetler adına geniş teşviklerin tanındığı ve fiziki olarak ülkenin dışında kalan yerlerdir.

3218 sayılı Serbest Bölgeler Kanununda Serbest bölge kurulması ve işletilmesindeki esas amaç; üretimi teşvik etmek, ihracata yönelik yatırım, işletmeleri ihracata yönlendirmek, doğrudan yabancı yatırım, teknoloji giriş hızını arttırmak ve uluslararası ticareti geliştirmek olarak sıralanmaktadır.

AB, Orta Doğu ve Türkiye pazarlarına yakın olmak üzere toplamda 19 tane Serbest Bölge bulunmaktadır. Bu bölgelerin 18 tanesi şu an faal, 1 tanesi ise henüz kurulum aşamasındadır. Ülkemizde serbest ticaret bölgelerinin yer aldığı bölgeler Ege, Karadeniz ve Akdeniz gibi uluslararası ticareti geliştirmek için erişimin çok daha kolay olduğu noktalardadır.

Dünya üzerinde yapılan ticaretler söz konusu olduğunda, her ülkenin kendine özel sınır ve kuralları bulunmaktadır. Ülkelerin yönetmeliklerince belirlenen bu kurallara uygun şekilde ticari ilişkiler gerçekleştirilmektedir. Bu sınırlar dâhilinde farklı yönlerden ayrılan Serbest Bölgeler, kendi içinde avantajları ve dezavantajları bulunan, geniş teşvik ve iş hacmi yüksek bölgelerdir.

Serbest Bölge denildiğinde, bu bölgeleri bulundukları ülkenin siyasi sınırları dışında düşünmek mümkün olmayan bir durumdur. Bu bölgeler, içinde bulunduğu devlet ya da ülkeye aittir. Bu bölgelerde yer alan eşya ve malların bekleme süresi ise sınırsız olarak belirlenmiştir.

Serbest Bölgelerde söz konusu olduğu gibi, gümrük antrepolarında da eşya ve malların bekleme süresinde herhangi bir sınır söz konusu değildir. Ama bazı hallerde eşya ve mal değişmeden gümrük dışına çıkmaktadır. Serbest Bölgelerde üretim ve faaliyetler için daha geniş bir alan bulunduğundan, eşyalar değişime uğrayarak bu bölgeden çıkabilir.

Serbest Ticaret Bölgesinin Sağladığı Avantajlar

Serbest Bölgelerin ticaret yapan kişilere, müşterilere ve devletlere her anlamda bakıldığında pek çok faydası bulunmaktadır. Bu bölgelerin sağladığı en büyük avantaj Transit Ticaretin gelişmesine olanak tanımasıdır. Ülkelerin sadece denizi ve yolları kullanarak yaptıkları ticaret işlerine transit ticaret denmektedir. Türkiye, Avrupa ve Asya arasında ulaşım anlamında bir bağ durumunda olmasından dolayı, Transit Ticareti konusunda oldukça gelişmiştir. Serbest Bölgelerin sağladığı diğer tüm avantajlar ise şu şekilde sıralanabilir;

 • İmalat şirketleri için geçerli olan kurumlar vergisinden %100 muafiyet.
 • Gümrük vergisi ve bu gibi diğer tüm geçerli vergilerden %100 muafiyet. Serbest Bölgelere giren tüm mallar, gümrük vergisinden muaf tutulur.
 • Özel tüketim vergisi ve KDV vergisinden %100 muafiyet.
 • Düzenlenmek üzere olan evraklara uygulanan damga vergisinden %100 muafiyet.
 • Emlak vergisi uygulaması için %100 muafiyet
 • Hepsi yurt dışında olması şartı ile Serbest Bölgelerden verilmesi hedeflenen hizmetlere %100 gelir ve kurumlar vergisi istisnası
 • Mallar herhangi bir zaman sınırlaması olmadan serbest bölgelerde tutulabilir.
 • Mülk alım ve satım işlemlerinde geçerli olan tapu harcından %100 muafiyet.
 • Proje, inşaat, izin, onay, iskân gibi süreçlerde KDV muafiyeti.
 • Çalışanların maaşından alınmak üzere olan gelir vergisinden %100 muafiyet. Üretimin ardından yaklaşık %85 oranını ihraç eden kullanıcılar, personel ve çalışanlar için gelir vergisi ödemediğinden dolayı, yaklaşık olarak 25-40 oranında ucuz fiyatlı işçilik elde edilmektedir.
 • Kullanılmış ve ikinci el makine getirilmesine izin verilmesi.
 • KDV ve diğer tüm vergilerden muaf hazır bir altyapı. Türkiye’den serbest bölge için mal ve hizmet satışı yapılırken katma değer vergisi talep edilmemektedir.
 • Uygun fiyatlı enerji kullanım olanağı. Serbest Bölgelerde yakıt ve elektrik KDV’den muaf tutulduğundan dolayı, uygun fiyatlı enerji kullanma imkânı tanınmaktadır.
 • Serbest kar transferi. Serbest Bölge tarafından elde edilmiş tüm kar ve iratlar, Türkiye’de dâhil olmak üzere herhangi bir farklı ülkeye, kambiyo mevzuatına uygun şartlarda, vergilendirme işlemi uygulanmadan serbest bir şekilde transfer edilir.

Güvenli Lojistik Hizmeti İçin Oden Lojistik

Mal ve eşyalarınızı sizin adınıza ihracat ve ithalat organizasyonlarını düzenleyen ve bu işlemleri büyük bir profesyonellikle, sorunsuz bir şekilde yürüten Oden Lojistik, aradığınız güvenli lojistik hizmetini bulabileceğiniz nitelikli bir firmadır. Gereken tüm resmi işlemleri, bununla birlikte dış ticarette ortaya çıkan beklenmedik ek masrafları en aza indirgeyerek, sorunlarınıza akılcı çözümler sunan Oden Lojistik için öncelikli olan daima olarak müşteri memnuniyetini sağlamaktır.

Dış ticaret söz konusu olduğunda sizin istek ve ihtiyaçlarınızı en doğru şekilde analiz eden firmamızda aradığınız tüm hizmetlere kolay bir şekilde erişebilirsiniz. Mal ve eşyalarınızın sağlıklı bir şekilde transferini sağlarken, en doğru firmaları buluyor ve tüm ürün taleplerinizi uzman kadromuzla birlikte analiz ediyoruz. Sonrasında gerekli kalite kontrolünden geçirip malların üretim, paketleme, yükleme, sevkiyat, gümrük gibi işlemleri sırasında kaliteli ve güvenli hizmet anlayışından asla ödün vermiyoruz.

Çalışırken amacımız kısa sürede güvenli şekilde adrese teslim edilen mal ve eşyalar konusunda gönül rahatlığına sahip olmanız olduğundan, lojistik sektöründe öncü olmayı sürdüren Oden Lojistik üst düzey kalite standartları doğrultusunda memnuniyet odaklı çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Yılların verdiği nitelikli çalışma özveri ve tecrübesini deneyimlemek için sizde hemen şimdi web sitemizi ziyaret edin. Oden Lojistik, ihtiyacınız olan tüm gümrük işlemlerini, eşya ve mal transfer aşamalarını sizin için düzenler ve organize eder.

ÇÖZÜME HIZLI, KOLAY VE GÜVENİLİR YOLDAN ULAŞIN!
Bizden Teklif Almadan Karar Vermeyin!