Sürdürülebilir lojistik, artan enerji kullanımının ön plana çıkması ile birlikte daha çok tercih edilen sistemler arasında yer almaya başladı. Dünya genelinde 2000'li yıllardan bu yana enerji tüketimi 40 kart artmış durumdadır.

Hal böyle olunca da sürdürülebilir taşıma sistemlerine talep artış gösteriyor. Oden Lojistik bu kapsamda en etkili firmalar arasında yerini almış durumdadır. Deniz, kara ve hava taşımacılığının her birinde sürdürülebilir lojistik sistemlerini tercih etme şansı ortaya çıktı.

Lojistik ve tedarik zincirinde karbon ayak izini en aza indirebilmek için Türkiye deki sürdürülebilir lojistik sistemlerine yönelim göstermeniz gerekir. Ne şekilde yapılacağı ise uzman kişiler tarafından araştırılan bir konudur. Karbon ayak izinin azalması ile birlikte çevre dostu bir tedarik zinciri ortaya çıkar. Çok kanallı taşıma sistemi olan firmalar için daha komplike bir çalışma yürütülmelidir.

Sürdürülebilir Lojistik Nedir?

Son zamanlarda tedarik zinciri ile ilgili en büyük problemlerden biri sürdürülebilir lojistik elde etme konusudur. Karbondioksit emisyonları ve oluşan kazalar ve gürültü kirliliği gibi karbon ayak izi oluşturan durumları ortadan kaldırabilmek amacı ile sürdürülebilir lojistik son derece önemli bir konu olmaktadır. Doğa dostu bir taşıma ve tedarik zinciri ortaya çıkarır.

Sürdürülebilir Lojistik Nasıl Sağlanır?

Finansal anlamda büyüme, toplum sağlığı ve çevrenin korunması açısından çok ciddi bir denge ortaya çıkarır. 2000’li yıllardan bu yana insan tarihinin en büyük karbondioksit seviyesi ortaya çıkmıştır. Bu durum hem insanları hem de doğada yaşayan hayvanlara ciddi zararlar vermektedir.

Oden Lojistik gibi firmalar sürdürülebilir lojistik sistemleri ile hem çevreye hem de insanlara faydalı bir tedarik zinciri ortaya çıkarır. Lojistik, verimlilik elde etmek ve aynı zamanda müşteri hizmetlerini iyileştirmek amacıyla çalışma gösterir. Tedarikçilerin doğrudan talep ettikleri operasyonlar ile zincirler oluşturulur.

Sürdürülebilir lojistik sistemi oluşturabilmek amacı ile ilk adım yüklerini dengelenmesi ve buna uygun hesaplamaların yapılmasıdır. Bu şekilde daha pek çok konuda dikkatli davranılır ise sürdürülebilir lojistik sistemini hayata geçirmek mümkün olur.

Sürdürülebilir Lojistik Sistemi Nasıl Yapılır?

Lojistik sistemini daha sürdürülebilir bir hale getirmek için çeşitli adımlar ile uygulama gerçekleştirmek gerekir. Çevre dostu ve verimli bir çalışma için sürdürülebilir lojistik ön planda tutulan sistemler arasında yerini almıştır. Şeklinde ilerleme gösterildiği zaman çok daha kısa bir süre içerisinde bu lojistik sistemine uyum sağlamak mümkün olur.

Oden Lojistik bu kapsamda çalışma gösteren firmalar arasında yerini almıştır. Pek çok taşımacılık sisteminde sürdürülebilirliği ön planda tutmaktadır. Sürdürülebilir lojistik için yapılması gerekenler şunlardır;

Lojistik faaliyetlerini daha verimli bir hale getirebilmek ve çevre dostu taşıtlar kullanmak sürdürülebilir lojistiğin ilk aşamasıdır. Yenilenebilir enerji kaynakları içeren taşıma araçları sayesinde çevreye salınan karbondioksit oranında azalma söz konusu olur.

Karbon ayak izini hesaplanması ile birlikte oluşturulan rotalar çok daha kullanışlı olur.

Yeşil lojistik adı verilen farklı optimasyonlara sahip taşımacılık sistemlerini tercih etmek gerekir. Bu şekilde verimliliği en üst seviyelere çıkarmış olursunuz.

Sürdürülebilir bir lojistik ortaya çıkara bilmenin en önemli aşamalarından biri depolama kısmıdır. Sürdürülebilirlik kavramıyla alakalı olarak rüzgâr ve güneş enerjisine depolama alanlarında tercih etmek gerekir.

Bu gibi konularda sistemli bir çalışma gösterildiği zaman ortaya çıkacak olan sürdürülebilir sisteme göz önünde tutabilirsiniz. Oden Lojistik bu konuda son derece kapsamlı bir çalışma yürütmektedir.

Sürdürülebilirlik İçin Tersine Lojistiğin Önemi Nedir?

Yapısından kaynaklı olarak ileriye dönük işleyen geleneksel lojistik, planlama aşaması ile başlar ve tüketicinin eline ulaşana kadar devam eder. Sürdürülebilir sistem ile tersine lojistik sistemi birbirinden farklı iki taşımacılık sistemidir. Sürdürülebilir sistemde daha çok Çevre koruma ileriye dönük sürdürülebilir enerjileri ortaya çıkarma bağlamında ön plana çıkar.

Lojistik sektöründe sürdürülebilirlik çevreye fayda sağlayabilmek için en önemli konular arasında yer alır. Lojistik ve yeşil anlayış kullanım süresini tamamlamış veya kullanılmayan ürünleri tekrar dönüştürme üzerine çalışır.

Tersine lojistik ile sürdürülebilirlik elde edebilmek için bir takım çalışmalar söz konusudur. Üretime geri kazandırılacak olan ürünler ile bu yöntem ne tedarik zinciri içerisinde lojistik sistemine farklı yönlere taşıma sağlanır.

Sürdürülebilir Lojistik Yeşil Depolama Yönetimi

Sürdürülebilir lojistiğin en önemli konularından biri depolama yönetimi konusudur. Her aşama sistematik bir bağlantı ile ortaya çıkar. Sürdürülebilir enerji on plana çıkarabilmek amacı ile yeşil lojistik kavramı önemli bir durum olmaktadır.

Yeşil risk sayesinde gürültü kirliliğini azaltmak, hava kirliliğini azaltmak, alanın maksimum seviyede kullanma ve taşıma rotasını en uygun şekilde oluşturma işlemleri sağlanmış olur. Hem firma hem de çevre açısından faydaları söz konusudur.

Bu sistemi kullanan çok fazla firma bulunmaz. Daha çevreci olan araçları tercih etmek, depo alanlarını ve depolama sistemini optimize bir şekilde kullanmak, atık yönetimi ve paketleme işlemine çevre dostu olacak şekilde gerçekleştirmek ve çevreye duyarlı olan işlemleri ön plana çıkarmak sürdürülebilir lojistik sistemine elde etmeye yardımcı olur.

Çevre üzerindeki etki en az da indirmek aynı zamanda finansal verimlilik açısından da fayda sağlar. Depolama ve verimlilik ile ilgili tasarlanan sistemler firmanın gelişimi konusunda da son derece önemlidir.

Sürdürülebilir Lojistik Özellikleri Nelerdir?

Çevreye yayılan kirletici emisyonların azaltılması ve bu tür kaynakların tüketiminin düşürülmesi açısından sürdürülebilir lojistik sistemi kendini gösterir. Üretilen mamüllerin dağıtılması ve depolanması konusunda daha çevresel bir yaklaşım kullanılır. Diğer bir adı yeşil lojistik olan bu taşımacılık sistemi çevreye en az zarar verecek şekilde tedarik zinciri oluşturur.

Yapılacak olan taşımacılık sisteminin çevreye ne şekilde etki edeceğini Ölçer. Aynı zamanda süreç takibini de en iyi şekilde gerçekleştirir. Hem üretimin hem de dağıtımını sürdürülebilir sistemler ile yapılması çevreye verilen karbon emisyonunun azaltılmasında çok büyük bir etki gösterir. Artan rekabet ve ticaretin gelişmesi ile birlikte lojistik sektöründe gelişmeler kendini göstermektedir.

Lojistiğin hız kazanması ve deniz yolu, demir yolu, hava yolu taşımacılığının kendini geliştirmesi ile birlikte aktif olan taşımacılık sistemlerine et olarak sürdürülebilir sistem de dahil olmaya başladı. Bu sistemi en doğru şekilde uygulayan Oden Lojistik firması büyük ilgi görmeye devam etmektedir.

Sürdürülebilir Lojistiğin Faydaları Nelerdir?

Lojistik ve taşımacılık alanında rekabetin artması ile birlikte ortaya çıkması normal kabul edilmektedir. Doğru lojistik ve taşımacılık sistemini oluşturabilmek adına çevreyi koruyan sistemleri yönelim göstermek gerekir.

Tedarik zincirinde ve depolama alanında da çevreye en az zarar veren ve verimli bir kullanım ortaya çıkaran sürdürülebilir lojistik sistemi için Oden Lojistik tercih edilebilir. Sürdürülebilir lojistik faaliyetleri su gibi faydaları ön plana çıkarır;

Lojistik açısından uygulanan bütün süreci doğa kapsama açısından bir çatı altında toplar.

Hem depolama hem de ürünün tüketiciye ulaşması konusunda daha sistemli bir çalışma ortaya çıkar.

Depolama mi taşıma gibi işlemler esnasında daha az malzeme kullanımı gerçekleşmiş olur.

Daha az malzemenin kullanılması ile birlikte atık madde üretimi de minimum seviyelere gelmiş olur.

Üretilen atık maddelerin geri dönüşüm imkanını ortaya çıkması sürdürülebilir en önemli konular arasında yer almaktadır.

Çevre çok az miktarda karbon ayak izi bırakması ileride çevreyi verilecek olan büyük zararlarını önüne geçmiş olur.

Bütün taşımacılık sistemleri içerisinde kullanılan yakıtların daha minimalize tutulması çevreye salınan karbondioksitin azaltılması konusunda fayda sağlar.

Karbon ayak izini en az ölçüde tutabilmek açısından daha doğru bir rota oluştur olmuş olur. Hem çevreye hem de firmaya büyük katkı sağlar.

Sürdürülebilir lojistiğin bu gibi faydaları göz önünde bulunduruldu zaman hep insanlık açısından hem de firma açısından faydaları sağlanmış olur. Oden Lojistik bu konuda fayda sağlayan firmalar arasında yer almaktadır.

ÇÖZÜME HIZLI, KOLAY VE GÜVENİLİR YOLDAN ULAŞIN!
Bizden Teklif Almadan Karar Vermeyin!