Kurumsal özellikte olan tüm firmalar daima deniz taşımacılığı konusunda çok dikkatli bir hassas davranmak durumundadırlar. Aynı şekilde deniz taşımacılığı da uzun yıllardır küresel taşımacılıkta baskın bir oyuncu konumunda olmaktadır. Ticari yaşamda gemiler küresel yük taşımacılığı için en temel kargo bileşenlerinden biri olmaktadır.

Denizyolu Taşımacılığında Karşılaşılan Sorunlar Ve Çözümleri

Genel olarak bakıldığı zaman malların %90'ı denizyolu ile sevk edilmektedir. Küresel anlamda nakliye varış noktaları birbirlerine deniz yolu taşımacılığı ile en kolay ve en uygun fiyatlı olarak bağlanmaktadır. Deniz taşımacılığının nakliye taşımacılığının hayati bir parçası olduğu da unutulmamalıdır.

Son yıllarda dünya çapında deniz taşımacılığı giderek daha zor hale gelmektedir. İthalat ve ihracata yönelik mevzuat değişiklikleri ve denizcilik sektörü için ek karbon emisyon vergilerinin dikkate alınmasıyla, gecikmeler giderek daha yaygın hale gelmiştir.

Oden Lojistik deniz taşımacılığı gereksinimlerinizde size yardımcı olmak ve mallarınızın dünyanın denizleri ve okyanusları üzerinden sorunsuz ve verimli bir şekilde taşınmasını sağlamak için uzman bilgi ve deneyime sahiptir. Deniz taşımacılığı teslimatlarını kolaylaştırmak için çok önemli çözüm stratejileri sunmaktadır.

Taşımacılığında Nakliye Masrafları Sorunu

Denizyolu taşımacılığında yükselen diğer zorlukların ötesinde, mevcut zorluklar henüz çözülmemiştir. Denizcilik sektörü söz konusu olduğunda çoğu şirket aynı sorunla karşı karşıya kalmaktadır. Konteyner nakliye maliyetleri çok büyük ölçüde artıyor. Sınırlı endüstri kapasitesi, artan cezalar, veri iç görüleri için daha fazla talep ve teknoloji yatırımları, konteyner nakliye maliyetlerini önemli ölçüde artırıyor.

Daha yüksek alıkoyma ve alıkoyma oranları da nakliyeciler için en önemli sorunlardan biri olmaktadır. Lojistik uzmanlarının %40'ından fazlası, süruraj ve alıkoyma cezalarını günlük işleri için zorlayıcı bulmaktadır. Bu noktada Oden Lojistik en teni çözüm önerileri ile taşımacılık maliyetlerini daha aza indirgemektedir.

Denizyolu Taşımacılığında Doküman Sorunu

Günümüde lojistik profesyonelleri hâlâ evrak işlerinin ve parça birleştirme süreçlerinin yükü altında eziliyor. Bu kapsamda çalışanların %50'den fazlası günlük manuel girişleri, sıradan ithalat ve ihracat işlemlerini zorlu olarak tanımlıyor.

Genel olarak deniz yolu taşımacılığında hazırlanan konşimentolar, geminin limana giriş süreçleri ya da limandaki diğer prosedürler uzman bir ekip tarafından hazırlanmalı ve sorunsuz bir şekilde çözüme kavuşturulmalıdır.

Bu noktada Oden Lojistik çok hızlı ve sorunsuz bir şekilde tüm evrak işlemlerini çözüme kavuşturmaktadır. Hem yükleme limanındaki hem de boşaltma limanındaki tüm evrak süreçlerine doğru ve detaylı bir şekilde sağlamaktadır.

Aynı zamanda yükleyici firmaların evrak düzenlemelerini ya da yönlendirmelerini profesyonel ekibi ile sorunsuz bir şekilde yapmaktadır. Bu şekilde ortaya çıkan evrak sorunları hem taşımacılık alanında hem de ihracat ve ithalat sektöründe çok kolay bir şekilde çözüme kavuşmaktadır.

Deniz taşımacılığı endüstrisinde doğru belgelere sahip olmak çok önemlidir. Eksik ya da yanlış evraklar uzun gecikmelere neden olabilir ve en kötü senaryoda kargonun varış noktasına girişi reddedilebilir. Oden

Lojistik, deniz taşımacılığı belgeleriyle ilgili endişeleri ortadan kaldırmaya yardımcı olmak için kapsamlı bir nakliye belgesi tamamlama hizmeti sunmaktadır. Buna konsolosluk belgelerinin alınması, ithalat ve ihracat belgelerinin tamamlanması, ticari faturalar, sigorta sertifikaları ve ayrıntılı içerik listeleri dahil olmaktadır.

Yükleme Verilerinin Doğruluğu Sorunu

Verilerin doğruluğu yükleyici firmalar için son derece önemlidir. Yani geminin kalkış tarihi ya da sevk edilen limana ulaşım tarihi hem yükleyici müşteri hem de alıcı için çok büyük önem taşımaktadır. Bu açıdan ETA güvenilirliği, taşıma sektörünün diğer bir sorunu olmaktadır.

Günümüzde dijitalleşmenin gelişmesinden bu yana taşıyıcılar ve 3. hizmet sağlayıcılar ile ya da revize edilmiş varış tarihi ile ilgili ek veriler sağlayabilmektedir. Fakat bu veriler genelde taşıtlar arasında ve hatta aynı taşıyıcı içinde standartlaştırılmış verilerin olmaması nedeniyle bozulmaktadır.

Bu konuda Oden Lojistik çok kapsamlı ve detaylı araştırmalar yaparak, yükleyici firmayı bu şekilde yönlendirmektedir. Geminin geliş tarihine uygun olarak yükleme tarihi belirlenmektedir. Aynı zamanda yüklenen ürünün sevk edilecek olan limana ulaşım tarihi de baz alınarak alıcı firma bu şekilde bilgilendirilmektedir.

Gemi Doluluk Oranında Yaşanan Belirsizlik Sorunu

Göndericiler, yüksek oranlar, program güvenilirliği ve gemilerde boş alan bulma sorunları nedeniyle yüksek düzeyde bir belirsizlik yaşıyor. Bu belirsizlik, geçen yıl boyunca devam eden pandemi krizle yoğunlaştı. Görüşülen lojistik profesyonellerinin %40'ından fazlası bu program güvenilirliğini, uygun konteynerleri bulmayı ve gemilerde yer sağlamayı çok zorlayıcı bulmaktadır. Bu konuda Oden Lojistik Çok kapsamlı çalışmalar yapmaktadır.

Gemi programlarına uygun olarak müşteri sevkiyatlarını uygun ekipmanlara göre organize etmektedir. Aynı zamanda müşterileri doğru bir şekilde bilinçlendirerek geminin doluluk oranının ya da ekipmanın uygunluğunu zamanında kontrol etmektedir genel olarak bakıldığı zaman Oden Lojistik gemi yükleme uygulamalarında alıcıyı uygun gemiye uygun şartlarda yüklemeyi hedeflemektedir.

Deniz Taşımacılığında Koordinasyon Sorunu

Koordinasyon sorunu, ticaret ortaklarıyla yaşanan en büyük problemlerden biri olmaktadır. Genelde büyük nakliyatçılar farklı yazılım ya da veriler kullanan birden çok nakliye firmasına sahip olmaktadır. Genel olarak pek çok nakliyatçı nakli komisyoncusu ile ortaklık yapmaktadır. Üstelik taşıyıcılar da çok farklı sistemler kullanmaktadır. Bu kapsamda parçalanmış olan sistemlerde bilgi silolarına sebep olmaktadır.

Neticede bu olanlar da ticaret ortaklarının bilgileri gerçek zamanlı bir şekilde paylaşmayacağı anlamına gelmektedir. Bu şekilde ortaya çıkan uyum eksikliği deniz yolu taşımacılığın yapısal belirsizliğini büyütmekte ve günlük operasyonların da yönetiminde ek maliyetlere ya da bazı problemlere sebep olmaktadır.

Bu konuda Oden Lojistik en gelişmiş teknolojik özellikleri ve bilgi birikimi ile işlemlere uygun çözümleri sağlamaktadır. Aynı zamanda koordinasyon sorununu da en uygun şekilde çözüme kavuşturmaktadır.

Gerçek Zamanlı İzleme Sorunu

Gerçek zamanlı izleme eksikliği günümüz lojistik sektörünün en büyük sorunu olmaktadır. Bu şekilde büyüyen bir sorun olarak ortaya çıkan gerçek zamanlı izleme problemi pek çok kişi tarafından büyük sorun teşkil etmektedir. Lojistik profesyonelleri konteynerleri takip etme konusunda çok büyük zorluk yaşamaktadır.

Pek çok kişi ihracat ya da İthalat yüklerinde konteyner takibinin çok zorlu bir süreç olduğunu öne sürmektedir. Bu konuda Oden Lojistik çok profesyonel ve sistemsel çalışmalar gerçekleştirerek konteyner takibine sağlamaktadır.

Oden Lojistik yapmış olduğu tüm taşımacılık işlemlerinde geminin kalkışından itibaren varış limanına kadar izlenen tüm ulaşım rotasını yükleyici firma ile paylaşmaktadır. Bu anlamda yükleyici firma alıcısına geminin nerede olduğunu ve sevkiyatın ne zaman kendisine ulaşacağını anında iletmektedir.

Deniz Taşımacılığında Navlun Ücreti Sorunu

Genel olarak deniz taşımacılığı, yüklenecek olan limanın lokal masraflarına ya da uzaklığına bağlı olarak farklılıklar göstermektedir. Son zamanlarda deniz taşımacılığının fiyatları geçmiş senelere göre çok fazla oranda yükselmektedir bu durumda yükleyici firmaların hem mali açıdan hem de küresel pazarda rekabet açısından sorun yaşamalarını neden olmaktadır.

Bu durumda o den Lojistik maliyetleri düşürmeye yardımcı olmak adına müşterilerine deniz taşımacılığı endüstrisindeki en rekabetçi nakliye fiyatlarını sunmaktadır. Birkaç premium taşıyıcıyla uzun süredir devam eden ortaklıkları sayesinde, maliyetleri düşürmeye yardımcı olmak için ısmarlama deniz taşımacılığı paketleri sunmaktadır. Tüm nakliye hizmetlerinde oranların düşürülmesine yardımcı olmak için hem tam konteyner yükü (FCL) hem de kısmi konteyner yükü (PCL) mal taşımacılığı sağlanmaktadır.

Deniz Taşımacılığında Güzergah Sorunu

Günümüzde ortaya çıkan genel dış etkenler nakliye hizmetlerini aldatmaktadır. Bu konuda siyasi istikrarsızlık, çevresel felaketler ve küresel salgınlar doğru bir şekilde tahmin edilemez ya da önlenemez. Bununla birlikte, deniz taşımacılığı hizmetlerindeki kesintileri en aza indirmenin yolları vardır.

Oden Lojistik uluslararası nakliye konusunda geniş bir deneyime sahip olmaktadır. Kesinti durumuna hazırlıklı oldukları için de küresel olayları dikkatle izlemektedir. Nakliye rotalarının kesintiye uğradığı durumlarda, gecikmeleri en aza indirmek için alternatif nakliye rotaları bulmak üzere global acentelerini ve ortaklarını kullanmaktadır.

Gecikme ve Teslimat Sorunları

Genel olarak, nakliye rotasındaki aksaklıklar, deniz taşımacılığı teslimatında uzun gecikmelere neden olmaktadır. Gecikmeler, genelde gümrükleme sorunları, yetersiz teknoloji, limanlardaki sorunlar ve program değişiklikleri gibi çok sayıda başka faktörden kaynaklanmaktadır. Bu sorun hem yükleyici açısından hem de deniz yolu taşımacılığı açısından çok büyük problemlere neden olmaktadır.

Bu konuda Oden Lojistik gecikmeleri önlemek adına bugün mevcutta olan en verimli nakliye hizmetlerinden birini oluşturmak için en son teknolojiyi kullanmaktadır. Oden Lojistik, mümkün olan en iyi deniz taşımacılığı hizmetini verebilmek ve teslimatın her zaman zamanında ulaşmasını sağlamak için yoğun bir eğitimden geçmektedir. Bu noktada Oden Lojistik ile çalışan gönderici firma hedeflediği zamanda sevkiyatını sağlamaktadır.

Denizyolu Taşımacılığında Dünya Çapı Yerlere Ulaşım Sorunu

Uluslararası nakliye çok karmaşık bir operasyon sistemi olmaktadır. Deniz taşımacılığının varış noktasına ulaşamadığına dair raporlar de giderek yaygınlaşmaktadır. Birçok deniz nakliyesi komisyoncusu, gerekli hizmet seviyesini sağlamak için küresel bilgi birikimine veya dağıtım ağına sahip değildir.

Fakat bu konuda Oden Lojistik global acenteler ve ortaklarla olan doğrudan erişimi ve ilişkileri ile kargoların dünyanın her yerindeki konumlara güvenle taşınmasını sağlamaktadır.

Altı kıtanın tamamında stratejik ortaklar ve dünya çapında rakipsiz nakliye hizmeti sunmaktadır. Bu durumda gönderici firmanın yükü dünyanın neresine gidecekse gitsin sorunsuz ve zamanında teslimatı yapılmaktadır. Bu da firmaların küresel pazarda rekabet gücünü arttırmaktadır.

Denizyolu Taşımacılığında Gümrükleme Sorunları

Genel olarak, Birleşik Krallık ve AB arasındaki gümrükleme düzenlemelerinde yapılan değişiklikler, deniz taşımacılığını karmaşık hale getirmektedir. Birçok nakliye şirketi yeni mevzuata hazır değil ve artan evrak düzeyine hazırlıksız. Bu konuda Oden Lojistik son birkaç yılını tüm personellerinin, gümrükleme düzenlemeleri konusunda sürekli olarak güncel olmalarını sağlamak için harcadı.

Oden Lojistik artık İngiltere ve AB arasındaki ithalat ve ihracat konusunda uzman tavsiyesi ve yardımı sağlama konumundadır. Küresel ticarette sorunsuz bir gümrükleme hizmeti sunmak için dünyanın dört bir yanındaki ülkelerle de çalışmalar yapmaktadır.

Denizyolu Taşımacılığının Diğer Taşımacılık Şekillerine Bağlanması Sorunu

Günümüzde deniz yolu taşımacılığı çok iyi çalışıyor olabilir fakat diğer kara ve hava taşımacılık şekillerine bağlanmıyor ise bu konu çok büyük bir sorun teşkil ediyor demektir. Son yıllarda, bir taşıma türünden diğerine taşınırken malların kaybolduğu, hasar gördüğü veya geciktiğine dair birçok sorunu bulunmaktadır.

Bunun nedeni genellikle deniz ve hava navlun sağlayıcıları veya deniz ve kara navlun taşıyıcıları arasındaki zayıf iletişim olmaktadır. Oden Lojistik işlemlerinde, farklı ulaşım modları arasında kaçırılan bağlantılar konusunda asla endişelenmenize gerek yoktur.

Tüm müşterilere dünya çapında deniz, hava ve karayolu taşımacılığını içeren kapsamlı bir taşımacılık hizmeti sunulmaktadır. Distribütörler, nakliye sırasında tüm gönderilerin takip edilmesini ve mallar taşıyıcı değiştirdiğinde ayrıntılı bilgilerin toplanmasını sağlamak için yakın bir şekilde çalışmaktadır.

Oden Lojistik denizyolu taşımacılığında yer alan sorunları en uygun çözüm teknikleri ile ortadan kaldırmaktadır. Bu durumda denizyolu taşımacılığındaki hizmetleri de kesintisiz ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

ÇÖZÜME HIZLI, KOLAY VE GÜVENİLİR YOLDAN ULAŞIN!
Bizden Teklif Almadan Karar Vermeyin!