Nakliyeciler genelde, nakliye yollarının ve ilgili maliyetlerin sabit olduğu ve de değişemeyeceği varsayımı şeklinde çalışırlar. Fakat bu konuda bazı durumlarda maliyet artışı da söz konusu olmaktadır. Hatlar, çok büyük ölçüde azalan talebi karşılamak adına kapasitelerini azalttıkça, salgınla beraber birçok şey değişti. Fabrikalar yeniden açıldıkça ve tüketiciler yeniden alışverişe başladıkça konteyner alanına olan talep arttı, fakat gemi kapasitesi bu doğrultuda artmadı.

Denizyolu Taşımacılığı İle Maliyetlerin Azaltılması

Sonuç olarak da küresel nakliye için alıştığınız denizyolu taşımacılığı navlun fiyatlarından çok daha fazlasını ödemeye başladınız. Oden Lojistik de bugün uygulamaya başlanan navlun maliyetlerini düşürmenin pek çok farklı yöntemi bulunmaktadır.

Deniz Taşımacılığı Fiyatları ve Nakliye Stratejisi

Denizyolu Taşımacılığı için ödediğiniz tutarı azaltmak istiyorsanız, ödediğiniz orana ve kargonuzu taşımak için uyguladığınız stratejilere bakmanız son derece önemli olmaktadır. Arz ve talep, yakıt fiyatı, konteynırların mevcudiyeti ve diğer pek çok faktör, ücret oranlarını değiştirmek için etkili olan birçok önemli konuyu oluşturmaktadır.

Genel olarak denizyolu taşımacılığında uygun maliyetlere sahip olmak istiyorsanız bunun bir yolu da en sık kullandığınız hatlarda büyük miktarda yük gönderen bir nakliye firmasıyla doğrudan çalışmaktır. Bu durumda Oden Lojistik hem stratejik hamleleri ile hem de uygun çalışma koşulları ile en doğru hizmeti sağlamaktadır.

Uygun Maliyette Denizyolu Taşımacılığı

Günümüzde birçok küçük ve orta ölçekli deniz taşımacılığı nakliyecisi ile çalışmalar yapılmaktadır.

Oden Lojistik tüm bu nakliyecilerden gelen hacimleri toplayarak, doğrudan rezervasyon yapmaktadır. Bu durumda da ödeyeceğinizden çok daha düşük oranlarda ücretler ortaya çıkmaktadır.

Bu kapsamda Oden Lojistik, en büyük küresel nakliyeciler, toplu perakendeciler gibi en büyük konteyner taşımacılığı nakliyecilerine hizmet verecek şekilde yapılandırılmıştır. Bu anlamda hem deniz taşımacılığı hizmet koşullarında hem de ekonomik koşullarda çok başarılı hizmetler sağlanmaktadır.

Denizyolu Taşımacılığının Maliyetleri Düşürme Stratejileri

Genel olarak, yıllık bazda büyük oranlarda tasarruf sağlayarak, deniz taşımacılığı maliyetlerinden büyük bir pay alabilirsiniz. Bu konuda en önemli nokta yükünüz için yapılacak olan stratejik hamleler olmaktadır. Oden Lojistik bu konuda çok büyük çalışmalar ve araştırmalar yaparak, tedarik zincirinde en uygun maliyetli stratejileri uygulamaktadır. Bu kapsamda da büyük oranda maliyet düşürme stratejisi elde etmek adına bazı yöntemlere başvurmaktadır.

Sözleşme İle Sabit Ücret Uygulamaları

Denizyolu taşımacılığında sürekli sevkiyat yapılan bir destinasyon söz konusu olduğu zaman, taşıyıcı sizinle her gün çalışacağını da biliyorsa ve aynı şeritte düzenli bir yük akışı sağlanacaktır. Bu durumda da ana taşıyıcıları pazarlayabilir ve kendi ağınızı kurabilirsiniz. Sonuç olarak da taşıyıcı daha verimli olduğu için daha az para ödenmektedir.

Ayrıca, kapasiteleri bugün olduğu gibi dar olan bu taşıyıcılar, sadık ve güvenilir yük hacimlerine sahip kişilerin yüklerini taşımaya odaklanacaktır. Bu konuda Oden Lojistik aynı konumda özel sözleşmeler yaparak en uygun maliyetlere sahip olmaktadır.

Yoğun Olmayan Günlerde Booking Almak

Denizyolu taşımacılığında bir gün sonra veya daha önce gönderim yapmak, ölçülebilir tasarruflar sağlamaktadır. Bununla birlikte, çoğu müşteri ürünlerini perşembe gününe kadar depolamaya çalıştığı için de cuma günü rafa kaldırmaktadır.

Bu şekilde de hafta sonu satışa hazır hale getirilebilir. Pazartesi günleri, taşıyıcıların tipik olarak navlun aradığı düşük hacimli günler olma eğilimindedir. Bu şekilde izlenen stratejik durumlar da Oden Lojistik tarafından dikkatle kontrol edilmektedir.

Denizyolu Taşımacılığında Yüklerin Birleştirilmesi

Gönderilerin doğrudan teslimatı için aynı toplu perakendecilere ve market zincirlerine gönderen diğer yakın şirketlerle birleştirilmesi de maliyet açısından büyük getiri sağlamaktadır. Birçok örnek firma bu stratejiye dahil olmaktadır.

Bu şekilde yapılan işlemlerde perakendeciler, limanlarını açık tutmak ve işçilik maliyetlerini azaltmak için yükleri zamanında teslim alıyor ve aynı hacimde malları daha az, daha dolu yüklerle alıyor. Genelde zincirleme bir maliyet tasarrufu sağlanmış oluyor. Bu konuda Oden Lojistik hem pazar araştırması hem de ürün bilgisi ile çok başarılı hizmetler sunmayı başarmaktadır.

Denizyolu Taşımacılığında Karlı İşlevler

Genelde daha uzun vadeli taşıyıcı ilişkileri geliştirildiği zaman, nakliye yönetimi avantajları çok daha yüksek seviyede olmaktadır. Varlıklarını en üst düzeye çıkaran bir taşıyıcı daha kârlıdır ve size daha iyi fiyatlar vermeyi göze alabilir.

Bu nokta da daha uzun vadeli bir sözleşme, diyelim ki 3 yıl, bu oranı her yıl değiştirmek veya belki de artırmak yerine sözleşme süresi boyunca sabitler. Ayrıca uzun vadeli taahhütte bulunduğunuz bir taşıyıcıdan daha iyi hizmet alırsınız. Tüm bu işlevler Oden Lojistik tarafından uygulanan en uygun maliyetli taşımacılık hizmetleri içinde yer almaktadır.

Denizyolu Taşımacılığında Teslimat Sürelerinin Arttırılması

Genel olarak bakıldığı zaman gönderici sevkiyat konusunda çok fazla acele etmiyor ise uzun transit süreleri önerilmektedir. Bu noktada aktarmalı ve uzun süre içinde teslimat sağlanan taşıma sistemleri daha uygun maliyetlerde olmaktadır.

Bu konuda hem kısa transit hem de direk servis olmak üzere pek çok denizyolu taşımacılığı daha maliyetli olmaktadır. Oden Lojistik tüm bu süreçlerde müşterilerini doğru bir şekilde yönlendirmek adına bu tarz önerilerde bulunarak, daha az maliyetli taşımacılık hizmetleri sağlamaktadır.

Denizyolu Taşımacılığında Alan Tasarrufu İle Maliyet Azaltmak

Oden Lojistik taşımacılık alanında her konuyu derinlemesine düşünerek, maliyet azaltma stratejileri gerçekleştirmektedir. Bu durumda ürün istifleme kullanımı ile ilgili olarak da büyük maliyet azaltma işlemleri sağlamaktadır. Bir ürünün küpünü optimize etmek, palet üzerinde daha az yer kaplayacak şekilde ürünü istiflemek, hatta farklı şekilde kutulamak, bir palete daha fazla kargonun paketlenmesini kolaylaştırmaktadır.

Bu şekilde de 40’lık ya da 20’lik konteyner konusunda çok büyük değişimler ortaya çıkarmaktadır. Kişi uygun bir istifleme ile 20’lik konteyner ile sevkiyatını gerçekleştirmektedir. Daha az sıklıkla daha fazla ürün gönderimi de müşterileri daha büyük siparişler almaya teşvik etmektedir.

Denizyolu Taşımacılığında Uygun Mali Stratejiler

Genelde çoğu yoğun yük, bir konteyneri, ağırlık sınırında doldurmayacağından, ağır yük nakliyecileri için sorun yaratmaktadır. Denizyolu taşımacılığında konteyner ağırlığına ilişkin gerçek sınır, konteyner kapısında listelenen maksimum brüt kargo ağırlığıdır. Kapıdan kapıya uluslararası gönderiler için uygun maliyetli çözüm, konteyner kapasitesini en üst düzeye çıkarmak olmaktadır.

Bunun yanında aynı anda 6 palet göndermek, iki günde bir iki palet göndermekten çok daha ucuzdur. Ancak perakendeciler genellikle daha küçük gönderiler aramaktadır. Bu nedenle ihtiyaç duyduklarını düşündüklerinden daha fazla envanter almak için teşvikler oluşturmak gerekir. Bunun bir yolu, navlun tasarruflarını perakendeci ile paylaşmayı kabul etmektir. Bu şekilde de taşımacılık da tasarruf sağlanmış olmaktadır.

Ürün Tasarımı, Paketleme ve Karton seçiminin Maliyetleri Azaltması

Günümüz denizyolu taşımacılığında birçok şirketin fark etmediği şeylerin başında, paketlemenin tedarik zincirindeki her bir tedarik zinciri dolarının %10'undan daha azını oluşturan en küçük maliyet segmenti olduğudur. Buna göre, depolama maliyetin yaklaşık %25'ini ve nakliye maliyetin %60'ını oluşturmaktadır.

Bu nedenle, de nakliye verimliliğini göz önünde bulundurarak ambalaj tasarlamak ve karton boyutlarını belirtmek çok daha mantıklı olmaktadır. Çoğu şirket, paketleme optimizasyonunu ve navlun oranları üzerindeki etkisini düşünmez. Bu bağlamda lojistik sektörünün en deneyimli firması Oden Lojistik tüm taşımacılık hizmetlerinde bu detayı da göze alarak, maliyet azaltma stratejileri uygulamaktadır.

ÇÖZÜME HIZLI, KOLAY VE GÜVENİLİR YOLDAN ULAŞIN!
Bizden Teklif Almadan Karar Vermeyin!