Havayolu taşımacılığı kargoları getirtmek ya da göndermek için tercih edilen bir yöntemdir. Havayolu taşımacılığında kullanılan belgeler de hava kargo kullanan şirketlerin ihtiyaç duydukları, zorunlu olarak uyulması gereken kurallar yani gerekli belgelerdir. Havayolu taşımacılığında gerçekleştirilen ithalat ve ihracat işlemlerinin sorunsuz bir şekilde yürütülebilmesi için bu belgeler olmazsa olmazdır.

Havayolu taşımacılığı son zamanların en önemli taşıma modlarından biridir. Uzak mesafelere hızlı bir şekilde ulaşmayı sağlayan hava yolu taşımacılığında özellikle uluslararası ulaşım çok kolay bir şekilde sağlanmaktadır.

havayolu taşımacılığı

Havayolu Taşımacılığı Çeşitleri Nelerdir?

Havayolu kargo taşımacılığının sorunsuz bir şekilde gerçekleşebilmesi için farklı ekipmanlardan yararlanılmaktadır. Bu ekipmanları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Ağlar
  • Palet ağlar
  • Kapalı igloolar
  • Konteyner çeşitleri
  • Paletler

Gönderilecek olan mallar uçakla güvenli bir şekilde gideceği yere ulaşsın isteniyorsa, bu ekipmanlardan en uygun olan tercih edilmelidir. Tüm bu ekipmanlar malların depodan uçağa yüklenmesine kadar birçok adımda rol almaktadır. Ekipmanlar sayesinde mallar güvenli bir şekilde uçağa taşınır, uçakta bozulmadan aynı şekilde kalır ve uçaktan indirildiği anda da zarar görmemesini sağlar.

Havayolu Taşımacılığında Kullanılan Belgeler

Havayolu taşımacılığında kullanılan belgeler havayolu konşimentosu olarak adlandırılır. Söz konusu belgelerin hepsi ithalatçı adına düzenlenmektedir. Sonrasında mallar uçak ile taşınmaktadır. Taşıma belgesi üzerinde kimin adı yazılıysa, taşınan mallar da o kişiye teslim edilmektedir. Belgeler, üçer adet hazırlanmaktadır. Bir tanesi ithalatçıya, bir tanesi ihracatçıya ve diğeri ise havayolu şirketine verilmektedir.

Havayolu taşımacılığında kullanılan belgeleri detaylı olarak inceleyelim.

Ana Konşimento

Ana konşimento hava yolu taşımacılığı yapan hava yolu şirketi ile gönderici arasında imzalanmaktadır. Bu belge aynı zamanda havayolu kargo taşıma senedidir. Aynı zamanda havayolu konşimentosu olarak da bilinir. Havayolu taşıma senedi kombine taşımalarda kullanılabildiği gibi bireysel taşımalarda da kullanılabilmektedir. Sözleşmenin içeriğinde göndericinin, taşıyıcının ve alıcının hakları yer almaktadır.

Ana konşimento malların özelliklerini göz önünde bulundurarak taşıma şeklini, kargonun ağırlığını ve hacmini belirten bir belgedir. Aynı zaman da hem fatura hem de sigorta poliçesi niteliğindedir. Hava yolu taşımacılığında oldukça önemli bir belgedir.

Ara Konşimentolar

Ara konşimentolar, gerçek ve yükleyiciler adına düzenlenen hava yolu belgelerindendir. Ana konşimento ile yapı olarak benzemektedir. Bu belgeyi IATA yetkili havayolu kargo acentesi ve freight forwarder acenteler düzenlemektedir. Gönderimi gerçekleşen kargoların teslim alındığını belgeleye yarar.

Kargo Manifestosu

Kargo manifestosu İngilizce olarak, konşimentoya uygun bir şekilde düzenlenmektedir. Taşıma sürecinde bulunan malların özelliklerini, taşıma sırasında gerek duyulacak olan şartları, teslim edileceği yeri göstermektedir.

Taşıma işlemi yapılacak olan ürünler tehlikeli madde kategorisinde bulunuyorsa kargo manifestosunda yükle ilgili bilgiler daha detaylı olarak yer almaktadır.

Kargo Transfer Manifestosu

Bu belge iki şirket arasında kargo transferinin gerçekleştiğini göstermektedir. Ödemeli olan kargoların ilk taşıyıcı veya diğer taşıyıcı firmaya taşınması halinde kargo transfer manifestosu düzenlenmektedir.

Taşıma esnasında oluşabilecek hasar ya da kayıp gibi durumlarda sorumluluğun kime ait olduğu kargo transfer manifestosunda belirtilmektedir.

Kargo Masraflarını Düzeltme Bildirgesi

Uyarı belgesi niteliğindedir. Kargo masraflarını düzeltme bildirgesi sayesinde yükün ağırlığı fazla ya da az gösterilirse, kargo ücreti hatalı olarak fiyatlandırılsa ya da farklı tarife hataları söz konusu olursa düzeltilmektedir.

Kargo Muhasebe Bildirisi

Kargo muhasebe bildirisi ile genelde muhasebenin işleri kolaylaştırmak istenmektedir. Konşimentoda belirtilmeyen fakat gönderici tarafından ödenmesi gerektiği belirtilen ücretler varsa, bunların tahsil edilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra alıcının ödemesi gerektiği masrafların tahsilatını da gerçekleştirmek için düzenlenmektedir.

Teslim Edilmedi Bildirisi

Bu belge, kargo gönderisinin, teslim edileceği noktadan 14 gün içerisinde alınmaması halinde ortaya çıkacak olan aksaklıklar ya da oluşan farklı problemler için düzenlenmektedir.

Kargo Hasar Raporu

Kargo hasar raporu ile kargonun konşimentoda belirtildiği değeri düştüğünde gerekli işlemlerin yapılması sağlanmaktadır.

Havayolu taşımacılığında kullanılan belgeler göz önünde bulundurulduğunda tüm aşamaların sistemli bir çalışmadan geçtiği söylenebilir. Havayolu taşımacılığı konusunda deneyimli firmalardan, iyi bir hizmet almak istiyorsanız Oden Lojistik ile iletişime geçebilirsiniz. Geniş hizmet ağı ve tecrübeli çalışanları ile hizmet veren Oden Lojistik her zaman müşteri memnuniyetini ön planda tutmaktadır. 

ÇÖZÜME HIZLI, KOLAY VE GÜVENİLİR YOLDAN ULAŞIN!
Bizden Teklif Almadan Karar Vermeyin!