Denizyolu taşımacılığı söz konusu olduğunda bir taşıma senedi çeşidi olarak bilinen Sea Waybill, Türkçe anlamı denizyolu irsaliyesi olarak isimlendirilmektedir. Sea Waybill, ciro edilmesi mümkün olmayan bir taşıma senedi olarak, taşıyıcı tarafından düzenlenen bir tür konşimentodur. 

Sea Waybill Konşimento Nedir?

Malzemenin teslim alındığının gösteren bir belgesi olan orijinal konşimentoları, varış limanında acenteye teslimine gerek kalmadan, ithalatı müşterilerinin özellikle bir zaman zarfında çalışılan, güvenilir olması adına taşıyıcı firmanın sorun teşkil etmesine mahal bırakmayan bir belgedir.

Lojistik sektörünün ana temel maddesi olan çoklu taşıma sistemi, her alanı için ayrı belgelendirmeler bulunur. Karayolu ve havayolu taşımacılığı belgeleri birbirinin aynısı olmadığı gibi, denizyolu taşımacılığında taşıma senedi olarak kullanılan işlem belgeleri birbirinden farklıdır.

Konşimento bu anlamda yazılı beyan gereğince birçok tanımın yer aldığı alıcı, yükleyici, gibi her türlü bilginin bulunduğu kıymetli bir evrak olarak bilinir. Gemiye yüklenen malın alıcı tarafından teslim alındığını gösteren, gönderen ve alıcının adlarının yer aldığı ve ciro edilebilen bu belge hukuki olarak geçerliliğe sahiptir.

Orijinal konşimento, uygulaması mecburi kılınan bir belgedir. Bu belgede taşıyıcı ve müşterinin yüklenilen işin detaylarının kayıt altında tutulduğu önemli bilgiler yer alır. Günümüzde denizyolu taşımacılığında evraklar ulaşmadan malların teslim edilmesi için ulaşan gemilerin olması, bu evrakların gemiden sonra ulaşmasından kaynaklı alıcının ek masraflar üstlenmesine sebebiyet vermektedir. 

Bu sebepten ötürü, denizyolu taşımacılığı yapılırken alıcı ve taşıyıcı firmanın haklarını korumak, tüm işlemleri hızlandırmak için kıymetli evrak kullanımında konşimento ibrazı son derece önemli bir yere sahiptir.Sea Waybill gibi önemli evraklar bu noktada devreye girdiğinde, her iki taraf için zaman ve nakitten kazanım elde edebilmesini sağlar.

Zamanında konteyner gemilerinin hızlı çalışmaya başlaması ve evraklardan evvel yükleme limanlarına ulaşması, bir takım evrak eksikliğinden kaynaklanan problemlerin oluşmasına neden olmuştur. Bu sıkıntılar denizyolu taşımacılığında işlerin aksamasına bile sebebiyet vermiştir.

Geçici belge görevi gören, işlemleri son derece hızlı bir şekilde yürüten bu belgeler, taşıma senedi olarak iki tarafında hayatını büyük oranda kolaylaştırmıştır. Ulaştırma süresinin kısalmış olması sebebiyle, denizyolu taşımacılığında avantaj sunan ve günümüzde geliştirilmiş bir seçenek olarak karşınıza çıkar.

Sea Waybill Konşimento, Oden Lojistik Farkıyla

Sea Waybill konşimento, denizyolu taşımacılığı için hayati öneme sahiptir. Bu yüzden söz konusu belgede taşıma senedi olarak gerekli düzenlemeleri sizin adınıza düzenleyecek profesyonel bir lojistik firması ile çalışmanızda fayda vardır.

Bu anlamda Oden Lojistik, pek çok avantajlı düzenlemelerle hayatınızı kolaylaştıran, son derece nitelikli bir firmadır. Yük ve mal taşımacılığında sizin adınıza ihracat ve ithalat organizasyonlarını düzenlerken, bu işlemleri büyük bir özveriyle, problemsiz şekilde yürüten firmamız, aradığınız güvenli lojistik hizmetini bulabilmeniz için çalışmaya devam etmektedir. 

Denizyolu taşımacılığında mallarınız varış limanına güvenilir şekilde ulaşana kadar gereken tüm işlemleri, bununla beraber dış ticaret söz konusu olduğunda ortaya çıkması muhtemel ek masrafları en aza indirgemeyi hedefleyerek, tüm sorunlarınıza akılcı çözümler sunarken, firmamız her zaman için müşteri memnuniyeti odaklıdır.

Dış ticarette sizin istek ve ihtiyaçlarınız çok önemli bir yere sahiptir. Oden lojistik bu istek ve ihtiyaçları en doğru şekilde tespit eden ve çalışmaları bu doğrultuda sürdürür. Firma olarak yük ve eşyalarınızın doğru bir şekilde transfer edilmesi için, en güvenilir firmaları sizin için buluyoruz. 

Ayrıca ürün taleplerinizi uzman ekibimizle birlikte analiz etmeye devam ediyoruz. Ardından mallarınız üretim, paketleme, yükleme, sevkiyat, gümrük gibi gerekli tüm rutin işlemlerden geçerken, biz güvenli ve kaliteli hizmet sunma politikasından asla ödün vermiyoruz.

Dış ticarette hayatınızı kolaylaştıran çözümler sunarken, amacımız kısa zaman zarfında adrese teslim edilen mal ve eşyalar hakkında gönül rahatlığına sahip olmanızdır. Bu yüzden lojistik alanında başarısını ispat etmeyi başarmış ve uzun yıllardır bu alanda tecrübesiyle ışık tutmaya devam eden Oden Lojistik, üst düzey kalite standartlarında, her zaman memnuniyet odaklı çalışmalarına devam ediyor.

Uzun yıllara dayanan çalışma deneyimini ve özverili çalışmanın müşteriye sunduğu güven duygusunu sizde bizzat Oden Lojistik ile yaşayıp, dış ticarette tüm taşımacılık işlemlerinize nitelikli bir firma dokunuşu istiyorsanız hemen web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. İhtiyaç duyduğunuz tüm gümrükleme işlemlerini sizin için düzenleyen ve organize eden Oden Lojistik kalitesine güvenin.

ÇÖZÜME HIZLI, KOLAY VE GÜVENİLİR YOLDAN ULAŞIN!
Bizden Teklif Almadan Karar Vermeyin!