Güvenli ve Hızlı Denizyolu Tehlikeli Madde Taşımacılığı

Teknolojiyle beraber her geçen gün gelişmeye devam eden denizyolu taşımacılığı, denizyolu tehlikeli madde taşımacılığının ne olduğuna dair soru işaretlerine neden olan önemli bir faktör haline gelmiştir. Buna bağlı olarak uluslararası alanda yapılan çok büyük sevkiyatlar ile denizyolu taşımacılığının hacmi her geçen yıl büyüyerek gelişimini sürdürmüştür.

Tehlikeli madde taşımacılığı, genel olarak sanayi alanlarına kullanımına ihtiyaç duyulan ürünleri içerisine alır. Sanayi dışında alanlar için bu gibi tehlikeli maddelerin taşınması, kurallara uygun olarak ülkemizde de çok fazla kullanılan bir taşıma şekli olarak karşınıza çıkar. Tehlikeli maddelerin en güvenilir taşıma yöntemlerinden biri denizyolu konteyner taşımacılığıdır. Güvenli ve sağlam konteynerler kullanılarak, miktarı az olsa bile fazla sayı ve çeşitte madde taşınması mümkündür. Çok fazla tercih edilen bir taşıma yöntemi olmasından kaynaklı, limanlarda alınan önlemler oldukça fazladır.

Eğer tehlikeli madde taşımacılığının yapılması hedeflenen nokta, denizaşırı bir konumda yer alıyorsa ya da daha hızlı bir teslimat gerekliliği varsa denizyolu taşımacılığı tercih edilir. Denizyolu taşımacılığı üzerinden yapılan tehlikeli madde lojistiği, özellikle de limanlardan yüklenen tehlikeli maddelerin tanker gibi deniz araçları kullanılarak taşınması anlamına gelir. Denizyolu aracılığı ile tehlikeli madde taşımacılığı kapsamında, dikkat edilmesi gereken kriterler son derece katı olduğundan dolayı bu süreç dikkatle yürütülmelidir. Ayrıca tüm gerekli prosedürlerin göz önünde bulundurulması ve kurallara uygun şekilde taşıma işleminin gerçekleştirilmesi gerekir.

Denizyolu ile Tehlikeli Madde Taşımacılığı Avantajları

Denize kıyısı bulunan ülkelere suyolu aracılığı ile yapılan, ürünlerin daha sağlam, güvenli ve belli teslimat süresi içerisinde ulaşmasını sağlayan sevkiyat yöntemine denizyolu taşımacılığı denir. Limanlar arası ürün taşımacılığı ile ön plana çıkan bu sevkiyat yöntemi, özellikle tehlikeli maddelerin taşınması gerektiği durumlarda güvenilir olmasından dolayı sıklıkla tercih edilir. Daha önceden planlanan rotalar sayesinde, ortaya çıkabilecek olan aksaklıkların önüne geçerek sorunsuz bir taşıma işlemi gerçekleştirilmiş olur.

Denizyolu taşımacılığı tehlikeli maddeleri taşıma konusunda en güvenilir yöntem olmanın yanı sıra, sahip olduğu farklı avantajlardan dolayı global ticaretin çok önemli bir kısmını oluşturur. Buna bağlı olarak denizyolu tehlikeli madde taşımacılığı ile sağlanan avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Uygun maliyetli daha hızlı bir taşıma avantajı,
  • Çevreci sevkiyat avantajı,
  • Güvenli ve sorunsuz bir taşıma deneyimi,
  • Büyük hacimli, tehlikeli olarak nitelendirilebilir olan maddelerin sorunsuz taşınabilmesi.

Günümüzde bilinen ve en eski taşıma yöntemlerinin başında gelen denizyolu taşımacılığı, sorunsuz ürün ve tehlikeli madde taşıma anlamında çok büyük bir avantaj sağlar. Ürünlerin güvenli rotalar sayesinde, daha önceden belirlenen limana varmasını sağlar. Bu sayede olumsuz olan olaylarla karşılaşma ve tehlikeli maddelerden kaynaklı bir sorunla karşı karşıya kalma olasılığı son derece düşüktür. Bu güvenilir taşıma yöntemi sayesinde konteynerler, genel kargo yükleri ve tehlikeli maddeler sorunsuz bir şekilde taşınma imkânı bulur.

Küreselleşme sonrası denizyolu taşımacılığının önemi ve kullanım hacmi her geçen gün artmaya devam eder. Taşınan yükler içerisinde sanayinin ihtiyacı olan ve birbirinden farklı alanlarda kullanımı olan tehlikeli yüklerde vardır. Günümüzün en modern taşıma şekli olarak nitelendirilen konteyner taşımacılığı, özellikleri nedeniyle az miktarlarda ancak çok sayıda tehlikeli yüklerin taşınması konusunda kolaylık sunar. Bundan dolayı tehlikeli yüklerin limanlarda sebep olabileceği kazalar konusunda güvenli operasyonların yürütülebilmesi çok önemli bir hale gelmiştir. Bununla beraber konteyner terminallerinde aktif bir şekilde çalışan personelin ve terminal yönetimlerinin güvenlikle alakalı olan kültüre sahip olmaları ve bu kültürün yönetim uygulamalarındaki etkisi her geçen gün önem kazanmaktadır.

Deniz taşımacılığı söz konusu olduğunda, taşınacak tehlikeli maddenin özelliklerine ve yaratabileceği tehlikelere göre bir seçim yapılır. Tehlikeli olan yükün dökme ya da paketlenmiş olması da gemi türünü belirleme konusunda önemli bir rol oynar. Bu noktada kullanılabilecek araçlar kuru yük gemileri, petrol tankerleri, konteyner gemileri, kimyasal tankerler, LPG tankerleri olarak ifade edilebilir.

Denizyolu aracılığı ile tehlikeli madde taşınması konusunda dikkate alınması gereken en önemli etken; güvenlik, sağlık ve çevrenin etkili şekilde korunmasıdır. Geçmiş zamanlarda yaşanan birçok tanker kazası ya da buna benzer kazalar, doğal hayatta ve çevrede çok ciddi zararlara neden olmuştur. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda, denizyolu taşımacılıkta tehlikeli maddeler yüklü olan geminin hangi bölümünde bulunmalı konusu da dikkat gerektirir. Buna bağlı olarak geminin sıcak makine dairesinden ya da geminin yakıt tankından etkilenme olasılığı her zaman dikkate alınmalıdır.

Tehlikeli Madde Taşımacılığı Uygunluk Belgesi

Deniz yolu ile tehlikeli maddelerin taşınabilmesi için, profesyonel bir lojistik firması ile işbirliği içerisinde çalışmak çok önemlidir. Gerekli uluslararası izin belgesine sahip olan firmalar, her türlü tehlikeli maddeyi bu izin sonrası sorunsuz bir şekilde taşıyabilir. Denizyolu tehlikeli madde taşımacılığı işe taşınabilecek maddeler şu şekilde sıralanabilir:

  • Petrol ve petrol ürünleri,
  • Radyoaktif maddeler,
  • Atıklar,
  • Petrol ve petrol ürünleri,
  • Çevre için tehlikeli sayılabilen her ürün.

Tehlikeli maddeleri güvenilir bir şekilde taşınabilmesi için ambalajlanmaları ve yerleştirme işlemlerinin son derece dikkatli bir şekilde yapılması gerekir. Tehlikeli maddelerin taşınması için gerekli olan belgeye ise Uygunluk Belgesi ismi verilir. Taşıma işlemini gerçekleştirecek her firma, bulunduğu liman için bir güvenlik planı hazır bulundurmak zorundadır. Ayrıca söz konusu taşımayı gerçekleştirmek üzere hazır bulunan liman personelinden taşıma personeline kadar, her çalışanın bu konuda gerekli eğitimleri almış olması gerekir.

Denizyoluyla taşınacak olan tehlikeli maddeler için, her firmanın bir Uygunluk Belgesi temin etmesi ve bu konuda izin alması gerekir. Ayrıca taşınacak olan maddeler ve nasıl taşınacakları, belirlenen yönetmelik dolayısıyla kamuya açık bir şekilde yayınlanmak zorundadır. Kamunun erişebileceği şekilde hazırlanan bu belgeye ise Tehlikeli Madde Rehberi ismi verilmiştir. Taşıma işlemiyle alakalı tüm detayları içerirken, bu maddeleri taşırken nasıl önlemler alınması gerektiği bu şekilde kamuyla paylaşılır. Gemi personeli, taşıma yapılacak olan ürünlerin ne gibi riskler taşıdığına ve ne gibi önlemler alması gerektiğine dair eğitimi öncesinde almak zorundadır.

Birçok açıdan çeşitli avantajlar sunan denizyolu taşımacılığı, çevre kirliliğini en aza indirmek açısından da en çok tercih edilen sevkiyat yöntemlerinden biri olarak bilinir. Bu konuda her zaman çevre dostu bir yaklaşım benimseyen firmalarla çalışmak, denizyolu tehlikeli madde taşımacılığının sorunsuz ve güvenli şekilde gerçekleştirilmesini sağlar.

Tehlikeli Madde Taşımacılığında Oden Lojistik Kalitesi

Tehlikeli maddelerin deniz yolu aracılığı ile taşınması, bazı prosedürleri yerine getirmeyi mecbur kılar. Bu gereklilikleri yerine getirmeyen firmaların, denizyolu sevkiyat yöntemini kullanması mümkün değildir. Oden Lojistik, denizyolu aracılığı ile tehlikeli madde taşımacılığında üst düzey güvenlikli sistemlerle sorunsuz bir transfer deneyimi yaşamanızı sağlar. Uzun yıllara dayanan çalışma tecrübesi ile yola çıkarak, lojistik sektöründe rakiplerinizden hep bir adım öne çıkmasını sağlayan akılcı çözümlerle Oden Lojistik kalite, güven ve hızlı teslimat organizasyonunu gerçekleştirir. Uzun yıllara dayanan bu çalışma tecrübesini deneyimlemek ve Oden Lojistik ile lojistik zincirinde karşınıza çıkma ihtimali olan sorunlara çözüm odaklı bir yaklaşım geliştiren kaliteyi fark etmek için, web sitemizde yer alan iletişim numaralarını kullanarak hemen bize ulaşabilirsiniz. Lojistik denildiğinde güvenin ve kalitenin bilinen tek adresi: Oden Lojistik.

ÇÖZÜME HIZLI, KOLAY VE GÜVENİLİR YOLDAN ULAŞIN!
Bizden Teklif Almadan Karar Vermeyin!