Ürünün yada hizmetin farklı bir ülkeye satışının yapılmasına ihracat denilmektedir. Avrupa birliği ülkelerine ihracat yapmak istiyor ve “Avrupa ülkelerine ihracat nasıl yapılır?” diye soruyorsanız doğru yerdesiniz. Avrupa ülkelerine ihracat yaparken dikkat edilmesi gereken noktaları, gerekli belgeleri, yapılması gereken gümrük işlemleri gibi tüm ayrıntıları sizinle paylaşacağız. 

Tüm ihracat işlemlerinde uluslararası ticaret kuralları geçerli olmaktadır. İhracat yapmak isteyen kişi bu detayları mutlaka bilmelidir. Ya da tüm bu işlemleri firmalar adına gerçekleştiren Oden Lojistik gibi sektörde deneyimli ve müşteri memnuniyetinizi ön planda tutan, ticaretle ilgili prosedürlere hakim olan lojistik şirketlerinden destek alınmalıdır. Böylece herhangi bir sorunla karşılaşılması halinde önceden önlem alınabilmesi de mümkün olacaktır. Gelişen teknolojiyi takip eden Oden Lojistik, ihracat yapabilmeniz için sizi yönlendirmekte ve farklı yöntemler ortaya çıkartmaktadır. Aynı zamanda transfer süresinin kısalmasını sağlamakta ve şirketinizin daha emin adımlarla ilerlemesini amaçlamaktadır. 

İhracat Nasıl Yapılır?

Söz konusu ihracat yapmaksa, yurt dışına gerçekleştirecek olduğunuz transferin çeşidine ve tercih edilecek taşımacılık türüne göre de farklı evraklara ihtiyaç olmaktadır. Kişiler herhangi bir firma adı altında işlem yapabilecekleri gibi isterlerse vergi dairesinden vergi numarası alarak, T.C kimlik numaraları ile de ihracat yapabilirler. Bu doğrultuda bir gümrük müşavirine ve muhasebeciye yetki vermek yeterlidir. Böylelikle ihracat yapmak için ilk adımı atabilirsiniz. 

İhracat işlemlerini bireysel ya da şirket olarak gerçekleştirebilmek için ihracatçı birlikleri ile de bağlantılı olmak gerekmektedir. İhracatın yapılacağı ürün ya da hizmeti veren ihracatçı birliğine kayıt olmak bu anlamda çok önemlidir. Örnek verecek olursak, çay ihracatı yapmak isteyen bir kişinin Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği’ne üye olması gerekebilir. 

Özetleyecek olursak ihracat işlemlerinde kişinin izlemesi gereken yöntemlerin ihracat yapılan ülkeye, ihracatın şekline ya da ihraç edilecek ürüne göre değiştiğini söyleyebiliriz. 

İhracat yapılacağı zaman ihracatın hacmi ne kadar büyükse ithalatı şirket üzerinden yapmak da o kadar avantaj sağlayacaktır. Çünkü ihracat işlemlerini şirket üzerinden gerçekleştirmeniz halinde güvenilir ve olumlu bir izlenim oluşturmuş olacaksınız. Bu sayede yapmış veya yapacak olduğunuz ihracat işleminin devamlılığını da garantiye almış olacaksınız. Tabi ki ihracat işlemlerinizi bir şirkete bağlı olarak gerçekleştirmenin avantajı bu kadarla sınırlı kalmıyor. Bu konuda devlet destekleri ve bazı KDV indirimleri de size sunulmaktadır. Böylelikle gümrük idarelerince belirlenmiş olan gümrük vergisi gibi konularda da kar sağlamanız mümkün olabilir. 

İhracat yapılacağı ülkeye göre değişiklik gösterebilmektedir. Dolayısıyla yapılacak işlemler de farklılık gösterebilmektedir. Örneğin, Avrupa Birliği’nde yer alan ülkelerle yapılacak olan ihracatla, EFTA ülkelerine yapılacak olan ihracatta farklı prosedürler geçerli olabilmektedir. Peki Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelerle yapılacak ihracatta detaylar nedir, hep birlikte inceleyelim. 

Avrupa Birliği’ne Üye Ülkelere İhracat Yapmak

Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki Gümrük Birliğini, eş etkili tedbirlerin kaldırılığı, birliğin dışında kalan ülkelere yönelik gümrük tarifelerinin uygulandığı ekonomik bütünleşme modeli olarak tanımlayabiliriz. Söz konusu düzende, Gümrük Birliği ile sanayi ürünlerinin taraflar arasında serbest dolaşımı öngördüğünü söyleyebiliriz. 

Avrupa Birliği kaynaklı olan sanayi ürünlerinin ithalatı için Toplu Konut Fonu, eş etkili vergiler ve gümrük vergileri kaldırılmış bulunmaktadır. Üçüncü ülkelerden de sanayi ürünlerinin ithalatında topluluk tarafından Ortak Gümrük Tarifesi uygulanmaktadır. İşlenmiş tarım ürünleri Gümrük Birliği çerçevesinde bulunmaktadır. Tarım ürünleri ihracatında, topluluk sistemine uyumlu olan yapılandırılan mevzuatlar doğrultusunda tarım payı ve sanayi payı menşeii üçüncü ülkeler olarak ürünlerde uygulanmaktadır. 

Avrupa Birliği’ne yönelik gerçekleştirilen tarım ürünlerinin ihracatında düzenlenen bazı belgeler bulunmaktadır. Bunlardan biri EUR.1 belgesidir. EUR .1 belgesi tarım ürünleri ihracatında düzenlenmektedir. Bunun yanı sıra Avrupa Birliği ve Türkiye arasında, malların karşılıklı olarak birbirlerine tanınan tavizlerden yararlanabilmesi için A.TR Dolaşım Belgesi düzenlenmektedir. Bu belge sadece Türkiye’den Avrupa Birliği ülkelerine ya da Avrupa Birliği’nden Türkiye’ye gönderilen eşyalar için düzenlenmektedir. 

Söz konusu belgelerin hazırlanması için ürüne ait olan tüm detayların belirtilmesi mutlaka gereklidir. Taşınacak olan ürünlerin belgeleri de kendi içerisinde farklılıklar gösterebilmektedir. Örneğin, gümrüğe transfer edilen eşyaların transferi havayoluyla ya da denizyoluyla gerçekleşecekse bu kısımda taşınan ürünler için konşimento hazırlanmalıdır. Ama söz konusu taşımacılık karayolu ile yapılacaksa eğer konşimento hazırlanmaz, bunun yerine CMR belgesi gerekmektedir. Kısacası taşıma yapılacak olan ürüne göre en uygun evraklar hazırlanması son derece önemlidir. Taşımacılık evrakları lojistik şirketi tarafından hazırlanmaktadır. Belgelerinizi hazırlattıktan sonra gerek ürünle ilgili gerek firmanızla ilgili olarak tüm bilgilerin doğruluğunu mutlaka kontrol etmenizde fayda var. İhracat hizmetinde evraklarınızı direkt olarak hazırlayacak olan güvenilir ve işinde uzman şirketleri tercih ederseniz, işin sonucunda memnuniyetiniz de o doğrultuda yüksek olacaktır. Oden Lojistik size bu anlamda en iyi şekilde yardımcı olacaktır. 

İhracatının yapılacak olduğu ürünler gümrük işlemleri esnasında gümrük müşavirleri tarafından herhangi bir sorunla karşılanmaması için evraklarınızda yer alan belgelerin eksiksiz ve doğru olması önemlidir. Transferinin gerçekleştirileceği ürünler eğer paketliyse paket içeriğinden, paket adedine kadar, hatta paketlenmenin türüne her aşamasına hakim olmak ve belgede yer vermek önemlidir. Unutmamak gerekir ki, eksik ya da hatalı bilgilerin evraklarda yer alması evrakların yeniden düzenlenmesi gibi durumları ortaya çıkartabileceği için bu size transfer sürecinde de gecikme olarak geri dönecektir. Dolayısıyla ürünlerinizin transferi geç olacağından, müşteri memnuniyetsizliği gibi istenmeyen durumlarla karşı karşıya kalmanıza sebebiyet verebilmektedir. 

Yurt Dışına İhracat Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yurt dışına ihracat yapabilmek için bazı evraklara ihtiyacınız olduğunu belirttik. Tabi ki bunlar başlı başına ihracat yapmak için yeterli olmayacaktır. Hazırlayacak olduğunuz bu belgelere ek olarak bazı adımlar da atmanızda fayda var. Böylelikle ihracat işlemlerinizde başarılı olma şansınızı da arttırmış olacaksınız. İhracat uygulamalarında birçok yer planlı ve entegreli bir şekilde ilerlemelidir.  Lojistik sürecinin planlanmasının en iyi şekilde yapılması gerekmektedir. Aynı şekilde ithalatçıdan ihracatçıya kadar hem dağıtım hem de lojistik ağını profesyonel olarak planlamak gerekmektedir. Unutmamak lazım ki transfer edilecek olan eşyanın bütün aşamalarının en kusursuz halde planlanması sayesinde ürünün transfer süresinin de kısalmasını sağlayacaktır. Böylelikle hem şirketinizin ihracat kapasitesi artmış hem de çok kısa sürede daha iyi kazançlara ulaşılmış olacak. 

İhracat işlemlerinde profesyonel bir şirketten ihracat hizmeti almakta fayda var. Oden Lojistik’ten bu konuda hizmet alabilirsiniz. Ürünlerinizin firmadan çıktığı andan itibaren olan tüm lojistik sürecinizi biz sizin yerine en profesyonel şekilde yönetelim. Ürünlerinizi planladığınız zaman, planladığınız transfer noktalarına teslim etmek istiyorsanız deneyimli ekibimiz bu konuda size memnuniyetle yardımcı olacaktır. 

Oden Lojistik sayesinde başarılı bir lojistik ağı kurmak çok kolay. İstediğiniz tarihlerde, istediğiniz ürünlerin transferlerini yapmak bir o kadar basit. Ayrıca uluslararası boyutta da şirketinizi güvenilirliği artsın istiyorsanız şirketimiz bu konuda da size yardımcı olacaktır. Günümüz teknolojilerini kullanarak gerçekleştirdiğimiz ihracat hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Kısa sürede müşteri memnuniyetini arttırabileceğiniz hizmetlerimiz ile tanışmak için bir an önce ailemize katılabilirsiniz. İhracat konusunda hizmet almak istiyorsanız Oden Lojistik’le iletişime geçmeden kararınızı vermeyin.

ÇÖZÜME HIZLI, KOLAY VE GÜVENİLİR YOLDAN ULAŞIN!
Bizden Teklif Almadan Karar Vermeyin!