Proje Taşımacılığı

Proje nakliyesi veya proje lojistiği olarak da bilinen proje taşımacılığı; kara, deniz veya hava yoluyla hareket edebilen büyük, karmaşık ve yüksek değerli ekipman parçalarının taşınması sürecidir. Bu süreç, vinçler, kamyonlar, demiryolu, uçaklar ve gemiler yardımıyla tekli veya çoklu sevkiyatları içerebilir. Ayrıca, proje taşımacılığı süreçlerinde belirli bir zaman çerçevesine sadık kalınmalı, sürecin gecikmesine neden olabilecek tüm faktörler önceden planlanıp, önlenmelidir. Bu da gönderileri, tüm lojistik endüstrisindeki en karmaşık ve en ayrıntılı projelerden birisi haline getirir. 

Proje Taşımacılığı Nedir?

Proje taşımacılığı, belirli bir proje için tasarlanan ulusal-küresel nakliye veya büyük, hacimli, ağır, gabari dışı yük ve yüksek değerli ekipman ve parçaları ifade eder. Proje lojistiği veya proje kargosu olarak da isimlendirilen bu hizmet, teslimattan sonra sevkiyat ve yeniden montaj amacıyla sökülmesi gereken farklı bileşenlerin sevkiyatlarını da içerir. 

Oden Lojistik, yılların verdiği taşımacılık deneyimi, geniş ulaşım ağı ve ulaşım çeşitliliği ile ulusal ve uluslararası düzeyde, yüklerin taşınmasında proje taşımacılığına ilişkin hizmet vermektedir.

Proje Taşımacılığı Nasıl Yapılır?

Proje kargoları uluslararası taşımacılık olarak veya tek bir lokasyondan temin edilebilir. Bu tür kargolar çoğunlukla mühendislik, rüzgar enerjisi, madencilik ve inşaat sektörlerinde tercih edilir. Bu kargo türünün güvenli ve emniyetli bir şekilde taşınması ve aynı zamanda belirlenen bütçe limitleri ve termin sınırları içinde kalınması için detaylı bir mühendislik prosedürüne ihtiyaç vardır.

Belirli bir süre boyunca A konumundan B konumuna veya çeşitli konumlara transit geçişte tek veya birkaç farklı araç kullanılabilir. Bu tür proje taşımacılık kargolarının taşınması sırasında, her ayrıntıyı hesaba katmanızı gerektirir.

Bu nedenle, verimli operasyonlar için bir ön planlama süreci hayati önem taşımaktadır. Bu kadar karmaşık kargo operasyonlarında Oden Lojistik ile verimliliği yakalayın, riskleri ortadan kaldırın ve maliyetleri azaltın.

Bu tür kargolar özel taşıma modlarına ihtiyaç duyar, bu nedenle “ Proje Kargo ” veya “ Ağır Yük Kargo” olarak adlandırılır. Güvenlik gerekliliklerini yerine getirmek ve operasyonlar sırasında verimlilik sağlamak için benzersiz tasarımların bulunduğu bu taşıma sistemine talep her geçen gün artmaktadır. 

Farklı türde kargolar, farklı tür yol ve iklim şartlarında taşınırlar. Bu nedenle güvenli operasyonları sağlamak için titiz bir çalışma yapılmalıdır. Kargo varış noktasına giden yollar düz olmadığında, düz yataklı kamyonlar bu tür uygulamalarda yardımcı olmaz. Açık kasa kamyon kullanılacak olsa bile, ne kadar sürecek?

Bu tür faktörler göz önünde bulundurularak özel bir ulaşım aracı devreye alınmalıdır. Özellikle mal, teslim alınacak noktadan çıkmadan önce üzerinde durulması gereken bazı hususlar vardır.

  • Hedefe giden yolun etüdü yapılır. 
  • Genişliklerini ve yol boyunca köprü gibi yapıların varlığı kontrol edilir. 
  • Proje taşımacılığı kapsamında genel olarak elektrik direklerinin konumu değiştirilerek yolun genişletilip genişletilmeyeceğine veya başka bir uygulamanın gerekli olup olmadığına karar verilir.
  • Bu nedenle proje taşımalarında yol araştırması kritik bir rol oynar. Tüm planlama yapıldıktan sonra, gidilecek rotaya göre devlet ve diğer resmi makamlar tarafından ihtiyaçları doğrultusunda gerekli yol izinleri alınır. 

Proje taşımacılığı hizmetleriyle, müşterilerinin tüm projelerini kapsamlı, detaylı ve titiz bir şekilde gerçekleştiren Oden Lojistik ile zamanı verimli kullanmanın ve güvenliğin keyfini çıkarabilirsiniz.

Proje Taşımacılığında Kontrol Edilmesi Gerekenler

Proje kargoları alışılagelmiş kargo türleri gibi değildir. Bireysel ulaşım planlamasına ihtiyaç duyar. Bu kargo tiplerinde standardizasyon yoktur ve bu nedenle her kargo ayrı bir vaka olarak ele alınmalıdır, bu nedenle özel bir çözüm planlamasına ihtiyaç vardır.

Çoğu durumda, kargo çok büyüktür ve çeşitli tarife hizmetlerine bölünemez. Nakliye bir noktadan diğerine yapılmalı ve daha sonra kurulum için istenilen yere götürülmelidir. Proje yükünün imalatı ve inşası için geçen süreler göz önüne alındığında bunun için bir planın yapılması her şeyden önemlidir.

İdeal olarak taşımacılık hizmeti nakliye süreci, özellikle ağır yüklerin, ağır havaleli hacimli yüklerin ve taşınacak ekipmanın değerinin artırılmasını ve amacının karşılanmasını sağlamada çok önemlidir. Aksi takdirde istenilen yere uygun şartlarda ulaşamazsa hiçbir işe yaramaz. Bu nedenle, kargonun alınacağı yolu ve süreç boyunca nasıl ele alınacağını içeren her şeyin kapsamlı bir şekilde kontrol edilmesi önemlidir.

Proje Yükünün Elleçlenmesi 

Proje yükünün elleçlenmesi, taşımacılık sektöründe uzmanlaşmış şirketlerin hizmetlerinin uygulanması gereken zorlu ve karmaşık bir prosedürdür. 

Her taşıma prosedürü için dahil edilmesi gereken proje kargosunun belirli kilit üyeleri vardır. Projeye atanan mürettebatın bir kısmı, yürütmeleri gereken belirli görevlere sahiptir.

Kargonun yüklenmesinden sorumlu zabit, prosedürden sorumlu olup, gerçek durumu kapsamlı bir şekilde kontrol etmeli ve gözden geçirmelidir. Ek olarak, vinç operatörlerinin ve balast sistemini çalıştıran kişinin durumu işletmesi ve yönetmesi beklenmektedir. Kargoya ve taşıma platformuna zarar vermemek amacıyla yükleme işlemi için çok fazla hazırlık yapılmalıdır.

Proje taşımacılığı, nakliye için güvenli bir şekilde emniyete alınmalıdır. Proje kargo taşımacılığında dikkat edilmesi gereken çok önemli bir husus, yükleme prosedürü sırasında güvenlik ve iş akışının sağlanmasıdır. Araç, can, kargo kaybına ve hatta ciddi çevresel tehlikelere neden olan ölümleri önlemek için kargo iyi bir şekilde emniyete alınmalıdır. 

Proje kargoları karmaşık ve maliyetlidir ve bu da bir depodan kolayca alınamayacakları anlamına gelir. Bir ağır yük kargosu çoğu durumda üretimi uzun zaman alan özelleştirilmiş bir sipariştir. Yapmaları aylar hatta yıllar alabilir. Herhangi bir küçük hasar, ilgili tüm taraflar için ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle ekip çalışması çok önemlidir. Taşıma işleminde kritik durumları iyi ve hızlı bir şekilde ele almak için esnek ve yüksek motivasyona sahip, iyi işlevli bir insan grubuna ihtiyaç vardır. 

Proje Taşımacılığı Hizmeti

Büyük boyutlu kargolarla uğraşırken bir dizi faktör dikkate alınmalıdır. Bu durumda, kritik ve yüksek değerli öğelerin başarılı bir şekilde taşınması ve taşınması için ağır yük taşıma konusunda uzmanlaşmış lojistik şirketleriyle çalışmak önemlidir. Proje kargosu için süreç boyunca özel dikkat gösterilmesi gerekmektedir.

Operasyonların nasıl yürütüleceği konusunda dikkatli bir değerlendirme ve ayrıntılı bir plan olmalıdır. Bu önemlidir, çünkü proje taşımacılığına konu olan kargonun kaybolması veya hasar görmesi durumunda ortaya çıkan maliyetler çok yüksek olabilir. 

Projenizin ihtiyaçlarını karşılayacak etkin bir çözümün yürütülmesini sağlamak için tüm önlemler lojistik firması tarafından alınmalıdır. Oden Lojistik olarak geniş ulaşım ağı ve deneyimli saha ekipleriyle hizmet veriyor, taşımacılık ihtiyaçlarınızı etkin bir şekilde çözüme kavuşturuyoruz.

Müşterilerimizin çözüm ortağı olarak, müşterilerimizin taleplerini en yenilikçi yöntemlerle karşılamayı, müşterilerimizin olumlu veya olumsuz tüm geri bildirimlerini hizmetlerimizi geliştirmek ve daha iyi hizmetler sunabilmek için değerlendirmeyi, ilgili tüm sektörel, ulusal ve uluslararası mevzuat ve yasalara uymayı, temel ilkemiz olarak hedefledik.

Doğruyu yapar sözümüzü tutar güvenle taşırız

ODEN LOJİSTİK A.Ş, müşterilerinin talep ve memnuniyetsizliklerini kolayca iletebildiği, bunların objektif, adil, dikkatli ve gizlilikle ele alındığı, benzer memnuniyetsizliğin tekrar oluşmaması için gerekli iyileştirmelerin ve kontrollerin sürekli yapıldığı, müşteri odaklı bir yaklaşımı takip etmektedir

Hakkımızda
ÇÖZÜME HIZLI, KOLAY VE GÜVENİLİR YOLDAN ULAŞIN!
Bizden Teklif Almadan Karar Vermeyin!