Soğuk zincir lojistiği, ürün kalitesi ve güvenliği için önemli bir konudur. “Soğuk zincir lojistiği nedir?” sorusunu cevaplayacak olursak, gıda ve ilaç sektöründe belirli bir ısıda taşınması gereken ürünlerin, tüketicilere olması gereken ısı aralığını koruyarak ulaştırılmasıdır diyebiliriz. Özellikle insan sağlığı açısından önem taşıyan ilaç, aşı, gıda ürünleri gibi ürünlerde kayıp yaşanmaması adına ısı kontrolünün sağlanması oldukça önemlidir.

soğuk zincir lojistiği nedir, nasıl yapılır

Soğuk Zincir Lojistiği Nedir?

Soğuk zincir lojistiği, paketlenmiş, soğuk ve dondurulmuş ürünlerin taşınmasını ifade etmektedir. Bu ürünler frigolu araçlarla taşınmaktadır, ürünler transfer edildikten sonra da yine frigolu araçlara yüklenmektedir. Sıcağa duyarlı olan ürünler mutlaka belirli bir ısıda tutulmaktadır.

Soğuk zincir lojistik ürünlerin, tedariğinden depolamaya, depolanmasından nakliyeye kadar olan süreçlerinin hepsini kapsamaktadır. Soğuk zincir lojistiğinde bozulma riski taşıyan ürünler için lojistik süreçlerde paketleme, nakliye ekipmanları, nakliye yolları, zaman kontrolü gibi detaylar önemlidir. Soğuk zincir taşımacılığı Oden Lojistik gibi nakliye süreçlerine ve yeni nesil lojistik yöntemlerine hakim şirketler tarafından başarılı bir şekilde yürütülebilmektedir. Söz konusu gıda güvenliği ve ısı kontrolünün sağlanması için size her zaman memnuniyet odaklı hizmet vermekteyiz.

Soğuk Zincir (Reefer) Lojistiği Nasıl Yapılır?

Soğuk zincir lojistiği, bozulabilir ürünlerin taşıma koşularına uygun bir şekilde, tecrübe sahibi şirketler tarafından yapılmaktadır. Soğuk zincir lojistiği yapan firmaların, lojistiğin her aşamasında entegreli bir şekilde çalışması gerekmektedir. Her ürünün paketleme, nem, ısı gibi koşullar farklılık gösterebileceği için, her ürün için farklı bir teknolojiden yararlanılabilir.

Soğuk zincir lojistiğinde bozulabilir ürünlerin muhafaza koşulları da göz önünde bulundurularak bu şekilde hizmet verilmektedir. Kısacası “Soğuk zincir lojistiği nasıl yapılır?” sorusuna kullanılacak araçların, zamanlamanın, ulaştırmanın ve ekipmanlarının seçiminin doğru bir şekilde kararlaştırılmasıyla diyebiliriz.

Soğuk zincir lojistiği sayesinde gıda maddelerinin yanı sıra, bozulmaya meyilli olan ürünlerin de tazeliklerini koruyacak şekilde ulaştırılmak istendiği yere teslim edilmesi sağlanmaktadır.

Soğuk Zincir (Reefer) Lojistiğinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Soğuk zincir lojistiği pek çok ürün için kullanılabilen bir hizmettir. Kan, organ, ilaç, medikal ürünler gibi taşınması ve muhafaza edilmesi gereken ürünlerin lojistiği sağlanırken de dikkat edilmelidir. Isıdan uzak kalması ya da belirli bir ısı aralığında olması gereken medikal ilaçların lojistiği önem taşımaktadır.

Gıda ürünleri de bazen saatlerce ya da kilometrelerce taşınabilmektedir. Gıda ürünleri bozulmaya elverişli ürünler olduğu için taşınırken uygun koşulların sağlanması da gerekmektedir. Gıda ürünleri içerisinde bulunan sebze ve meyveler de kısa sürede bozulmaya uygun ürünler olduğu için bu ürünlerde de soğuk zincir taşımacılığı kullanılmalıdır.

Soğuk Zincir (Reefer) Lojistik Firmaları Kimlerdir?

Oden Lojistik, üst düzey taşımacılık faaliyetleri ile soğuk zincir lojistiği konusunda size maksimum güvenlik sağlamaktadır. Lojistik konusunda profesyonel bir seçim yapmak istiyorsanız geniş aktarım ağı ve uzman ekibiyle Türkiye’nin ve dünyanın her yerine size lojistik hizmeti veren Oden Lojistik’ten hizmet alabilirsiniz.

Soğuk zincir lojistiği yapan firmalar arasında olan Oden Lojistik uzun yılların tecrübesi ve gelişen teknolojileri takip eden ekibiyle alanında öncüdür. İlaç lojistiği, gıda lojistiği gibi birçok alanda uluslararası taşımacılık faaliyetleri de gösteren Oden Lojistik müşteri memnuniyeti odaklı çalışan, alanında lider bir firma.

Soğuk Zincir Lojistiğinin Önemi

Soğuk zincir lojistiğine ihtiyaç duyan ürünler çoğunlukla ısıya karşı duyarlıdır. Ve eğer gerekli sıcaklık koşulları sağlanmazsa, ortaya istenmeyen sonuçlar çıkabilir. Gıda ürünleri içerisinde bulunan et, süt, balık, dondurulmuş ürünler bozulmaya en uygun, en hassas gıdalar arasındadır. Bu gibi ürünlerin sıcaklık değişimlerine maruz kalmaması gerekmektedir. İstenmeyen sıcaklık değişimleri gıdaların yapısını bozarak, çeşitli mikroorganizmaların üremesine yol açmaktadır. Gıdaların tazeliğinin bozulmaması için üretimin aşamasından tüketim aşamasına kadar olan tüm süreçler önem taşımaktadır.

Soğuk zincir tedariği, ürünlerin kabul aşamasından başlamaktadır. Üreticiden gelen ürünler, gerekli kontroller yapılarak ürünün cinsine göre farklı bir şekilde muhafaza edilmektedir.

Soğuk zincir tedariği yapan firmalar ürünlerin ihtiyacı olan ısı derecesine dikkat etmelidirler. Ürünler, araca yüklenmeden önce ürünler için aracın da mutlaka uygun bir sıcaklığı getirilmesi gerekmektedir.

Soğuk zincir tedariğinin tarihine bakıldığında ilk olarak 2.Dünya savaşı döneminde özellikle ecza ürünleri ve yiyeceklerin korunması için kullanıldığı bilinmektedir. Genellikle batı kültüründe çok kullanılan soğuk zincir lojistiği artık ülkemizde de oldukça yaygındır. Soğuk zincir tedariğinin gerek iletişimi gerek koordinasyonu önemli olduğu için deneyimli firmalar tarafından bu hizmetin alınmasında fayda var. Lojistik sektöründe hassas bir konu olan soğuk zincir lojistiği hizmetini Oden Lojistik’ten alabilirsiniz. Almak istediğiniz hizmet için bizimle iletişime geçerek, uzman kadromuzdan konuyla ilgili destek alabilir, hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz. 

ÇÖZÜME HIZLI, KOLAY VE GÜVENİLİR YOLDAN ULAŞIN!
Bizden Teklif Almadan Karar Vermeyin!