Lojistik, bir şirketin malların taşınmasını, depolanmasını, paketlenmesini ve nihai alıcıya teslimini sağlamak adına çeşitli kaldıraçların uygulandığı bir süreç olarak bilinmektedir. Günümüzde bir şirketin faaliyet alanı ne olursa olsun, uygun bir organizasyon ve prosedürlerin optimizasyonu, bir yapının müşterilerinin ihtiyaçlarına doğru cevap verebilmesine katkıda bulunan temel unsur taşımacılık olmaktadır.

Genel olarak, sektördeki şirketlerin tekliflerine ve hizmetlerine bağlı olarak çeşitli endişeleri vardır. Lojistiğin bir dizi faaliyeti kapsadığını bilmelisiniz. Her biri, belirli araç ve kaynakları kullanarak farklı konulara yanıt verme eğilimindedir. Farklı aktarma yük taşımacılığı çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar endüstriyel lojistik, depo lojistiği, e-ticaret lojistiği ve perakende lojistiğidir. En önemli lojistiklerden biri, aktarmalı taşıma olmaktadır.

Aktarmalı Taşımacılık Nedir?

Lojistik alanında ülkeler arası taşımacılıkta daima talep gören bir hizmet alanı şeklinde karşımıza çıkan aktarmalı taşıma farklı şekillerde tanımlanmaktadır. Aslında bir kargo ürününün farklı bir adreste taşınma sürecinde belirlenmiş olan aktarma duraklarından geçmesi ile sunulan hizmet olmaktadır. Özellikle de uluslararası taşımacılık hizmetlerinde çok sık karşımıza çıkan aktarmalı taşıma, mal ya da hizmetlerin başka bir alana taşınma işlemi olmaktadır.

Aktarmalı Taşıma Nedir?

Aktarmalı taşımacılık, genelde kara yolu, demir yolu, deniz yolu ya da havayolu ile aktarma yük taşımacılığı şeklinde yapılmaktadır. Transit taşımacılık ise sadece Türkiye’de çok geniş bir sektör alanı şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Genel olarak, transit yük taşımacılığında aktarma limanları yoktur. Aktarmalı taşımacılık hizmetlerinin daima talep gören küresel bir hizmet alanı olduğu da bilinmektedir.

Aktarmalı Taşımacılık Hizmet Kapsamı

Aktarma taşımacılığı hizmeti, tam olarak geniş kapsamlı bir hizmet olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu konuda özellikle uluslararası kalite standartları kapsamına sunulması şart olan, bu tür hizmetlerde kesinlikle farklı noktalara dikkat edilmesi gerekir. Fakat bu sayede beklenilen kalite standartları boyutunda verilen Oden Lojistik aktarma taşıma hizmeti son derece profesyonel ve kaliteli bir özelliğe sahip olmaktadır.

Günümüz şartlarında çok sık tercih edilen bir alan şeklinde karşımıza çıkan aktarmalı taşımacılığı sorunsuz bir şekilde, varış adresine varmadan öncesinde farklı aktarma noktalarından geçmektedir. Oden Lojistik aktarmalı taşımacılık hizmetleri denizyolu ile aktarma yük taşımacılığı konusunda çok hızlı ve güvenilir hizmetler sağlamaktadır.

Aktarmalı Taşımacılığının Önemi

Aktarmalı taşıma hizmetleri kapsamında aktarma yük taşımacılığı faydaları çok geniş bir alana sahip olmaktadır. Küçük kargo taşımacılığı ve büyük çaplı taşımacılık hizmetleri kapsamında çok kritik bir etkiye de sahip olduğu için çok önemlidir.

Burada yapılan aktarma yük taşımacılığı farklı özellikte olan ulaşım imkanlarının birbirleri ile tamamlanmasında etkili olmaktadır. Aktarmalı taşıma hizmetleri kapsamında karayolu, ,hava yolunun ve denizyolu ulaşımlarının birbirleri ile entegre edilmesi de şarttır.

Aktarmalı taşımacılık hizmetlerinde son moda teknolojik çözümlerin de ortaya çıkmasında son derece önemli bir etkiye sahip olmaktadır. Genelde aktarmalı taşımacılık hizmetleri daima talep gördüğü için bu bilgilerin ışığında ulusal ve uluslararası taşımacılık alanında da çok büyük öneme sahip olmaktadır. Aktarmalı taşıma hizmetlerinde karayolu ile aktarma yük taşımacılığı da çok geniş kapsamlı bir etkiye sahip olmaktadır.

Aktarmalı Taşımacılık Çeşitleri

Aktarmalı taşımacılığın pek çok farklı çeşidi bulunmaktadır. Aynı zamanda Oden Lojistik çok farklı yöntemler içeren taşımacılık çeşitleri birçok etkene bağlı olarak da değişiklik göstermektedir.

Bu kapsamda aktarmalı taşıma çeşitlerinin arasında tercih yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli konu da tercih edilecek olan yöntemin çok verimli olmasıdır. Bu nedenler de verimlilik; zaman, maliyet ve bakım hizmetleri şeklinde hesaplanmaktadır. Aktarmalı taşımacılık çeşitleri şu şekilde olmaktadır.

Havayolu Aktarma Taşımacılığı

Havayolu aktarma taşımacılığı; havayollarının büyük oranda gelişme gösterdiği ülkeler arasında yapılan uluslararası ticaretlerde seçim yapılan bir yöntem olmaktadır. Havayolu ile gönderilen mallar uygun olan uçaklara taşınıp, nakliyeleri gerçekleştirilmektedir.

Havayolu ile ulaşım, diğer ulaşım çeşitlerine bağlı olarak, daha kısa sürede tamamlandığından nakliye süreçlerini hızlandırmak isteyen şirketler havayolu aktarmalı taşımacılık çeşidini tercih etmektedir. Aynı zamanda Oden Lojistik taşımacılık hizmetlerinde havayolu taşımacılık türünün sahip olduğu maliyetler, diğer taşımacılık türlerine oranla daha maliyetli olmaktadır.

Karayolu Aktarma Taşımacılığı

Karayolu aktarma taşımacılığı çok yaygın bir şekilde seçilen aktarmalı taşımacılık türü olmaktadır. Karayolu taşımacılığı kapsamında kullanım sağlanan taşıtlar genelde de tır, kamyon ya da kamyonet gibi taşıt türleri olmaktadır.

Genel olarak taşıtların belirlenmesi hususunda mal ya da yüklerin cinsleri, ağırlıkları ve hacimleri de etkili olmaktadır. Bunun yanında Oden Lojistik hizmet kapsamında denizyolu, demiryolu veya havayolu ile aktarım yapılan mallar da varış noktasına yani, alıcı firmaya sevk edilirken karayolu taşımacılığı kullanılmaktadır.

Avrupa ülkeleri kapsamında yapılan transit taşımacılığı süreçlerinde de Pan Avrupa Koridoru olarak bilinen karayolu kullanılmaktadır. Genelde bu koridorun başka bir adresi de İstanbul da olmaktadır. Buna da Tem ağı denilmektedir.

Denizyolu Aktarma Taşımacılığı

Genel olarak denizyolu tercih edilerek yapılan, Oden Lojistik aktarma taşımacılık hizmetlerinde ağır ya da büyük yükler çok daha az maliyetli bir şekilde taşınmaktadır. Yük gemileri aracılığı ile taşıma yapılan malların pek çoğu da konteyner ile taşınmaktadır.

Az maliyetli olan bir seçenek olması nedeni ile çok yaygın tercih edilen, denizyolu aktarma taşımacılığı hizmetleri, denize kıyısı olan pek çok ülkenin limanlarında çok sık bir şekilde yapılmaktadır.

Demiryolu Aktarma Taşımacılığı

Aktarmalı demiryolu taşımacılığı, denizyolu taşımacılığına benzer şekilde düşük maliyetli bir taşıma yöntemi olmaktadır. Bu taşımacılık türünde malların hepsi yük vagonlarına bindirilip o şekilde taşınmaktadır.

Bu kapsamda demiryolu taşımacılık türü de çok fazla tercih edilen taşımacılık metotları arasındadır. Oden Lojistik hizmetleri ile size en uygun taşımacılık türünü tercih edebilirsiniz.

Aktarmalı Taşıma

Transit yük taşımacılığı yapılan ülkeler arasında bir ülkeden başka bir ülkeye taşıma yapılırken üçüncü bir ülkeden gelen eşya gümrüğe takılmadan geçirilmektedir. Genelde ülkemizde transit taşımacılık da çok fazla yapılan taşımacılık türlerinden biri olmaktadır. Bunun yanında aktarmalı taşımacılık daha geniş kapsamlı ve detaylı olmaktadır. Avantaları da;

  • Ülkeler arası mal ya da yük taşınmada gümrük işlemleri daha hızlı halledilir.
  • Aktarmalı taşımacılık yapılan işlemler gümrükten daha hızlı geçmektedir.
  • Mal ve yükler zamanında ulaşması gereken yere varmaktadır.
  • Zamandan ve maliyetten kar edilmektedir.
  • Mal ya da yükler en uygun şekilde paketlenmekte ve korunmaktadır.,
  • Aktarmalı taşımacılık, uluslararası alanda tüm yollarda en emniyetli taşıma araçları ile gerçekleştiğinden, çok güvenilir bir taşımacılık türü olmaktadır.

Oden Lojistik tüm bu avantajlar kapsamında hem güvenilir hem de kaliteli hizmetler sunmaktadır.

ÇÖZÜME HIZLI, KOLAY VE GÜVENİLİR YOLDAN ULAŞIN!
Bizden Teklif Almadan Karar Vermeyin!