Desi, kargo gönderimi esnasında gönderilecek olan malın hacimsel ağırlığını belirten terimdir. Kargo maliyetleri firmalar tarafından belirlenirken, gönderilecek olan ürünün kg/desi cinsinden ağırlığı kullanılır. Ücretlendirmeye doğrudan etkisi olmasından dolayı, en başta E-ticaret firmaları olmak kaydıyla kargo yolu ile ürün gönderimi yapan tüm firmalar için son derece önemli bir yere sahiptir.

Desi Nedir, Nasıl Hesaplanır?

E-ticaret yapan ve yapmak üzere olan tüm firmaların içinde bulunduğu ve bulunmak zorunda olduğu bazı süreçler söz konusudur. Genel anlamda bu süreçler, gönderimi yapılacak ürünlerin lojistik süreçleri ve gerekli operasyonlar olarak bilinmektedir. Bu operasyon süreçleri ise iş süreci, ürün tedarik, finans süreçleri ya da hizmet gibi maddelerin tamamını kapsar.

Lojistik süreçlerinde bir malın ilk üretim aşamasında tüketiciye ulaştığı son haline kadarki bütün aşamaları içine alan üretim, nakliyat, dağıtma, depolama gibi aşamalardır. E- ticaret söz konusu olduğunda, bu aşamaların içerisinde yer alan kargo süreçleri de son derece önem arz eder. Bu anlamda kargo süreçleri ile alakalı tüm firmaların en merak ettiği nokta desi nasıl hesaplanmalıdır sorusudur.

Desi, özellikle E-ticaretle uğraşan firmalar için önemli bir yere sahiptir. Bunun sebebi firmaların kargo gönderim ücretlerini desi üzerinde hesaplayarak ödeme yapmasından kaynaklıdır. Bu durum firmaların bir ürünün genel maliyetini belirlemesinde etki göstermektedir.

Kargo Desi Hesaplama Nasıl Yapılır?

E-ticaretle uğraşan tüm firmaların bütçe ve maliyet konularında en çok sorun yaşadıkları konulardan birisi kargo ücretleri olarak bilinir. Bunun sebebi kargo gönderimi için ödenen miktarların ürünün genel maliyetinde artışa neden olması ve sonrasında ürünün satış fiyatının artmasına sebep olmasından kaynaklıdır. Ürünün fiyatı arttığı zaman, doğal olarak satış yapabilme oranındaki azalmalar ortaya çıkmaktadır.

E-ticaret firmaları, gönderecekleri ürünün kargo desilerine göre kargo anlaşması yaparak satış yaptıkları ürünleri daha uygun fiyata göndermektedir. Bu ise ürünün genel anlamda maliyetinin azalmasını sağladığından firmalar için nitekim avantaj sağlamaktadır. Firmaların satışa sunduğu ürünlerin maliyet oranlarının azalması, ürün satış fiyatının da dolaylı olarak azalmasını sağlar. Buda ürünün satış oranını arttırarak müşteri memnuniyetini arttırmaktadır.

Kargoda desi ifadesi, ‘’maliyet’’ anlamını taşır. Gönderilmek istenen ürünün hesaplanmasında kullanılan bu ölçü birimi, taşınan ürünün ağırlığı kadar hacminin de önemli olduğunu işaret etmektedir. Kargo birimleri kg ve desi birimleri bir arada kullanarak hesaplamalar yapar. 

Büyük hacme sahip ürünlerde ağırlık çok fazla olmasa bile, taşınana ürünü doğrudan etkilemesi desi biriminin bu alanda kullanılmasının ne kadar önemli olduğunu ispatlar niteliktedir. Kargo şirketleri ise bu bahsi geçen her iki birimden hesaplamaları yaptıktan sonra,  büyük olan birimi ‘’ücrete esas ağırlık’’ olarak kabul eder ve akabinde fiyatlandırma işlemini tamamlar

Kargo gönderimi yaparken, ürünün hacimsel ağırlığını hesaplamak istiyorsanız bazı hesaplama araçlarını ve hesaplama yöntemini kullanmanız gerekir. Gönderilecek olan kargonun ağırlığını çarpma ve bölme işlemini kullanarak hesaplayabilirsiniz. Desi hesaplama formülü olarak, gönderilecek olan kargonun boyutları yani en, boy ve yükseklik birbiriyle çarpılmalıdır. Çıkan sonucu 3000’e böldüğümüzde, ürünün desisi hesaplanmış olur.

Desi Hesaplama Formülü: (Enxboyxyükseklik) + 100

Bu formülü kullanarak kargo gönderimi yapılacak olan ürünün desi hesaplamasını kolaylıkla yapabilirsiniz. Desi hesaplama işlemini tek tek uğraşarak yapmak istemiyorsanız, Desi Hesaplama Excel Tablosu oluşturup daha profesyonel bir şekilde gönderinin desi hesaplama işlemini yapabilirsiniz.  Excel’de hazırlayacağınız bir desi hesaplama tablosu sayesinde çok daha hızlı bir şekilde desi hesaplaması yaparak işlerinizi kolay hale getirebilirsiniz.

Oden Lojistik Kalitesi

Denizyolu taşımacılığında ve tüm gümrük işlemlerinde profesyonellik çok önemlidir. Bu anlamda sorunlarınıza akılcı çözümler sunan, geniş acente ağına sahip bir lojistik firması ile çalışmanızda fayda vardır.

Oden Lojistik, bu anlamda istek ve beklentilerinizi en doğru şekilde analiz eden ve uzun yıllardan beri Uluslararası lojistik taşımacılığında limanda limana, tek muhatapla eksiksiz hizmet sunan bir firmadır. İthalat ve imalat söz konusu olduğunda dünya çapında bir şirket olan firmamız, uluslararası taşımalıklarda sektörün tüm detaylarına hakim olduğundan, ticaret yapanlar için son derece avantajı beraberinde sunar.

Oden lojistik olarak karşı yükleme, konsolidasyon, depolama, dağıtım gibi tüm farklı hizmetleri bünyemizde bulabilirsiniz. Lojistik konusunda tüm ihtiyaçlarını giderebilmek için nitelikli bir firmadan destek almak istediğinizde, Oden Lojistik yanınızda.

ÇÖZÜME HIZLI, KOLAY VE GÜVENİLİR YOLDAN ULAŞIN!
Bizden Teklif Almadan Karar Vermeyin!