İhracat, bazı işletmeler açısından atılması zor bir adım gibi görünebilir. Fakat doğru adımlar atıldığı takdirde firmaların kârlılığını artırabilir, yeni pazarlar keşfetmesine olanak sunabilir ve uluslararası ticaret ortamında ciddi faydalar elde edebilir. İhracatın öneminin arttığı her geçen gün, firmalara profesyonel ihracat danışmanlığı hizmetlerimizden yararlanarak finansal hayallerinizi gerçeğe dönüştürebilirsiniz.

İhracat Nedir, Firmalar Açısından Neden Önemli?

Herhangi bir mal veya hizmetin farklı bir ülkeye döviz karşılığında satılmasına ihracat, bir diğer ifadeyle dışasatım denir. İhracat uluslararası piyasada faaliyet gösteren kişi, kurum veya bir ülke tarafından gerçekleştirilebilir. İthalat ile birlikte değerlendirildiğinde, ülkenin dış ticaret dengesini meydana getirir. İhracata konu olan mal veya hizmet, döviz kurları üzerinden fiyatlandırılır ve tüm dünya ile ortak bir fiyat politikasına sahip olur. 

İhracatın Uluslararası Pazarlardaki Önemi

Dünyanın önde gelen finans kurumlarından UK Trade and Investment (UKTI)’nın yapmış olduğu bir araştırmaya göre; ihracat yapan işletmelerin hayatta kalma olasılıkları %11 daha fazladır. Bunun sebepleri ele alındığında, yalnızca bir ülke pazarında faaliyet gösteren firmaların dar ve dengesiz bir ekonomi içerisinde yer aldığını; buna karşın uluslararası rekabet piyasasında daha stabil bir istikrar elde edildiği görülecektir. 

Satışları ülkede gerçekleşen ekonomik durum ile ilgili artan veya azalan bir firma yerine; çok daha net ve daha sabit fiyatlandırmalarla sektörde yer alan firmaların daha avantajlı olduğu söylenebilir. Bu da ancak ihracat ile mümkün olabilmektedir. Fakat firmalar açısından durum bu kadar kolay değil. Çünkü ihracat ayrı bir uzmanlık alanıdır. Bu noktada uzman ihracat danışmanı ve profesyonel bir ekip ile hizmet veren Oden Lojistik’in hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

İhracat Danışmanlık Hizmetinin Avantajları

İhracat söz konusu olduğunda, yeni pazarların tespiti, bu pazarlardaki yasalar ve lojistik gibi birçok parametre ortaya çıkıyor. Bu da firmaların, vakitlerin büyük bir bölümünü ihracata ayırmalarına neden oluyor. Aynı zamanda deneyim ve yetkinlik isteyen bir iş kolu olduğundan, bu işin içinde yer alan firmaların desteği ve danışmanlığı önemli hale geliyor. İhracat danışmanlık şirketleri, hedef pazarlarda var olabilmeniz ve gelişme gösterebilmeniz için yol gösterici önemli bir kaynaktır. 

Herhangi bir sektörde faaliyet gösteren herhangi bir firmanın ihracatta başarılı olabilmesi için dış ticaret danışmanlık firmaları önemli bir rol oynar. Bu konuda uzman bir ekibe ve gelişmiş lojistik ağına sahip Oden Lojistik’i tercih edebilirsiniz.

Küresel Lojistik Ağı

Küresel nakliye, lojistik, depolama ve diğer transit odaklı ihtiyaçları olan bir mal alıcısı veya satıcısıysanız, sürekliliği nasıl sağlayacağını ve gereksinimleri nasıl karşılayacağını bilen bir ithalat ve ihracat danışmanı firması, gerektiğinde atmanız gereken her adımda size rehberlik edebilir. Yurt dışı pazarlarda mal taşınması ve her türlü lojistik hizmetleri sunan Oden Lojistik ile önemli bir fark yaratabilirsiniz. 

Stratejik Planlama

Bir uluslararasılaştırma projesinin strateji aşamasında sizi destekleyecek harici bir uzman ortağa sahip olmak, pazar dinamiklerini anlamanıza ve mantığınızdaki boşlukları gidermenize gerçekten yardımcı olabilir. Genişleme sürecinin bu planlama kısmı, ihracat yapmak isteyen şirketler tarafından genellikle göz ardı edilir, ancak bu başarının temel taşıdır. Bir danışman, stratejiniz üzerinde yalnızca fazladan bir çift göz sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda pazarın getirdiği yaygın tuzaklardan kaçınarak planlamanıza ve yürütmenize yardımcı olacaktır.

Maliyet ve Zamandan Tasarruf

İşletmeler için maliyet ve zaman, en önemli iki kaynaktır. Gerçekten akıllıca ve planlı harcamalarla, yatırımlarını kazanca dönüştürmek için ihracat danışmanlık firması etkin bir rol oynayabilir. Farklı ihracat türleri konusunda yetkinliğe sahip uzman bir ticaret ekibiyle, pazar araştırmasından ihracat yasalarına, gümrük işlemlerinden denetim işlemlerine kadar hemen her konuda destek alabilirsiniz.

Gümrük Uyumluluğu

Tüm ihracat işlemlerinde gümrük uyumluluğu, firmalar açısından son derece zor ve karmaşık olabilir. İzin ve lisanslama veya uygunluk evrakları gibi çeşitli mesleki ve deneyim gerektiren yönergeler hakkında ihracat danışmanlık firmamızın desteklerinden yararlanabilirsiniz.

Daha Verimli Bir İş Modeli

İthalat ihracat şirketleri ile yürüttüğünüz organizasyonlar çok daha verimli olabilir. Hızlı depolama çözümleri, güvenli lojistik hizmetleri ve dahası için işletmelere yol gösteren Oden Lojistik ile uluslararası piyasada yer alabilirsiniz.

İhracat başta olmak üzere çeşitli danışmanlık kollarında faaliyet gösteren çok disiplinli bir danışmanlık kuruluşu olan Oden Lojistik olarak ilgili sektörlerdeki tecrübemizin bize iş odaklı bir yaklaşım kazandırdığını söyleyebiliriz. Farklı sektörlerde ve endüstrilerdeki dış ticaret politikaları ve gümrük prosedürleri ile ilgili konulardaki uzmanlığımızı, çalıştığımız firmaların gelişmesi için paylaşıyor; yenilikçi ve hızlı çözümler sunuyoruz. 

Pazar Araştırması

Pazar öncesi giriş araştırmasını, bu ayrıntılı bilgiyi nerede arayacağını bilen bir ortağa dış kaynak sağlamak çok değerli olabilir. Yeni bir pazara dahil olduğunuzda, göz önünde bulundurulması gereken çok çeşitli kriterler vardır. Pazar hakkında bilgisi olan uzman bir ihracat danışmanlık şirketi; hem faaliyet göstermeyi düşündüğünüz pazar ile ilgili araştırma yapacak, hem de işletmenize özel farklı stratejiler planlayabilecektir. 

Risk Yönetimi

Birçok şirket için danışmanlarla çalışmanın en önemli nedeni risk yönetimi olabilir. İhracat finansmanları, döviz kuru yönetimi ve tabii ki ödeme alma gibi konular bu parametreye dahil edilebilir. Yapacağınız ihracat işlemlerinde firmanızın ne gibi durumlarla karşılaşabileceği, ne gibi önlemler alabileceği ve ne gibi maliyetlere konu olabileceği; ihracat danışmanlık hizmetlerinin bir kapsamıdır.

İhracat Danışmanlık Hizmetine Kimler İhtiyaç Duyar?

Danışmanlık hizmetlerimiz uluslararası ticaret ve gümrük uygulamaları ile ilgilidir. Gümrük mevzuatı araştırmaları, satın alma desteği, ithalat-ihracat süreçlerinin yönetimi, pazar araştırması, dış ticaret eğitimleri, firmaların ihracat ve pazarlama faaliyetlerine yönelik operasyonel destek ve pazarlama faaliyetleri gibi mevzuatlara uyum konusunda geniş bir yelpazede ithalat amaçlı danışmanlık hizmetleri verilmektedir. 

Gümrük ve dış ticaret mevzuatı konusunda danışmanlık vermenin yanı sıra devam eden süreçlerde ortaya çıkabilecek sorunlara çözüm bulunmasına yönelik hizmetler de sunmaktayız. Karlı büyüme için ihracat stratejinizi planlamanıza ve uygulamanıza yardımcı oluyoruz.

ÇÖZÜME HIZLI, KOLAY VE GÜVENİLİR YOLDAN ULAŞIN!
Bizden Teklif Almadan Karar Vermeyin!