Hiç durmadan çalışıyoruz

Multimodal taşımacılık; birbirinden farklı taşıma araçları ve taşıma üniteleri kullanılarak sevkiyat işlemlerinin gerçekleştirildiği bir yük taşıma yöntemi olarak karşınıza çıkar. Oden Lojistik tarafından yüksek kalite standartlarında gerçekleştirilen bu taşıma yöntemini diğer taşıma yöntemlerinden ayıran birçok önemli nokta vardır. İntermodal taşımacılık arasındaki farklar dikkate alındığında, multimodal taşımacılık birden fazla taşıma modunun harmanlanarak çevreye karşı duyarlı olan bir yöntem olarak kullanılır.

Günümüzde taşımacılık yöntemleri, farklı şekillerde ve farklı araçlar ile gerçekleştirilir. Denizyolu, karayolu, demiryolu ve havayolu başta olmak üzere taşınması hedeflenen yüklerin hacmine ve çeşidine bağlı olarak en doğru yöntemin tercih edilmesi çok önemlidir. Bazı durumlarda tek bir taşıyıcının yeterli olmamasından kaynaklı taşıma işlemlerinden birden fazla taşıma moduna yer verilebilir. Böyle durumlarda ise multimodal taşımacılık işe en az iki taşımacılık yöntemi kullanılarak yüklerin teslimatı gerçekleştirilebilir.

En genel açılımı ile multimodal taşımacılığın gerçekleşmesi için malların satıcıdan alınarak konteynerleri değiştirilmeden gemilere yüklenmesi gerekir. Sonrasında ise aynı konteyner ile söz konusu mallar demiryolu kullanılarak vagonlara yüklenir ve taşımacılık işlemi devam eder. Bu yöntemin en dikkat çekici özelliği ise karayolu taşımacılığın son derece az kullanılmasıdır. Malların sevkiyatının gerçekleştirilebilmesi için en az seviyede demiryolu ve denizyolu hatları ise olabilecek en üst seviyede kullanılır.

 

Multimodal Taşımacılık Nedir?

İsminden de anlaşılacağı üzere multimodal taşımacılık çoklu taşımacılık yöntemi olarak ifade edilir. Oden Lojistik farkıyla gerçekleştirilen taşımacılık yöntemlerinden biri olan bu taşımacılık türü, birden fazla taşıma aracını kapsar. Multimodal taşımacılık sistemi sayesinde özellikle denizyolu aracılığıyla gemiler demiryolunda ise vagonlar etkili şekilde kullanılarak ülkeler ve kıtalar arasında taşımacılık işlemleri gerçekleştirilir.

Multimodal taşımacılık sistemi içerisinde alıcı taraf ile satıcı taraf arasında en az iki farklı taşıma yöntemi olmak üzere teslimat sağlanır. Çıkış noktasına konteynerler kullanılarak yüklenen malların tamamı hem demiryolu hem denizyolu ve bazı durumlarda da karayolu kullanılarak teslimat alanına ulaştırılır.

Lojistik ve taşımacılık alanında uygulanan faaliyetler sırasında konteyner kullanımı son yıllarda son derece yaygın konuma gelmiştir. Konteyner kullanımının artması, multimodal taşımacılığın ortaya çıkmasına etki eden çok önemli faktörlerin başında gelir. Her bir yük için çeşitlendirilmiş olan bu konteyner, taşıma işlemini belli başlı bir standarda oturtmaya yarar. Bunun dışında uluslararası bir standart oluşması konusunda yardımcı olur. Multimodal taşımacılığın gerçekleştirildiği sırada yüklerin yüklendiği konteyner aktarım sırasında açılmasına gerek olmadan bütün süreç sorunsuz şekilde tamamlanabilir. Bu durum hem vagonlara ya da gemilere yükleme yapılırken işlerin daha kolay şekilde halledilmesi açısından oldukça avantajlıdır.

Elleçleme yöntemlerinin günümüzde çok fazla gelişmesiyle beraber multimodal taşımacılığın gelişmesini etkilemiştir. Konteyner kullanımı sayesinde yüklerin belli başlı bir standarda binmiş olması, taşımacılık işlemini kolaylaştırır ve bu taşıma yöntemine olan talebin artmasını sağlamıştır. Bu sayede elleçlenecek olan yük sayısı büyük ölçüde azalmış ve limanlarda bekleme süresi de kısalmıştır. Dolayısıyla gemilerin yük taşıma verimliliği artış göstermiştir. Tüm bu etkenler multimodal taşımacılığın daha sık kullanılan bir yöntem olmasına direkt olarak etki etmiştir.

Multimodal Taşımacılığın Farklılıkları

Multimodal taşımacılığın diğer tüm taşıma yöntemlerinden ayıran birçok farklı özelliği vardır. İlk olarak multimodal taşımacılık yöntemlerinde her bir taşıma yöntemi için çeşitli sözleşmeler yapmak yerine, bütün bu süreçler için tek bir taşıma sözleşmesi yapılır. Bu sözleşmelerde sevkiyat sürecinin her aşaması ile ilgili birçok detay yer alır.

İntermodal taşımacılık yönteminde her bir taşıma türü için farklı farklı taşıyıcılar sorumluluk almak zorundadır. Ancak multimodal taşımacılık yönteminde bütün taşıma sürecini tek bir taşıyıcı yönetir ve tüm sorumluluk bu taşıyıcıya ait kabul edilir. Multimodal taşımacılık bilinen en önemli farklılığı ise bütün taşıma modları arasında bir kombinasyona sahip olmasıdır. İntermodal taşımacılıkta olduğu gibi sadece denizyolu, karayolu, demiryolu için değil gereken tüm yöntemler kullanılarak yüklerin sevkiyatı tamamlanır.

Multimodal taşımacılık yöntemi kullanılırken farklı araç kombinasyonları rahatlıkla tercih edilebilir. Tercih ettiğiniz taşıma kombinasyonu sayesinde yüklerin dilediğiniz yere sorunsuz şekilde taşınması sağlanır.

Multimodal Taşıma Modelinin Avantajları

Multimodal taşımacılık yöntemi, yüklerin aynı taşıma birimleri içerisinde herhangi bir müdahaleye gerek duyulmadan farklı taşıma kanalları ile sevk edilmesi işlemidir. Yükler tek bir parça haline getirilerek en az iki farklı taşıma yöntemi kullanılarak taşınır. Bu yöntemin beraberinde kullanıcılara sunduğu birçok avantaj söz konusudur. Bahsi geçen avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Multimodal taşıma yönteminin kullanıldığı sevkiyat işlemlerinde kontrol ve yönetim son derece kolaydır. Çünkü taşıma sistemlerinden boşaltma ve yükleme sistemlerine kadar her bir adım düzenli şekilde işler ve sorumluluk sahibi kişiler tarafından takip edilir,
  • Hava şartları ne olursa olsun herhangi bir etkilenme olmadan yükler istenilen konuma taşınır,
  • Multimodal taşımacılığın sabit taşıma süreleri olduğundan, yüklerin hangi zamanda nerede olacağı ve varış noktasına ortalama kaç gün içerisinde varacağı en başından itibaren bellidir. Bu durum size çok daha sistematik ve planlı bir sevkiyat yapma imkânı verir. Bu sayede planlamalar kusursuz şekilde gerçekleştirilebilir,
  • Bu taşıma yönteminin beraberinde getirdiği en önemli avantaj ise ekolojik bir yöntem olarak dikkat çekmesidir. Öyle ki multimodal taşıma yöntemi günümüzde en çevre dostu olan taşıma yöntemlerinden biridir. Karayolu taşımacılığı ile beraber ortaya çıkan karbon salınımlarını multimodal taşımacılık yöntemi sayesinde %75 oranında azaltmak mümkündür,
  • Hem denizyolu hem de karayolu taşımacılığına oranla çok daha düşük maliyetlere multimodal taşımacılık işlemi gerçekleştirilebilir,
  • Karayolu en az şekilde kullanıldığından dolayı trafik sorunu, sınırda bekleme gibi problemler ile karşılaşmadan sevkiyat işlemi devam eder. Bu avantajların hepsini kullanarak bütçe ve çevre dostu bir taşımacılık yöntemi olan multimodal taşımacılık yöntemini tercih edebilirsiniz. Oden Lojistik olarak multimodal taşımacılık yöntemini en güvenilir ve kaliteli şekilde bütün teknik donanım ve profesyonellik ışığında sunmaya devam ediyoruz.

Multimodal Taşımacılık Fiyatları

Bütün taşıma yöntemlerinde olduğu gibi multimodal taşımacılık yönteminde de müşterilere sunulan birçok farklı avantaj vardır. Bu yöntem ile sağlanan en önemli avantaj ise performans ve düşük maliyet kombinasyonudur. En iki farklı taşıma ünitesinin kullanıldığı multimodal taşımacılık yönteminde, süreden fiyata kadar her detay daha önceden belirlenir. Bu durum müşterilerin çok daha verimli şekilde çalışmasını sağlar. Multimodal taşımacılığın sunduğu bir diğer önemli avantaj ise yüklerin toplu bir şekilde ve güvenli şekilde sevk edilmesidir. Yükler taşınmadan önce büyük bir özenle konteynerlere istiflenir. Hem vagonlara hem de gemilere yükleneceği zaman bu konteynerler açılmadan işlem yapılır. Bu sayede kayıp gibi durumların yaşanması imkânsıza yakındır.

Taşımacılık yöntemlerinin her biri kendi içerisinde değişkenlik gösteren maliyetleriyle beraber ön plana çıkar. Bu maliyetler ise farklı etkenlere bağlı olarak değişir. Multimodal taşımacılığın yapıldığı sırada son derece düşük olan maliyetler, müşterilerin en fazla beğendiği özelliklerin başında gelir. Hem en iyi şekilde taşıma işlemlerinin gerçekleştirilmesi, hem de uygun fiyat aralıklarıyla bütçeye hitap etmesi bu taşıma yöntemini en popüler taşıma yöntemleri arasına dahil etmiştir.

Fiyat ve performans açısından son derece tatmin edici olan bu yöntem ile Ortadoğu, Avrupa ve daha birçok yere sevkiyatlarınızı sorunsuz şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Oden Lojistik tarafından gerçekleştirilen kaliteli multimodal taşımacılık sayesinde ülkemizin her yerinden dünyanın farklı noktalarına ihracat ve ithalat işlemlerini gerçekleştirerek ticaret hayatınıza büyüyerek devam edebilirsiniz.

Oden Lojistik; söz konusu dış ticarette taşımacılık ve lojistik işlemleri ile karşınıza çıkan sorunlara akılcı çözüm önerileri getirmek olduğunda üst düzey kalitede hizmet veren profesyonel bir firma olarak karşınıza çıkar. Uzun yıllardan bu yana süregelen çalışma tecrübesi ile fark yaratan firmamız için öncelikli olan her zaman dış ticarette istek ve ihtiyaçlarınıza doğru hizmet prensibi ile karşılık vermektir. Buna bağlı olarak başta multimodal taşımacılık yöntemleri olmak üzere birçok taşıma yöntemi ile rakiplerinizin önüne çıkmanızı sağlayan bir ticari hayat inşa etmenize yardımcı olur. Sizde Oden Lojistik kalitesini deneyimlemek ve lojistik alanında taşıma yöntemleri ile yük ve eşyalarınızın taşınmasını sizin adınıza organize eden bir firma ile işbirliği içerisinde çalışmanın farkını yaşamak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Oden Lojistik ile kalite artık çok daha yakın..

ÇÖZÜME HIZLI, KOLAY VE GÜVENİLİR YOLDAN ULAŞIN!
Bizden Teklif Almadan Karar Vermeyin!