Türkiye’nin birçok farklı limanından, dünya üzerindeki tüm limanlara ve uluslararası limanlardan Türkiye’ye konteyner taşımacılık hizmeti veren Oden Lojistik, yılların verdiği lojistik firması deneyimini; teknolojik donanımı ve geniş ulaşım ağı ile müşterilerine sağlıyor. Konteyner taşımacılığında sektörün taleplerini en iyi şekilde karşılayan firmamız; yük, ürün ve uluslararası hizmet çeşitliliğiyle tercih edilmeye devam etmektedir.

Konteyner Taşımacılığı Nedir?

Denizyolu taşımacılığı sektörü başta olmak üzere uluslararası mal sevkiyatları, ağırlıklı olarak konteyner taşımacılığına dayanmaktadır. Bu konteynerler standart ölçülerde üretilmekte ve uzun mesafelerde verimli bir şekilde taşınabilmektedir. Aynı zamanda tek bir taşıma aracından transfer edilmesi sağlanabilmektedir.

Standartlaştırılmış konteynerler, nakliye endüstrisinin farklı bir boyut kazanmasını sağlamıştır. Farklı ürün ve farklı nakliye biçimlerine kolaylık sağlayabilen konteynerler, taşımacılık sektöründe karayolu, denizyolu ve demir yolu ile taşınmasına izin vermiştir. Ekonomik, güvenli ve sistematik bir taşıma sistemi olan konteynerler, uluslararası taşımacılık sisteminin önemli bir parçasıdır.

Konteyner yükleri; gemiler, kamyonlar ve trenler ile sorunsuz bir şekilde taşınabilir. Bu çok yönlülük, tüm lojistik sürecini basitleştirir. Geliştirilen bu taşıma şekli, taşıma maliyetlerini, mal hasarını ve hırsızlığı azaltmak açısından uluslararası ticarete çok büyük faydalar sağlar. Yük taşımacılığında ürün, başlangıçtan itibaren konteyner içerisinde kaldığından, ardından üreticiden son müşteriye kadar, dağıtım zinciri basitleştirilir ve belirli araçların kullanımı sayesinde her hareket otomatikleştirilir.

Uluslararası Konteyner Taşımacılığı

Konteynerler, uluslararası taşımacılığın önemli bir parçasıdır. Konteynerlerin yurt dışına taşınması; deniz, karayolu, demir yolu ve havayolu ile yapılmaktadır. Oden Lojistik olarak, uluslararası ticaretin olmazsa olmazı olan konteyner taşımacılığı faaliyetleri yürütmekteyiz. Türkiye’ye kıyı şeridi olan tüm ülkeler (Ortadoğu ülkeleri, Afrika ülkeleri, Amerika ülkeleri, Uzakdoğu ülkeleri, İskandinav ülkeleri, Avustralya, Rusya, vb. ülkeler) için konteyner hattı ile uluslararası hizmet veriyoruz.

Oden Lojistik konteyner taşımacılık firması olarak sektörde üstün donanım, geniş ulaşım ağı ve uzman müşteri iletişimi ile rekabet avantajı sağlıyoruz. Türkiye, Fransa, Portekiz, Almanya, Libya, İsrail, İtalya, Katar, Hollanda, vb. onlarca farklı ülkeden, denizyoluyla yapılan konteyner taşımacılık faaliyetleriyle kapıdan kapıya ve limandan limana hizmet veriyoruz.

Konteyner Taşımacılık Hizmetleri

Oden Lojistik’in profesyonel taşımacılık çözümleri, kargo sevkiyatının tüm seçeneklerini içine almaktadır. Konteyner taşımacılığında “Full Container Load” (FCL), Türkçe ifadeyle “Komple Konteyner Yüklem” ve “Less than Container Load” (LCL), Türkçe ifadeyle “Parsiyel Yükleme” hizmetleriyle geniş bir lojistik anlayışına sahiptir. FCL ve LCL taşımacılık hizmetleri şu şekilde açıklanabilir:

FCL: Dünyanın herhangi bir yerinde yer alan ana limanlardan hepsine gidiş ve geliş hizmetlerini kapsamaktadır.

LCL: Belirli bir zaman diliminde, daha küçük ürünleri sevk etmek için tercih edilen ekonomik bir taşımacılık sistemidir.

Dünya Lojistiğinde Konteyner Taşımacılığının Önemi

Dünya lojistiği, büyük ölçüde konteyner gönderilerini kullanıyor. Dünyanın büyük uluslararası limanları, konteynerler için özel olarak tahsis edilmiş terminaller sağlar. Konteynerlerin yüklenmesi, boşaltılması ve bunların tren veya kamyonlara aktarılması otomatik terminaller yardımıyla yapılmaktadır.

Birçok liman, özellikle Güney Doğu Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika’dan gelen-giden ulusal ve uluslararası rotalarda en yüksek konteyner konsantrasyonuna sahip bölgeler olan merkezler haline geldi. Lojistik merkezler, günümüz lojistik sektörü içerisinde önemli bir rol oynamaktadır ve bu önem, her geçen gün artmaktadır.

Taşınmaya konu olan malların özelliklerine göre kullanılan çok çeşitli konteyner tipleri vardır. Frigorifik, tank konteynerler, düz raflar, üstü açık veya açık kenarlı konteynerler, lojistik süreç stratejisinde tercih edilen bazı konteyner çeşitleridir.

Konteyner boyutlarının en verimli şekilde istiflenebilmeleri ve limandaki gemilerin, trenlerin, kamyonların ve vinçlerin tek bir boyut spesifikasyonuna göre özel olarak monte edilebilmesi veya inşa edilebilmesi için konteynerler standart ölçülere sahiptir.

Konteyner Taşımacılık Firması

Geniş lojistik ağı bulunan, deneyimli ve uzman ekibiyle gönderilerinizin güvenle taşınabileceği bir firma ile çalışmak, şirketler için büyük bir avantajı beraberinde getirir. Söz verilen tarihte, yapılan anlaşmalara sadık kalınarak, karşılaşılabilecek hataları minimize ederek ve resmi işlemleri en iyi şekilde gerçekleştirerek faaliyet gösteren Oden Lojistik konteyner taşımacılık firması, %100 müşteri memnuniyetini ilke edinmiştir.

Uluslararası konteyner taşımacılık sektöründe lider konumda yer alan Oden Lojistik olarak taşıma sürecinin işletmeler ve firmalar açısından ne denli önemli olduğunu biliyor; gönderilerinizin güvenle ve sorunsuz bir şekilde teslim edilmesi için özverili çalışmalarımızı kesintisiz olarak devam ettiriyoruz. Web sitemizdeki iletişim kanallarını kullanarak ekibimizle iletişime geçebilir; konteyner taşımacılık hizmetlerimizle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Konteyner Taşımacılığı Türleri

Küreselleşen dünyada uluslararası taşımacılık oldukça kritik bir öneme sahiptir. Bazı uzmanlar son yirmi yılda dağıtım lojistiğinin %170 arttığını söylemektedir. Uluslararası mal taşımacılığı söz konusu olduğunda kara, deniz ve hava yolu olmak üzere üç olası taşımacılık seçeneği bulunmaktadır. Her birinin taşımak istediğiniz malın türüne ve ihtiyaçlarınıza bağlı faydalarının olduğunu söylemek mümkün.

Karayolu Konteyner Taşımacılığı

Kısa mesafelerde en hızlı ve en esnek taşımacılık türüdür. Kısa ve orta mesafeler için idealdir. Kapıdan kapıya hizmet sağlar. Karayolu konteyner taşımacılığı nispeten kısa yolculuklar için önerilir. Bir ürünün binlerce kilometre uzağa taşınması gerekiyorsa, karayolu taşımacılığına alternatif yöntemlerin tercih edilmesi daha avantajlı olabilir. Belirli bir bölge genelinde yaygın olarak dağıtım yapılmasına olanak tanır. 

Denizyolu Konteyner Taşımacılığı

Uzun mesafelere dayanıklı ürünlerin taşınması söz konusu olduğunda önerilmektedir. Bu kriterler söz konusu olduğunda denizyolu konteyner taşımacılığının en ucuz taşımacılık türü olduğu söylenebilir. Ancak diğer seçeneklere kıyasla daha yavaştır. 

Süre mesafeye ve mevcut hizmetlere bağlı olarak günler veya ayları alabilir. Kara ve hava yolu konteyner taşımacılığına kıyasla çok büyük miktarda malzemenin taşınması denizyolu konteyner taşımacılığı ile mümkündür. Denizyolu taşımacılığı uzun mesafeler ve büyük uluslararası yükler için halen en ideal taşıma aracı olmaya devam ediyor. 

Gemi, yem ve tahıl gibi bozulmayan tahıllar, çeşitli ekipman ve makineler, kömür, demir, çelik, kum gibi malzemelerin yanı sıra bazı hammaddelerin taşınmasında gemi konteyner taşımacılığından yararlanılır.

Havayolu Konteyner Taşımacılığı

Havayolu taşımacılığının en büyük avantajı hızdır. Çok uzak mesafelere çok kısa sürede ulaşması gereken ürünler için havayolu konteyner taşımacılığı tercih edilir. Konteyner taşıma ücretleri bakımından diğer seçeneklerden daha yüksek maliyeti olduğu söylenebilir. Genellikle bozulabilir veya ekonomik değeri yüksek eşyaların (mücevher, sanat eseri, vb.) taşınması söz konusu olduğunda havayolu taşımacılığı tercih edilir. 

Oden Lojistik firmamızdan taşımacılığı yapılacak eşya veya mala bağlı olarak değişen havayolu, karayolu veya denizyolu konteyner taşımacılığı olmak üzere tüm konteyner taşımacılık nakliye türleri konusunda hizmet alabilirsiniz. 

ÇÖZÜME HIZLI, KOLAY VE GÜVENİLİR YOLDAN ULAŞIN!
Bizden Teklif Almadan Karar Vermeyin!