“Tersine lojistik nedir?” sorusuna en basit haliyle cevap verecek olunursa, ürünlerin geri dönüşüme uğraması için gerçekleştirilen işlemlerdir diyebiliriz. Tersine lojistiğin ana noktası ürünün veya ham maddenin yeniden üretim işlemine dahil olabilmesi için gerekli bilgilerin tüketim noktasından üretim noktasına, ürünlerini değerini düşürmeden geri dönüşüme uğramasıdır. Kısacası tersine lojistik faaliyetleri ürünün geri dönüşüm işlemine dahil olabilmesi için gereken tüm aşamaları kapsamaktadır. Ürünün uygun şekilde yok edilme işleminin yapılabilmesi önemlidir. Bu doğrultuda ürünlerin verimliliği ve maliyeti gibi farklı konular da değerlendirilmektedir.

Tersine Lojistiğin Uygulama Alanları Nerelerdir?

Tersine lojistik çalışmaları ile firmalar birçok ihtiyaçlarına cevap bulabilmektedirler. Tersine lojistiğin uygulama alanlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Hasarlı ya da yanlış teslim edilen ürünlerin belirlenmesi
  • Kalite kontrol işleminde söz konusu hatalar ya da ihmaller varsa bunların tespit edilmesi
  • Müşteriden geri dönen garanti kapsamında olan ürünler varsa buna uygun olarak stoklarının düzenlenmesi
  • Üretim fazlası olan ürünler varsa bunların tespit edilmesi
  • Ürünler paketlenirken veya transferi sağlanırken yapılan hatalı işlemler varsa bunların tespiti
  • Yasal düzenlemelere bağlı olarak ürünün üretiminde zararlı maddeler kullanıldıysa bu konudaki geri dönüşümleri değerlendirmek oldukça önemlidir. 

Tersine Lojistik Türleri

Özellikle büyük şirketlerde tersine lojistik kapsamlı bir şekilde yapmaktadır. Bunun sebebi büyük şirketlerdeki geri dönüşlerin fazla olması diyebiliriz. Durum böyle olunca tersine lojistik farklı kategorilerde karşımıza çıkabilmektedir. Tersine lojistiği şu şekilde kategorilere ayırabiliriz.

  • Üretim kaynaklı dönüşler: Ürünün üretimi esnasında gerçekleşen sorunların hepsini kapsamaktadır.
  • Dağıtıcıdan kaynaklı dönüşler: Üreticiden çıkan ürünün, tüketiciye ulaşması kısmındaki geri dönüşleri kapsamaktadır. Ürünlerin paketlenme aşamasından, taşınması aşamasına kadar olan sürede meydana gelen tüm süreçleri kapsamaktadır.
  • Müşteri kaynaklı dönüşler: Ürünün tüketiciye ulaştığı andan sonra tüketiciden gelen tüm geri dönüşleri kapsamaktadır.

Tersine lojistik genel olarak ekonomik ekolojik ve yasal olarak yararları bulunmaktadır. Yasalar, ürünlerin uygun şekilde yok edilmesi ve geri toplatılmasını zorunlu kılabilmektedir. Çevre dostu üretimle, doğaya ve ekonomiye fayda sağlamak için tersine lojistik uygulanabilmektedir. 

Tersine Lojistiğin Önemi Nedir?

Tersine lojistik hem Türkiye’de hem dünyada birçok şirket tarafından benimsenmiştir. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte hemen hemen tüm firmalar mümkün oldukça daha ekonomik adımlar atmaktadır. Atılan ekonomik ve geri kazanım odaklı adımlar işletmenin izlediği çevre dostu yaklaşımı da ortaya çıkartmaktadır. 

Lojistik sektöründe de sürdürülebilir adımlar atmak hem müşteri memnuniyetinde önemli olduğu gibi hem de işletmenin sosyal sorumluluk bilincinde olduğunun bir göstergesidir. Zaman geçtikçe lojistik sektöründe kullanılan ekipmanlar da artabilmektedir. Tüm firmalar mümkün olan en hızlı şekilde ürünlerini müşterilere ulaştırmak istemektedirler. Bunu yaparken rakiplerle de rekabet halinde olan şirketler aynı zamanda çevresel faktörleri daha aza indirgemeyi amaçlamaktadır. İşte tam da bu noktada devreye yeşil lojistik girmektedir. Yeşil lojistik, taşımacılık sektöründe meydana gelen tüm işlemlerin önce çevre üzerindeki etkisini ölçerek, bu doğrultuda ilerleyen bir süreçtir. Yeşil lojistikte ürünlerin geri dönüşüme kazandırılması önem taşımaktadır. Gerek ürünler üretildiğinde gerek ürünlerin dağıtımı sırasında yapılan tüm işlemlerin sürdürülebilir metodlarla yapılmasının yanı sıra doğadaki karbon emisyonunun azaltılmasının önemi büyüktür.

Yeşil lojistikte, lojistik faaliyetleri tüm aşamalarda çevreye daha az etki vermeyi amaçlamaktadır. Geri kazanım konusunun önemli olduğu yeşil lojistikte özellikle geri dönüştürülebilir ambalajlar kullanılmalıdır. Bunun yanı sıra ürün temin süresinin azaltılması taşımacılık sektörünün doğaya vermiş olacağı zararı oldukça aza indirgeyecektir. Yeşil lojistik kapsamında atık yönetimi, geri dönüşüme uygun malzeme, doğal kaynakları verimli kullanma ve bunlara göre tersine lojistik faaliyetlerinin organize edilmesi kapsamında çevreye zarar vermeyen ürünler tercih edilmesi önemlidir. 

Lojistikte Profesyonel Adımlar İçin Oden Lojistik

Her geçen gün artan ihtiyaçlar, rekabet ortamı ve gelişen teknoloji sayesinde lojistik sektörü de gelişme göstermektedir. Karayolu, denizyolu, demiryolu, havayolu taşımacılığından lojistik sektöründe sıklıkla yararlanılmaktadır. Gerek hammadde tedariği gerek depolama koşulları ya da paketleme işlemlerinde çevre dostu adımlar atmak çok önemlidir. Bu doğrultuda Oden Lojistik olarak her zaman istek ve ihtiyaçlarına cevap verecek, taleplerinizi en iyi şekilde yerine getirmeye çalışmaktayız. Tabi bunları yaparken çevreye yani ekolojik dengeye de gereken hassasiyeti göstermekteyiz. Tüm faaliyetlerimizde çevreye zarar verebilecek durumları en aza indirgemeyi amaçlamaktayız. Sürdürülebilir bir şekilde sunduğumuz hizmetlerimizde gerekli analizleri yaparak, ihtiyaçlarınıza en uygun planlamayı sizlere sunmaktayız. 

Oden Lojistik’in sizlere sunmuş olduğu avantajlar ile sektörde öne geçebilirsiniz. Her zaman sizlere en hızlı ve avantajlı seçenekleri sunan firmamız sayesinde taşıma işleminin her aşamasını yakından takip edebilirsiniz. Taşıma taleplerinizi belirledikten sonra bizimle iletişime geçerek kısa bir süre içerisinde ihtiyaçlarınıza cevap bulabilirsiniz. İhtiyacınız olan taşıma hizmetinde, ürünlerinize göre özel olarak fiyatlandırma yapılmaktadır. En cazip fiyat seçeneklerini size sunan Oden Lojistik ile güvenli ve kaliteli bir hizmet alabilirsiniz. Müşteri odaklı ve kalitesinden asla ödün vermeyen hizmet anlayışımız ile sunmuş olduğumuz birçok avantajdan yararlanabilirsiniz. 

Lojistik faaliyetleri ile ilgili olarak hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Dilerseniz web sitemizdeki iletişim formu üzerinden bizimle iletişime geçebilir ya da müşteri hizmetlerimizi arayarak destek alabilirsiniz. 

Sektörde öncü ve çözüm odaklı lojistik firmalarından biri olan Oden lojistik ile kaliteli bir hizmet almak için daha fazla vakit kaybetmeyin. Gerek ulusal gerek uluslararası tüm mevzuatlar göz önünde bulundurularak, belirlenen yasalar çerçevesinde sizlere en iyi hizmeti sunmaktayız. Müşteri memnuniyeti odaklı olan çalışmalarımız ile her zaman kendimizi geliştirerek hem kendimizi hem siz değerli müşterilerimizi her zaman bir adım daha ileriye taşımaktayız. Siz de Oden Lojistik ailesiyle tanışıp, en iyi fiyat garantisiyle en iyi hizmeti almak istiyorsanız, bir an önce fiyat teklifinizi alabilirsiniz.

ÇÖZÜME HIZLI, KOLAY VE GÜVENİLİR YOLDAN ULAŞIN!
Bizden Teklif Almadan Karar Vermeyin!