Ağır yük taşımacılığında güvenilir hizmet

Lowbed taşımacılığı, ağır yük taşımacılığı olarak da bilinen ve ağır tonajlı yüklerin taşınması için özel olarak tasarlanan bir lojistik hizmet türü olarak karşınıza çıkar. Bu tür taşımacılıklar genel olarak kamyon ve tırlarla taşınamayacak kadar ağır ve büyük boyutlu yüklerin taşınmasını kapsayan bir sisteme sahiptir. Ağır yük taşımacılığında, genellikle özel bir şekilde tasarlanan yük taşıma araçları ve ekipmanlar kullanılır.

Ağır yük taşımacılığı, yurtdışı ve yurtiçi taşımacılık şeklinde aktif bir şekilde kullanılabilir. Söz konusu olan ağır yükler genel olarak endüstriyel tesislerden fabrikalara, limanlardan depolara kadar farklı noktalara taşımak amacıyla tercih edilir. Ağır yük taşımacılığı, her zaman profesyonel ekipler tarafından yürütülmesi gereken standart dışında bir taşıma yöntemidir.  Bazı yüksek risklerin olduğu bu taşımacılık yönteminde, ekipmanların doğru şekilde kullanılması ve yükün en güvenilir şekilde taşınması son derece önemlidir. Bundan kaynaklı lowbed taşımacılığı hizmeti, bu konuda gerekli hizmeti en doğru şekilde veren firmalar sayesinde, deneyimli uzman bir kadro tarafından yürütülür.

Ağır Yük Taşımacılığında Neler Taşınır?

Ağır yük taşımacılığının temel görevi, genel olarak standart dışı ya da gabari yükleri bir yerden farklı bir yere taşımaktır. Bu yükler arasında büyük ekipmanlar, iş makineleri, fabrika parçaları ve diğer ağır nesneler vardır. Ağır yük taşımacılığında taşınabilecek olan şeyler arasında kazıcılar, büyük yükleyiciler, ekskavatörler, dozerler ve diğer büyük ekipmanlar bulunur. Bu tür yüklerin taşınma işlemi genellikle uygun düzenlemeler ve özel ekipmanlar kullanılarak gerçekleştirilir. Ağır yük taşımacılığında taşınabilen ekipmanlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Jeneratör nakliyesi,
 • Köprü kiriş,
 • Çelik kafes konstrüksiyonlar,
 • İş makineleri,
 • Gemi motoru,
 • Boru hatları,
 • Santral,
 • Fabrika taşımaları,
 • Döküm üniteleri,
 • Rüzgar tribünleri,
 • Tekne ve yelkenliler.

Yola çıkmadan önce, taşınması hedeflenen yüklerin analizinin yapılması şarttır. Analiz sonarında, yük için taşıma şartları belirlenir. Sonrasında navlun iş makineleri ile yükler araca taşınır. Analiz sonucunda, navlun ulaşması gereken konuma göre belli edilen güzergâh doğrultusunda taşınmaya başlanır. Bu noktada ekibin profesyonel olması yol konusunda çok önemlidir. Uluslararası yol kurallarını bilmesi ve tüm işlemleri buna göre şekillendirmesi gerekir. Aynı zamanda aracın gümrükte takılmaması ve sigortasının yapılması tercih edilen lojistik firmasının profesyonelliğini gösterir.

Ağır yük taşımacılığı yapan firmalar, genel olarak ağır yüklerin güvenilir ve sorunsuz bir şekilde taşınabilmesi için özel ekipmanlar ve uzman personeller kullanılır. Bu tip taşıma yöntemlerinde genel olarak dikkatli bir planlama ve düzenleme gereklidir. Çünkü ağır yüklerin taşınma işlemi sırasında çevresel etkiler ve güvenlik konuları çok önemli bir rol oynar.

Bununla beraber ağır yük taşımacılığı yapan firmalar özel izin ve belgelere ihtiyacı vardır. Bu nedenle yasal ve düzenleyici olan sorumluluklar mutlaka dikkate alınmalıdır. Bu gibi bir taşımacılık, çoğunluk olarak büyük ölçekli inşaat projeleri, enerji, endüstrisi ve fabrika taşınmaları gibi sektörlerde aktif bir şekilde kullanılır. Ağır yük taşımacılığının bu anlamda öne çıkan özellikleri, uzmanlık ve güvenlik gerektiren bir hizmet olmasıdır. Bu yüzden bu tür taşımacılık yöntemlerinden hizmet almadan önce, güvenilir ve dikkatli bir çalışma prensibi olan firmalara yönelmekte fayda vardır.

Lowbed Taşımacılığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ağır yük taşımacılığında dikkat edilmesi gereken en önemli unsur her zaman için uygun bir araç seçimi yapmaktır. Özellikle ağır yük taşımacılığı için uygun olan araçlara yönelmek gerekir. Lowbed, düşük bir platforma sahip olurken, yükün ağırlığına göre daha güvenli bir seçenek olarak karşınıza çıkar. Ağır nakliye işlemleri söz konusu olduğunda taşınacak olan yükün boyutu, ağırlığı ve özel gereksinimleri dikkate alınarak en uygun taşıma aracının seçilmesi gerekir. Yükün taşınması sırasında güvenli şekilde araca sabitlendiğinden emin olunmalı ve sonrasında rota planlaması yapılmalıdır. Bu yüzden ağır yük taşımacılığı yapan firmaların, her zaman doğru araç seçimi ve taşıma süreci için özenli bir planlama yapması gerekir.

Ağır Yük Taşımacılığı Nasıl Yapılır?

Ağır yük taşımacılığı, lojistik firmaların tarafından gerçekleştirilen ve karmaşık olarak nitelendirilen bir süreci kapsar. Bu süreç içerisinde lojistik, taşımacılık ve lojistik planlaması hakkında önemli bir rol oynar. Lojistik ve taşımacılık, yüklerin güvenli ve zamanında bir şekilde belirtilen adrese ulaştırılmasını sağlayan adımları içerir. Bu süreç için gerekli risk değerlendirmeleri yapılır ve yüklerin en güvenli şekilde yüklenmesi ve zincirlenmesi sağlanır. Uygulamalar başlamadan önce, doğru bir planlama yapılır. Olası yaralanmaların ve sorunların önüne geçmek için daha önceden hazırlık yapmak oldukça önemlidir.

Sonraki aşamada ise artık nakliye süreci başlar. Ağır yük taşımacılığında önemli olan bir diğer konu ise yasal standartlara ve düzenlemelere uygun şekilde organize edilmesidir. Yüklerin sahip olduğu ölçüler, ağırlığı, taşınacağı rota bu düzenlemeler kapsamında belirlenir. Lojistik ve taşımacılık firmalarının bu süreci başarılı ve sorunsuz bir şekilde yönetmeleri, hem iş güvenliği hem de müşteri memnuniyeti açısından büyük bir önem arz eder. Bu nedenle ağır yük taşıma operasyonlarında lojistik firmalarının düzenli ve dikkatli hareket etmeleri gerekir.

Ağır yük taşımacılığı; teknik olarak bakıldığında tırlarla ve kamyonlarla taşınamayacak ağırlıktaki yüklerin yurt içinde ya da yurtdışında taşınmasıdır. Profesyonel bir ekiple yürütülmesi gereken bu süreç, aynı zamanda mühendislik bilgisi gerektirir. Yükün en kısa süre içerisinde güvenilir bir şekilde taşınması işlemi, sadece ağır yük taşımacılığı konusunda uzman olan kişiler tarafından gerçekleştirilebilir. Ağır yük taşımacılığında uluslararası platformlarda lowbed taşımacılığı ismi verilir. Bu lowbed ismi, taşımacılık şekli için özel olarak tasarlanan yarı römorklara denilmiştir. Uzunlukları sebebiyle bu araçlara halk arasında ‘’yol treni’’ ismi de verilir.

Ağır yük taşımacılığının, küçük ölçekli nakliye firmaları tarafından yapılması mümkün değildir. Uluslararası ve yurtiçi karayolu taşıma yönetmeliğine göre standartlarında dışında, normal kamyonlar aracılığı ile taşınamayacak büyüklükte ya da tonda olan yüklerin taşınması için özel olarak römorklar tasarlanmıştır. Belli bir ağırlığın üzerinde olan yüklerin taşınması sırasında yollar zarar görebildiği için bu araçlara tercih edilir. Bu ağır yükler taşınırken, araç çok yavaş ilerlemek zorunda olduğu için özel bir taşımaya ihtiyaç duyulur. Lowbedler bu anlamda dengeyi sağlarken, diğer yandan dengeyi sağlama konusunda etkilidir.

Ağır yük taşımacılığında taşınan yüklerin ağırlığı, karayollarında 150 tonla sınırlandırılmıştır. Karayolunda taşınması mümkün olmayacak ağırlıkta olan yükler için ise denizyolu kullanılır. Ağır yük taşımacılığında kullanılmak üzere özel olarak üretilen gemiler vardır.

Lowbed Taşımacılığı Oden Lojistik Güvencesinde

Lojistik, dış ticarette yüklerin taşınmasını organize eden çok önemli bir sektördür. Yükün bir yerden bir yere taşınması sırasında, her aşamayı organize eden lojistik firmasının kalite odaklı hizmet vermesi gerekir. Oden Lojistik, bu anlamda üst düzey kalite standartlarında hizmet anlayışı ile beklentileri karşılayan, istek ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda lojistik zincirinde karşınıza çıkan sorunlara akılcı çözüm önerileri sunan profesyonel bir firmadır. Uzun yıllara dayanan bu çalışma tecrübesinden yola çıkarak, ağır yük taşımacılığında güvenilir hizmeti deneyimlemek Oden Lojistik ile artık çok daha kolaydır.  Sizde bu hizmet anlayışı ile dış ticarette rakiplerinizden bir adım öne çıkmak için web sitemizde yer alan iletişim numaralarını kullanarak hemen bize ulaşabilirsiniz. Lojistik sektöründen nitelikli hizmetin adresi Oden Lojistik.

ÇÖZÜME HIZLI, KOLAY VE GÜVENİLİR YOLDAN ULAŞIN!
Bizden Teklif Almadan Karar Vermeyin!