Türkiye, üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke olduğundan dolayı liman bakımından oldukça zengindir. Ülkemizde bulunan limanlar, ihracat alanında oldukça önemlidir. Dış ticarette en öne çıkan taşımacılık yöntemlerinin başında deniz taşımacılığı gelmektedir. Denizyolu üzerinden bir ülkeden başka bir ülkeye taşımacılık çok daha kolay ve hızlı bir şekilde yapılmaktadır. Ülkemizde liman sektörünün gelişmesi, dış ticaret alanında etkin bir role sahip olmamızı sağlamaktadır. 

Limanlar, gemilere malların yüklendiği ve yola çıktığı alanlardır. Dolayısıyla ülkemizde bulunan liman sayısının fazla olması da ihracat sektöründe yükseldiğimizi göstermektedir. Ülkemizde mevcut 11 adet büyük liman bulunmaktadır. Ülkemizde bulunan limanlar fazlasıyla büyük ve gelişmiş olduğundan birçok ürünün ihraç edilmesinde öne çıkmaktadır. Limanlar, ülkemizin dünya ticaretindeki yerini belirlemede büyük paya sahip olduğundan fazlasıyla önemlidir. 

Ülkemizde bulunan limanlar; Ambarlı limanı, Antalya limanı, Bandırma limanı, İskenderun limanı, İstanbul limanı, İzmir limanı, İzmit limanı, Mersin limanı, Samsun limanı, Sinop limanı ve Trabzon limanı olarak sıralanmaktadır. Bu limanların her biri, denizyolu taşımacılığı sektörü için son derece önemlidir. Büyük ve gelişmiş olan bu limanlar, en sık tercih edilen ticaret yollarından biridir. Firma olarak bu sektörde uzun yıllardan beri Türkiye’nin her yerine hizmet sunmaktayız, detaylı bilgi için bizlerle iletişime geçebilirsiniz. 

Türkiye’deki Lojistik Limanları ve Özellikleri

Ambarlı Limanı

Ambarlı limanı, ülkemiz için büyük öneme sahiptir. Ambarlı limanı İstanbul’da yer almaktadır. Ülkemizin en büyük limanı olan Ambarlı limanı, deniz taşımacılığı sektöründe fazlasıyla öne çıkmaktadır. Limanların büyüklüğü ve gelişmişliği, yüklemenin en doğru şekilde yapılması için oldukça önemlidir. Ambarlı limanı da büyük ve ekipman bakımından gelişmiş olduğu için kolaylıkla yükleme ve boşaltma yapılabilmektedir. 

Doğalgaz sayesinde Ambarlı limanı, günden güne daha fazla gelişim göstermektedir. İstanbul’un en önemli yerlerinden biri olan Ambarlı limanı, en kaliteli yüklemenin yapıldığı limanlar arasında başı çekmektedir. Ambarlı limanının konteynerli yük hareketi, 1.9 milyonluk bir kapasiteye sahip olduğu için fazlasıyla dikkat çekmektedir. Firmamız üzerinden bizlerle iletişime geçerek daha fazla bilgi edinebilirsiniz. 

Antalya Limanı

Ülkemiz için önemli limanlardan bahsedilirken akla ilk gelenlerden biri Antalya limanıdır. Antalya limanı, son derece büyük bir yapıya sahip olduğu için rahatlıkla yükleme yapılmaktadır. Antalya limanının bu denli gelişmesinde, turizm sektörünün ilerlemesi büyük oranda etkili olmaktadır. Antalya limanı günümüzde daha çok yat ve marina limanı olarak öne çıkmaktadır. Demiryolu ile hiçbir şekilde bağlantısı olmayan Antalya limanı, ülkemizdeki limanlar arasında oldukça popülerdir. 

Bandırma Limanı

Bandırma limanı, Ambarlı limanına göre daha dar bir kullanım alanı ile karşımıza çıkmaktadır. Bu liman neredeyse tamamen bor madeni yüklemesi için tercih edilmektedir. Ülkemizde çıkan ve işlenen bor madeni, Bandırma limanında konteynerlere yüklenmektedir. Bandırma limanı, güvenli yükleme ve taşımacılık noktasında fazlasıyla öne çıkmaktadır. 

İskenderun Limanı

Ülkemizde yer alan limanlar arasında en popüler olanlardan bir diğeri de İskenderun limanıdır. İskenderun limanı, çok fonksiyonlu olduğundan dolayı deniz taşımacılığı alanında sıklıkla tercih edilmektedir. İskenderun limanı gelişmişlik bakımından da oldukça üst düzeydedir. Ülkemiz çapında kıta sahanlığı bakımından en geniş liman özelliği ile dikkatleri üzerine çeken İskenderun limanı, uzun yıllardan beri etkinliğini sürdürmektedir. 

İskenderun limanı son yıllarda genel olarak ağır yük gemileri tarafından tercih edilmektedir. Son derece geniş bir liman olduğundan ağır yük gemilerine rahatlıkla yükleme yapılabilmektedir. Ülkemizde demir çelik sanayisinde yaşanan gelişmeler, İskenderun limanının da gelişimini olumlu yönde etkilemektedir. İnternet adresimiz üzerinden sunduğumuz hizmetleri inceleyebilir ve kolaylıkla yararlanabilirsiniz. 

İstanbul Limanı

Ülkemizde yer alan limanlar arasında en büyük öneme sahip olanlardan biri İstanbul limanıdır. İstanbul, ülkemiz için merkez bir şehir olduğu için İstanbul limanı sahip olduğu özellikler bakımından diğer limanlardan ayrılmaktadır. İstanbul limanının en önemli özelliği, ticaret hacminin diğer limanlara göre çok daha yüksek olmasıdır. İstanbul, ülkemiz için en önemli şehirlerden biri olduğu için İstanbul limanı üzerinde çok fazla ticaret yapılmaktadır. 

Ülkemizde yer alan limanlar arasında en işlek olan liman, İstanbul limanıdır. Denizyolu taşımacılığı ile başka bir ülkeye mal alım satımı yapılırken en çok İstanbul limanı tercih edilmektedir. 

İzmir Limanı

İzmir limanının hinterlandı oldukça geniştir. Bu nedenle İzmir limanı da ihracat limanları arasında ilk sıralarda yer almaktadır. İzmir limanında diğer limanlardan farklı olarak demiryolu ulaşımı imkanı da bulunmaktadır. Bu sayede dış ticaret daha hızlı ve kolay bir şekilde ilerlemektedir. Günden güne gelişimini arttıran İzmir limanında yapılan yüklemeler ile ilgili bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz. 

İzmit Limanı

Ülkemizde yer alan ve en gelişmiş limanlar listesinden ikinci sırada bulunan İzmit limanı sıklıkla tercih edilmektedir. Petrol rafinerisinin tamamına yakını da İzmit limanında gerçekleşmektedir. İzmit limanı üzerinde bulunan çok sayıda tersane de limanın gelişmesine katkı sağlamaktadır. 

Mersin Limanı

Mersin limanı, ülkemiz için büyük bir öneme sahiptir. Serbest ticaret bölgesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Mersin limanı çoğu zaman petrol ticareti maksadı ile tercih edilmektedir. 

Samsun Limanı

Karadeniz bölgesinde yer alan ve en geniş hinterlanda sahip limanlar arasında bulunan Samsun limanı, ülkemizdeki limanlar arasında oldukça popülerdir. Samsun limanı üzerinde birçok çeşit ulaşım imkanı bulunmaktadır. Samsun limanı özellik bakımından günden güne daha fazla gelişmektedir. 

Sinop Limanı

Sinop limanının öne çıkan özelliği, Karadeniz bölgesinde bulunan limanlar arasında tek doğal liman olmasıdır. Sinop limanı, en dar hinterlanda sahip liman olarak da bilinmektedir. 

Trabzon Limanı

Trabzon limanı, Karadeniz bölgesinde bulunan limanlar arasında en çok dikkat çekenlerden biridir. İran transit ticaret yolu üzerinde bulunan Trabzon limanı, ülkemiz için büyük öneme sahiptir. Trabzon limanında demiryolu ulaşım imkanı bulunmamaktadır. Aynı zamanda Trabzon limanı, hinterlandı oldukça dar olan bir limandır. Oden lojistik olarak sizlere her türlü hizmeti sunmaktayız. Lojistik limanları hakkında daha fazla bilgi edinmek için bizlerle iletişime geçebilirsiniz. 

ÇÖZÜME HIZLI, KOLAY VE GÜVENİLİR YOLDAN ULAŞIN!
Bizden Teklif Almadan Karar Vermeyin!